Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dobbelt isolert IT-Nett

Hei, er det sånn at det stilles krav til dobbelisolering i IT-Nett?

Mener det er sånn at vis en klarer å bevise at berøringsspenningen er innenfor kravet, så vil det holde med RK..

Stemmer dette?

Spurt ${formatDate(1487246489)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Valg av OV og KV når IkMin er lav

Hei. Skal oppgradere anlegget i eget hus og har lyst til å gå for OV på 3x50. Men nå begynner jeg å bli usikker ettersom IkMin er oppgitt til kun 0,6 kA.Jeg klarer ikke å finne I5 for OV-vernet jeg har tenkt til å bestille (Schneider A9N26264), men jeg ser at en annen leverandør oppgir I5 til 800 A.

Er det tillatt å installere OV med I5 større enn IkMin? Planen er å montere KV på loft med NH-sikringer. Hvis samleskinna i skapet kortslutter så vil kanskje ikke OV løse ut, men KV vil etter hvert smelte. Er det større ulemper enn dette man bør tenke på?

IkMax er oppgitt til 1,5 kA hvis det skulle ha betydning. Begge verdier er tatt fra kursfortegnelsen og er målt av forrige installatør.I dag står det en 2x32 C-automat som hovedsikring. Jeg har ikke sendt oppmelding til nettselskap ennå.

Spurt ${formatDate(1487183305)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording - Fagprøve

Hei, har nå fått utlevert fagprøven..

Tenkte eg skulle dokumentere jordingsanlegget.

Dette er oppgitt som informasjon ang. jording:

Dimensjonerende jordfeilstrøm Ij min, oppgitt av nettleverandør: 500 mA

Anleggets jordelektrode er utført som Cu wire/line 50 mm2 forlagt rundt bygget med en lengde < 100m.

Cu wire/line er forlagt i matjord/leire.

Da eg skulle til å begynne med dokumenteringen, så finner eg ikkje ut hva Ra vil bli, da eg leter i MHB.

Så står det ikkje noe ang. 50 mm2 Cu line, bare 25 mm2.

Noen som har forslag/tips?

Spurt ${formatDate(1487171715)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ansvarlig for ivaretagelse av FSE

Hei

Et energiverk ønsker å få bygd en ny høyspentlinje fra A til B. Høyspentlinja det dreier seg om er en 66kV-linje, som ikke under noen omstendigheter kan komme under spenning, sett bort i fra lyn og atmosfæriske overspenninger.Energiverket har ingen infrastruktur (parallelle linjer, krysningspunkter etc.) mellom A-B.Energiverket setter jobben ut på anbud gjennom Sellicha, og et foretak registrert i elvirksomhetsregisteret blir tildelt jobben.

Energiverket har da selvfølgelig et byggherreansvar jmf. byggherreforskriften.

Så langt, så greit.

Så kommer noen spørsmål:

Kan noen definere driftslederansvar?

Jmf. FSE §3 - "Eier av virksomhet menes i denne forbindelse av den virksomheten som forestår utførelse..."

Før anlegget er overtatt av energiverket, hvilken myndighet etc. har energiverket ovenfor elektroentreprenøren mtp. driftsinstukser o.l.? Hvem er ansvarlig for ivaretagelsen av FSE/50110 under byggeperioden?

Før overtagelse: Er det et brudd på FSE, om energiverkets legger seg opp i elektroentreprenørens vurderinger av å ivareta forskriftens krav?

Spurt ${formatDate(1487171455)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
jfbaut.

Gammelt skap med 1 jordfeilbryter 30ma for alle kurser.

Må det installeres jfbautomat ved opplegg til ny kurs for vvb eller er det greit å beholde eksisterende?

Spurt ${formatDate(1487166176)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Overspenningsvern.

Det er montert overspenningsvern med tennspenning på 280V i IT anlegg.Dette antas å være gjort for mange år siden. Det må i forbindelse med kontroll fra DLE dokumenteres valgt løsning. Var dette en godkjent løsning fra tidligere forskrifter ? Hva sa disse forskriftene om overspenningsvern da ?

Spurt ${formatDate(1487155100)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
5 Sikre

Hei, er det noen som har en link til de 5 sikre dokumentasjon for vanlig bolig?

Et dokument der man kan krysse av og skrive inn elektronisk via PC..

Ønsker helst den fra NELFO..

Spurt ${formatDate(1487093519)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kortslutning - Spørsmål - Oppgitt Lærling

Blir noe sprø ang. TN-nett når det kommer til kortslutningsberegninger, da det ikkje blir det samme problemet i IT eller TT..

Når eg skal finne ut om vernet slår ut ved største kortslutningsstrøm..

Da må eg finne ut ny ik1pmaks for å så finne ut at vernet løser ut innen 0,1 sekund (momentant), da brukes denne formellen:

t = k2 * S2 / I2

Men denne formelen funker ikkje så bra, da en ikkje klarer å finne ny korstlutingsstrøm til kursen..

Spurt ${formatDate(1487003057)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Minste og største kortslutningsstrøm

Si vi har et TN-anlegg 400V/230V

Der ik2pmin er 2kA og ik3pmaks er 10kA.

For å sjekke at vernet løser ut på minste kortslutning så må I5 være mindre en ik2pmin..

Og ved største kotrslutningstrøm så må bryterevnen (Ics) til sikringen være like eller høyere en ik3pmaks.

Holder dette som dokumentasjon eller er det noe annet en bør tenke på?

Spurt ${formatDate(1487000356)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Fagprøve - Målinger

Hei, er litt usikker på hvilke målinger som blir tatt under en installasjon. Veit at isolasjonsmåling, kontinutetsmåling og sjekke fasefølgen..

Er det noen andre målinger en bør sjekke?

PS. skal opp til fagprøve neste uke..

Spurt ${formatDate(1486900808)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.