Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei
Har koblet opp en rekke med armaturer ( 5stykk på rad )
jeg regnet meg ut til at disse ikke ville bruke med en 300W.( 1.3 A )
er det feil av meg og koble et støpsel på enden og bruke stikkontaktene som allerede er i taket?
Skjøtledningen jeg valgte var en gummikabel 1.5mm2
mener jeg har lest i NEK400 ( om det var tabell 52G ? )
at skjøtledninger som oversteg 2meter, kan 1.5mm2 bli brukt.
Har jeg gjort noen feil i mine vurderinger ?
Sikkringen på kursen jeg koblet meg inn på er 16A
Løst
Hei fins det noen greie programmer for installasjonstegninger.
med 1:25 måleståk. Utenom febdok som koster en formue.
Løst
hei, jeg er automatiker.
jeg lurte på om det var lov å bytte f.eks en bryter til en dimmer i min leilighet.
leiligheten eies ikke av meg men av min far.
eventuellt hva slags søknader, skjemaer som må sendes inn? hvordan fungerer dette?
Løst
Hei; hvordan gjøres det når man skal dimensjonere tverrsnitt på ledere fra hovedbryter/effektbryter/overbelastningsvern fram til samleskinner inne i tavler? Hvilke momenter må vurderes?
på førhånd takk for svar
Løst
Ute etter ein trafo 220v12v som kan levere som kan levere 4,4w..
Løst
Hei
lurer på om jeg tenker riktig i dette tilfelle:
en bolig med IT anlegg forsynes fra en 600kVA distrubusjonstrafo, jordmotstanden i boligen er 40ohm.
for og regne jordfeil på dette anlegget, må jeg da.
600kVA * 2 = 1200mA = 1.2A
1.2* 40 = 48V
Tusentakk
Løst
Hei,
Hvis huseiger har 50A OV
25A X 1 garasje nr1
10A X 5 sikring t lys osv
16 X 6 sikring til stikk lys osv
20A X 1 komfyr
Vil det være forsvarlig å gå ut fra samme sikringskap til garasje nummer 2? me samme overspenningsvern?
samtidighetfaktoren blir ikke bra her, mener å huske at en reel samtidighetfaktor er på 0,3-0,4 for hus. Her er det snakk om to garasje pluss hus.
garsje nummer 1 har et 25A vern men eiger sier selv at han bruker lite strøm i garasjen ( bare til lys, stikk) jeg tipper ca 10A max på en gang.
den nye garasjen er på ca 50 til 60 kvadrat,skal være leilighet på toppen ( vaskemaskin,oppvaskmaskin,komfyr osv.
legger ved samtidighetsberegning brukte det kjekke regneprogrammet til trainor.
jeg har satt 25A OV til den nye garasjen
Løst
Hei! Takk for et fint forum, og mange gode tilbakemeldinger på mitt forrige spørsmål.
Hvilke automatsikringer bør en velge i en enebolig? Har hørt det er noe som heter kvikke og trege sikringer. Finnes det noen form for klassifisering?
Evnt hvilke fordeler/ulemper er det med trege sikringer fremfor kvikke?
Løst
Hvem kan gjøre installasjon av elektrisk utstyr (lysstoffarmaturer, bryetere etc) på midlertidig utstyr? Er det nok å ha en som har gr. L, eller må det være en installatør? En på jobb her sier det er nok med gr. L, men han husker ikke hvor han har lest/hørt det.....
Løst
Hvor stor må avstanden være mellom 66 kV linja og toppen av veilysmasten? Hafslund sier at alt arbeid innenfor 30 meter skal varsles, men hva er kravet til ferdig oppsatt mast?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.