Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hånda mi hang fast i skadet kabel

Hei. Jeg tenkte jeg skulle melde fra om en hendelse som skjedde hos en kunde. Jeg hadde arbeidet på en annen kurs med å legge opp en ny stikkontakt til en nattbordlampett hos en eldre dame.

Samtidig så nevnte hun at hun hadde fått en ny flatskjerm TV hun ikke helt visste hvordan hun skulle koble opp. Man sier jo ikke akkurat nei til å hjelpe til med slike småtterier mens man først er der.

Så jeg kobler HDMI kabelen fra dekoderen til TV'en og skal koble til strømkabelen i et grenuttak under TV benken. Så jeg legger meg ned på gulvet og drar frem grenuttaket etter kabelen for å komme til den i det strømmen river tak i hånda mi og jeg sitter fast rundt kabelen. Jeg prøver å dra i kabelen for å røske ut støpselet men klarer det ikke og bruker andre hånda til å ta frem avbiteren min og klipper over kabelen og samtidig kortslutter den så vernet løste ut.

Det viser seg at hun har en kanin som har gnaget på ledningen helt inn til kordellene på begge fasene akkurat der jeg grep tak i den.
Det var mørkt og jeg så ikke at kabelen var skadet under der.

Jeg hadde full kontroll over musklene i armen, så støtet var nok lokalt i hånda bare.

Jeg tror jeg skal bruke lommelykta fra nå av før jeg tar i en kabel i mørket under møbler.

Jeg spurte om ikke det hadde vært smart å legge opp noen flere faste stikkontakter utilgjengelig for kaninen istedenfor et løst grenuttak, noe hun var enig i var en god ide. Så det skal jeg gjøre imorgen.

Jeg merket ikke noe ubehag i ettertid. Man får liksom alltid støt når man minst venter det. Typisk.

Spurt ${formatDate(1348498080)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forandring på el. anlegg

Må man si ifra til noen om man gjør forandringer på el. anlegget hjemme hos seg selv?

Spurt ${formatDate(1348468740)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
ledertverrsnitt downlightkabel

Skal montere 3 spotter i 30 cm nedfelt himling over kjøkkenet.
Henter spenning fra en takboks. Kursen er sikret med 15A.

Jeg har ikke klart å finne noe annet enn 1.5mm downlightkabel til salgs.

Hva sier forskriften til slik montasje? Kan jeg bruke 1.5 mm?

Hilsen
Industri-automatiker.

Spurt ${formatDate(1348138320)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording

Hallo. Ble montert en varmepumpe idag, i ett hus fra 50 tallet der det ikke fantes jording. Ble lagt opp ny kabel fra sikringsboks og ut til utedelen av pumpen som var planlagt til ny kurs. Hvordan blir det enklest og jorde dette? Har man lov og lage en jordelektrode ved siden av utedelen og jorde rett i pumpen, eller er man nødt til og legge jording fra jordelektroden videre til sikringskapet og ut igjenn, gjennom kursen?

Spurt ${formatDate(1348060920)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Adgang elektriske anlegg som er beskyttet mot berøring

I FSE står det:
""For å hindre at uvedkommende får adgang til rom og inngjerdet område hvor elektriske anlegg ikke er beskyttet mot berøring, skal disse områdene holdes forsvarlig låst. Det skal foreligge rutiner som regulerer hvem som gis adgang til anlegg som ikke er beskyttet mot berøring. For høyspentanlegg skal det dokumenteres hvem som er gitt adgang"".
Videre i veiledningen presiseres det at det gjelder rom hvor det ikke er beskyttelse mot berøring.
Er det da slik at når man har kun helkapslede anlegg, og ingen mulighet for direkte berøring, trenger man ikke følge disse kravene.
Tenker da spesielt på skip med helkapslet anlegg.

Spurt ${formatDate(1348041540)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dokumentasjon - samsvars erklæring

Hei,

Hvor lenge må instalatør firma oppbevare kopi av installsjons papirer etc?

Spurt ${formatDate(1348012380)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forankoblet allpolig bryter på bevegeleføler

Hei.
Ser at DLE som har att kontroller på nye skoler, offentlige bygg & kontorer o.l, krever forankoblet allpolig bryter før bevegelseføler/tilstedeværelseføler o.l.
De referer til FEL paragraf 30, som sier at anlegg, deler av anlegg eller utstyrsenheter skal ha forankoblet allpolig bryter, med tanke på sikkerhet ifb med reparasjon, servce vedlikehold o.l.

Har noen andre sjekket dette opp?
Har tatt kontakt med DLE, men de skulle sende dette videre til fagansvarlig.

Dette kan jo få store konsekvenser for nye bygg som nettopp er ferdigstilt, uten en slik bryter, eller på prosjekteringsnivå.

Spurt ${formatDate(1347953700)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hvor gjelder normene.

Gjelder FEL og EN 60204 offshore?

Spurt ${formatDate(1347915600)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tet-nippel

Hei.
Meg og en kollega diskuterte på jobben hva som er korrekt vei å montere en tet-nippel. Det er to mulige veier å montere den, og vi var vidt uenige. Jeg vet at dette spørsmålet ikke passer helt inn under kategorien forskrifter/normer, men håper likevel på gode svar fra dere!

Mvh
Jørgen

Spurt ${formatDate(1347907080)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
12VDC - 230VAC converter. Ønskelig med automatsikring på tilførselen

Hei.

I båten min så har jeg lagt opp 230V installasjoner til å drive et 200W stereoanlegg, mobilladere, laptop, mobil bredbåndsrouter, TV med blu-ray spiller etc.

De ulike ""kursene"" er delt opp på et par 300W convertere som ikke har innebygget vern, men har smeltesikringer på 12V siden. Disse er forsynt fra en batteribank på 500Ah som kan lades opp med landstrøm eller dieselmotoren til båten. Eller hjelp fra en liten vindgenerator.

Det er fort gjort å overbelaste dem så sikringene ryker, så jeg er interessert i noe a'la automatsikringer. Vi snakker rundt 30A ved 12VCD.

Finnes det automatsikringer der ute som er laget for 12V likespenning?
Eller vil generelt sett vanlige automater også kunne fungere ved 12V DC?

Spurt ${formatDate(1347894900)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.