Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Er det lov å koble sammen en jordelektrode i enden av en kabel, som ligger langt utenfor hovedutjevningsforbindelsens virkeområde.
Det er ikke behov for jorfeilvern på denne kabel.
Er usikker på om kravet i 413.1.3 gjelder bare ved bruk av jordfeilvern.
Løst
I forbindelse med nettselskapenes ombygging av eksisterende 230V IT installasjoner til 230/400V TN-C-S, iht EBL publikasjon nr.:10-2001, har jeg følgende spørsmål angående jordfeilbrytere. Er det påkrevd med installasjon av JFB med utløserstrøm 30mA, foran den delen av installasjonen som ikke tilfredsstiller krav om utkopling ved første jordfeil, eller kan nettselskapet benytte JFB med høyere utløserstrømmer - f.eks.100mA. Dette gjelder spesielt i tilfeller hvor installasjonen ikke har JFB på bad og utekurser før ombyggingen. I følge publikasjonen skal installasjonen oppnå et minst like høyt sikkerhetsnivå som før ombyggingen - det vil det jo oppnå med f.eks. 100mA ?
Løst
Er det tillatt å føre ledere til en temperaturføler (12 v) og tilførsel til en varmekabel
220 V i samme kabel?
Løst
Hvor ofte skal ex kurs repeteres? Står det noe om dette i forskriftene?
Løst
Lurer på om dere kan si noe om revisjon av NEK 400, og eventuellt krav om Jordfeilbryter for hele installasjonen for alle anlegg.
Blir dette gjeldenebare for bare boliger, og kan dette få tilbakevirkende kraft ?
Løst
Er det noen restriksjoner på hvilken vei en dør i et tavlerom skal gå.
Løst
Hva er formelen for IK2pmin og IK3pmax i et TN-anlegg
Løst
Ved vår utlastingsstasjon for ""kald soyaolje"", har det oppstått et problem med elektriske utladninger i oljen. Dette har oppstått etter at et filter (filterpose av syntetisk stoff) ble montert inn på rørledningen som oljen passerer forbi. Ved fylling av olje på tankbiler slår det ut en meget kraftig gnist fra tappestuss via væskestrømmen og over i væskeoverflaten. Trolig er dette en elektrostatisk ladning. Vi har forsøkt å jorde bygningskonstruksjon/bil/tapperør uten resultat. Når posefilter tas ut stopper dette fenomenet. Bomullsfiler finnes ikke.
Finnes det forslag til løsning?
Løst
høyde på stikk & bryter på bad ?
er det noe høyde/IP(44) krav i de forskjellige vått rom soner ??
Løst
Har nettopp vært på et FSL kurs, og der ble jeg fortalt at krav til årlig kurs gjaldt ikke for offshore? Stemmer dette?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.