| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1559 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9567 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Noen som kan begrunne konkret hvorfor man aldri skal koble aluminiumsleder rett inn på feks. OVen? Men at den må kobles i feks. Pisk?
Vet at dette skal være norm bestemt, men hva er egentlig grunnen?
Løst
Case:
En virksomhet har påtatt seg et oppdrag som krever registrering med flere faglige virkeområder. Virksomheten tar på seg oppdraget. For de virkeområder de ikke kan forestå selv kjøpes tjenesten inn av en underentreprenør.
Etter tilsyn fra DLE blir det registrert avvik på anlegget og virksomheten får en henvendelse fra DLE. Det mangler bla. samsvarserklæring på arbeidet som er utført av underentreprenøren. Underentreprenøren er i dag konkurs. Hvordan skal virksomheten forholde seg til dette?
Løst
Vi fikk i oppdrag og koble til en maskin som er produsert i Tyrkia beregnet for TN.
Det er IT på plassen, så det må gjøres noe arbeid i styreskapet.
Kan noen fortelle meg hvilke regler/forskrifter som gjelder her. Dette er en maskin på plugg <63A.
(Det er 4stk 6kW varmekolber og en liten motor.)
Fabrikken i Tyrkia ønsker å laske ene fasen over til N, slik at det blir 230v distribuert i styreskapet.
Hva sier forskriftene?
Løst
Hei.
Jeg har alltid lært at man må være innenfor dekningsområdet til jordelektroden når man installerer anlegg. Men gjelder dette bare for TT/IT-nett?
Gitt eksempel:
Hus med cu-wire rundt, som installert som TNS-anlegg. Og så ønsker man å bygge garasje med avstand f.eks. 30m fra hus.
Slipper man da å ta hensyn til den begrensningen på ca. 10 m?
Noen som har isåfall en kort forklaring på dette? Evt. kilde til forklaring.
Løst
Hei,
Jeg har fått høre fra flere store Ex-boksprodusenter at dersom det skal være Ex klemmer i en Ex e kapsling, og disse klemmene er av en skrutype, så skal alle disse (både brukte og ubrukte) være tiltrukket helt med korrekt moment ved forsendelse. Jeg har ikke funnet slike krav i utstyrsnormene så lurer på om dette bare er en god praksis, framfor et krav?
Mvh,
Eric
Løst
Jeg er med i en prosjekteringsgruppe for et prosjekt, der bygget er tegnet på verst tenkelige måte ift. å oppnå etasjefordelere. Det har et knøttlite trapperom med 3 dører i hver etasje. En til svalegang og 2 til leiligheter. Deretter en forholdsvis smal svalegang som fører til resten av leilighetene. Dette gjelder per etasje.
Det er ikke mulig å få inn etasjefordelere med nødvendige føringsveier, brannskille osv. uten å nærmest tegne om hele bygget. Noe som vil få store konsekvenser for blant annet solgte leiligheter.
Leilighetsbygget har 5 etasjer over bakkeplan, og etasjefordelere er egentlig et krav. Så kommer det store spørsmålet:
Er det mulig å skrive et avvik fra NEK399 i slike tilfeller, med begrunnelsen at tilgangen til måler og OV vil være like god, bare litt lengre unna? Hovedtavle må nødvendigvis låses godt der det kun er for sakkyndig betjening. Det må være full tilgang for alle beboere som vil se på måleren sin eller koble til HAN-plugg. Derfor vil det også legges punkt for data til HAN som legges direkte til leilighetene.
Hvis det gjøres slik kan jeg ikke helt se at dette ikke er likeverdig etasjefordelere foruten at de må gå noen skritt lengre.
En jeg snakket med hos nettleverandør i området mente at så lenge tilgangen og det andre som var til for etasjefordelingene var ivaretatt så burde dette gå fint.
Setter stor pris på input fra Hans Olav og dere andre lærde her :)
Løst
Noen som har har vært borti eldre ERCO lystyrings komponenter, kontroller?
Løst
Ved brann, hvor elektrisk i stue må skiftes under gjenoppbygging (kun stikkontakter, ikke ledning), er det da greit å benytte gammel norm og si det er vedlikehold, eller bør en benytte nyeste norm?Burde strengt tatt vert skiftet til jordede stikkontakter, men det var snakk om at det kanskje ikke var jordingsledning trukket.
Løst
Hei.
Er det noen som kan forklare enkelt begrepet kapasitans? Hva er det og hvordan beregnes det?
Løst
Hei,
Lurte på om jeg kan koble fra tilførselen til et styreskap med fagbrev som automatiker?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.