Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei, ny bruker her :)
Har et spørsmål om hva som evt. kreves av godkjenning for å produsere og selge ladestasjoner for elbil. Det er snakk om montering av ferdige kit (f.eks dette: http://shop.zerocarbonworld.org/Charging-Station-Components/DIY-Charging-Station-Kit-32A-Type-1.html) i en standard IP65 kapsling på 6-8 moduler, sammen med en passende modulærkontaktor og en lastbryter. Alt monteres med korrekte endehylser (det er fintrådet kabel i selve ladekabelen) og kabelgjennomføring med pakknipler.
Alt av deler er selvsagt CE-merket. Om slike importeres ferdige holder det så vidt jeg vet at de er CE-merket som en helhet (?). Hva kreves evt. for å produsere og selge slike i Norge?
Løst
Når skal man bruke denne?
I2 < IZ
Når skal man bruke denne?
I2 < IZ * 1,45
Løst
Har et spørsmål vedrørende rehabilitering av en bolig.
Jeg har fjernet alle stikkontakter og brytere og lagt rehabiliteringsgips (uten betydning), men har latt all skjult kabling bli værende. Da det mangler jordingsleder i skjultanlegget (på stuen, gangene og soverommene) sa elektrikeren at han måtte trekke nytt ledningsnett ned jordleder. Slik jeg har forstått det etter å ha snakket med andre er at jeg ikke trenger å sette opp jordet stikkontakter ved rehabilitering og hadde jo derfor bedt om en pris på montering av nye stikk på eksisterende anlegg og i tilbudet står det at ""det forutsettes at eksisterende ledningsanlegg kan benyttes"" Nå kommer han med dette kravet som gjør at anlegget blir mye dyrere en jeg hadde planlagt.
Spørsmålet er om han kan kreve at det skal monteres jordet anlegg, og hva sier forskriftene om dette ved rehabilitering.
Løst
Jeg har et tilfelle der det er lagt ut provisoriske høyspentkabler på toppe av en betongforhøyning, som er et fundamnet til rekkverk. Bunnen av rekkverket blir brukt som festesteder for kabelen. Slik at den ikke kommer ut i selve kjørebanen. Lengden som kabelen ligger på dette utsatte stedet er ca 100 m, på hver side går høyspentkablene inn i skogs terreng igjen.Varigheten på dette er ca 6 uker. Det er 80 km sone på veien. Betongkanten er ca 40 cm bred. Jeg prøvde å legge inn bilde i vedlegg, men fikk feil melding hver gang. Håper beskrivelsen min er forståelig.
Spørsmålet er da?
Er det søknads pliktig hos veivesenet, som en midlertidig gravemelding?
Kreves det noe mer en at kabelen er skjermet og jordet i begge ender?
Løst
Scenario:
Mekaniker skal arbeide på en pumpe drevet av en 440 V elektromotor.
Bedriftselektriker kobler ut strømtilførsel, men siden mekanikeren ikke skal jobbe på elektromotoren, overlater han ansvaret for verifisering av rett utkoblet utstyr, til områdeansvarlig for området der motoren er plassert. Områdeansvarlig og mekaniker har ingen elektrokompetanse, men er kjent i området. Dette er iht. intern rutine.
Områdeansvarlig foretar starttest og verifiserer at motoren ikke starter.
Når mekaniker senere skal jobbe på utstyret, starter motoren og mekanikeren får alvorlig skade på hånd.
Iht. FSE skal elektrikeren kontrollere at utstyret er spenningsløst. FSE spesifiserer dessverre ikke at dette også gjelder mekanisk arbeid, der utstyret er drevet av en elektrisk motor. Maskinforskriften har en likeledes tekst for arbeid på roterende, der en viser til at det skal verifiseres at utstyret ikke kan startes.
Har ikke funnet noen krav som ivaretar kombinasjonen av disse.
Spørsmålet er følgende:
I dette tilfellet er feil utstyr lagt ut av elektrikeren.
Prosesstekniske årsaker gjorde, at ved prøvestart, var ikke den aktuelle motoren tilgjengelig.
Hvem vil være juridisk ansvarlig for uhellet?
Dette er en fiktiv problemstilling, for om mulig kunne avdekke om en bør endre eksisterende rutine.
Min teori, er at siden elektrikeren har ansvar for drivmaskinen, må det være i strid med FSE, at han ikke har sjekket at rett utstyr er utkoblet, selv om en bedriftsintern rutine sier at det holder at mekanikeren gjør dette. FSE er vel en høyere instans en internrutinen. Mulig at ansvaret må fordeles på flere parter, men slik jeg ser det, er FSE ikke overholdt, og elektrikeren kan i teorien straffes etter gjeldende lov.
Løst
Hei vi har lest artikkel i Elsikkerhet 84 vedrørende bruk av FSE på skip ""norske"" her er saken tydelig men vi jobber på skip og på land for eksempel i Østen hvor det ikke er norskregistrerte fartøy eller land forskrifts regler er ikke bygd opp i tråd med NEK EN 50110-1.
Vi tenker at FSE gjelder for oss pga det kan vi pålegge arbeidstakere som er norske men i tillegg må vi forholde oss til landets regelverk om dette har tilleggskrav men er dette korrekt?
Løst
Blir aldri helt klok på når en skal bruke DCL og når en slipper.
Kan jeg sette opp en taklampe hos kunde selv og jeg bruker ""hurtigtilkoblinger"" som blir lever med lampen? Ikke lenger ok å bruke sukkerbit, men disse ""hurtigtilkoblingene"" er i praksis neste det samme...
Løst
ok med 10mm2 samlesinne til TN nett. Har OV på 40 A?
Har en 10mm2 liggende, men ville utgangspunktet brukt 16mm2
Bruker 1+N, 2+N 3+N
Løst
Hei. Jeg driver å øver fram mot fagprøven og har noen spørsmål om beregninger i TN anlegg.
--------------------------------------------------------------
Hvis vi har en motorkurs, feks 3x1,5mm
Hvilke beregninger må vi ha med?
Krav 1 og 2?
Ik2min? (Ser i montørhåndboka på side 142 at vi skal dele med 2 for å få med ledningslengden fram og tilbake, men hvis vi har trefase, blir tallet 3? eller er det forsatt 2?)
Ik2maks?
Ik3maks? (montørhåndboka side 138. Følge nøyaktig formelen? er det forskjell på om vi skal koble motorkurs eller en vanlig stikkontakt?)
I5?
I4?
Hva annet må med?
--------------------------------------------------------------
JORDING
Hvordan måles jording til en motor? Jeg tenker da på skapet og fram til motoren? åpner vi motorhuset og måler kontiunitet fra skinna i skapet til motoren?
Utvjeningsforbindelse. Hvis PFXP kabelen til motoren er 1,5mm.
Er det forsatt krav til 2,5mekanisk/4ubeskyttet?
Å hvor er det jeg husker at kravet er 6mm? hvilke tilfeller kan det være?
--------------------------------------------------------------
Takker på forhånd for svar :)
Løst
Hei
Har lagt en nyinnkjøpt PFXP 4G4 kabel. Når jeg i dag skulle avisolere kabelen viser det seg at den ene lederen har et svart belegg på kobber-kordelene. Jeg fikk skrapet bort en del, og koblet til, men vil vente med spenningsetting før jeg får sjekket om koblingspunktet blir ok med dette belegget. Noen som vet?
Har googlet litt. Kan se ut som det kan være fuktighet som har ført til en oksidering av kabelen.
Flott med noen som har vært borte i det samme komme med synspunktet. Kan det evt. fjerne på noen måte.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.