Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
pluggbare installasjoner /fast installasjon

Ved bruk av pluggbare installasjoner, (f.eks Wago http://www.wago.no//produkter/pluggbart-kablingssystem/index.jsp ) brukes det "skjøteledninger". Dette festes normalt opp på ordentlig måte, men plugges i utstyr. Dersom det settes opp distribusjon/kontrollbokser med mating 230v inn fra egen kurs, vil ofte tilførsels-kabel være lang og det er ofte mest hensiktsmessig å benytte en PFXP el.l som tilførsel. Denne ligger på stige/bane/i rør og jeg ønsker å avslutte den med plugg direkte på kabelen og plugge den i boksen. Her går vi da fra kabel beregnet for fast installasjon rett over på plugg. Jeg risikovurderer det derhen at løsningen ikke er noe sikkerhetsmessig farligere enn om jeg går inn med en finkordelet kabel i pluggen og inn i boksen da dette er en kabel som ikke plugges ut og inn utenom ved evt feilsøk, og da belastes kabel (mhp bøying og fare for brudd i ledere) iallefall ikke mere enn om den var koblet i en vanlig koblingsboks.

Hva er deres tanker rundt dette? Gjør vi noe galt ved å benytte denne løsningen? Vurderer jeg feil i min risikovurdering? Setter pris på innspill.

Spurt ${formatDate(1479233120)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Klassifisering av medisinske rom og respiratorbehandling

Vil bruk av respirator i et pasientrom i helsebygg alltid utløse en gruppe 2-klassifisering ihht NEK400? (Gruppe 2 med utgangspunkt i at avbrudd i strømforsyning vil medføre fare for liv og helse.)

Spurt ${formatDate(1479214379)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TKN skap med flere målere

Hva er regelen for TKN skap i enebolig med utleiedel? kan det brukes 1 skap med 2 målere i, eller MÅ det brukes 2 separate skap.

RENblad 4100 gir en rekke forslag på hvordan det kan gjøres, men det sier ikke noe om man kan ha et skap med plass til flere målere.

Har hørt at det må brukes separate skap til hver måler, men finner ikke noe krav på det.

Noen som vet??

Spurt ${formatDate(1479214173)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilbryter bolig

Hei

Har en 32A kurs i bolig som forsyner en ladestasjon med intern jordfeilbryter. Kabel fra skap til stasjon er pfxp, altså dobbelt isolert. Må denne kursen ha forankoblet jordfeilbryter i sikringskap?

Spurt ${formatDate(1479192157)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Gamle forskrifter til salgs

heisann

nåken som har gamle forskrifter til salgs?

Fks.

NEK FEA (1963) Forskrifter for Elektriske anlegg (Rødboka)

NEK FEBN (1988) Forskrifter for Elektriske bygginstallasjoner

NEK FEBN (1991) Forskrifter for Elektriske bygginstallasjoner

NEK 400:1998 El-lavspenningsanlegg

NEK 400:2002 Elektriske lavspenningsinstallasjoner

NEK 400:2006 Elektriske lavspenningsinstallasjoner

NEK 400:2010 Elektriske lavspenningsinstallasjoner

?

Spurt ${formatDate(1479158834)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utførelse av arbeid på elektrisk anlegg i egen bolig

Hei.Jeg har fagbrev som elektriker, utført Jan.2012. Har ca 2,5 år erfaring etter endt fagbrev. I tillegg har jeg utført teknisk fagskole, elkraft.Så mitt spørsmål er om jeg har lov til å utføre installasjon av elektrisk arbeid i min egen bolig?Styret i borettslaget mener jeg har gjort noe ulovlig, og må reversere arbeidet som jeg har utført. Er snakk om 3 utelamper og 1 stikk på terrassen. Sikringsskapet til leiligheten er i gangen, så ergo er tilførselen forlagt i fellesfagene og ut til terrassen min.

Spurt ${formatDate(1479125256)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Inernkontroll

Kan en elektriker gr.L ansatt i et boligselskap utføre internkontroller på bygningsmassen til boligselskapet? Og eventuelt rette opp feil og mangler?

Spurt ${formatDate(1479124545)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
IT nett med jordfeil - 580V mot jord!

Så mye rart man skal komme ut for. Ønsker egentlig en forklaring fra noen kloke hoder.

http://i.imgur.com/7SRDefs.jpg

Vi fikk telefon fra et større industrianlegg om sikringer som løser ut, over hele anlegget. Målte jordspenningen, og målte alt mellom 400V og 580V fase-jord. Ikke noe nytt med høye jordspenninger med jordfeil i drossel - men denne var da svært høy. Den kobler jevnlig inn og ut, første dagen med 2 minutter av og 10 sekunder på. I dag er det ca 45 min av og 20 sekunder på, som vanskeliggjør letingen betraktelig.

Felles for alle sikringer som løse ut var at de var slått ut på jordfeil. Alle kursene forsynte elektronikk, slik som UPSer, switcher og frekvensomformere. Men også noen natrium-høytrykks industriarmaturer.

Kan virkelig drossel skape SÅ høye spenninger? Eller må jeg lete etter noe annet?

2 frekvensomformere har tatt kvelden som følge av dette, men de er montert bak en skilletransformator 230/420V. Hvorfor?

Hvorfor slår noen kurser ut på jordfeil, og da spesielt elektronikk? Lekkstrøm?

Spurt ${formatDate(1479115138)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Gruppering enledere fra trafo

Hei.

Hvordan skal enledere grupperes når man har mer enn 3 sett med enlederkabler L1, L2, L3 og PEN-ledere? Dette fra transformator i nettstasjon til hovedtavle i bygning.

Ser i Nexans kabelbok det er beskrevet gruppering opptil 3 sett.

Spurt ${formatDate(1479049799)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utskifting av trafo fra mast til bakke

Ifm. øving til elektroeksamen, jobber jeg med gamle eksamensoppgaver.

Her er oppgaven jeg sliter med og hadde satt pris på all hjelp:

Den gamle transformatoren for boligfeltet er montert i mast. Transformatoren skal demonteres og det skal monteres en ny nettstasjon med ny transformator med S= 315 kVA. Nettsystemet skal fortsatt være TN-C-S 230/ 500V.

? Planlegg og forklar hvordan du vil utføre arbeidet med å demontere gammel stasjon og installere ny trafokiosk

--------------------------------------------

Er ikke dette arbeid som utføres av høyspentelektrikere / energimontører? Finner ikke noe informasjon med de bøkene og lesestoffet jeg har på hvordan dette skal utføres.

Regner jo selvfølgelig med at jeg skal gjøre det spenningsløst osv..

Vet rett og slett ikke hvordan jeg skal gå frem for å løse denne oppgaven. Er det noen hyggelige mennesker som kan hjelpe meg her :)

Spurt ${formatDate(1478879938)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.