| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Jeg var litt korttenkt og la kun 20mm K-rør fra sikringsskap og ut på yttervegg mtp. fremtidig nytt opplegg for ny garasje. Jeg ønsker meg 3x40A til garasjen og må vel da opp på 10 kvadrat kabel, f.eks. PFSP 3X10/10 1KV TR. Denne blir nok for stor for røret, ytre dia. på 18,7mm.
Heldigvis la jeg 2 stk K-rør. Kan jeg da få elektrikeren til å legge 10 kvadrat enkeltledere + jord, 2+2 i hvert sitt K-rør fra skapet og ut på ytterveggen, for deretter å gå over til PFSP-kabel for jordstrekket?
Løst
Gjelder kravet til brannvarsling med 230v og batteribackup på hytter også?
Løst
Hei.
Hvor stor jordfeilbryter kan man ha på ett storkjøkken?
Kan den f.eks være større enn 30mA eller er dette max uansett?
Løst
Hei,
Angående virkeområdet "sykehus elektrisk anlegg - rom for medisinsk bruk" i elvirksomhetregisteret:
Kan en installatørbedrift med kun bolig og industri virkeområde stå ansvarlig for mindre arbeid?
Feks. opplegg av vanlige forbrukskurser i kontordeler, bytte av stikkontakter etc i korridorer og pasientrom?
mvh
Jr
Løst
Hei,
Lurer på hva andre bruker rundt omkring for dokumentasjon på typ bolig, service og lignende. Bruker selv fakturaprogrammet Cordel, og sliter litt med de malene som ligger der i dag.
Er ikke medlem i Nelfo, og lurer på om det finnes noen andre ferdige maler som kan brukes?
Løst
Hei, jeg holder på å øve meg på kabeldimensjonering og har to sprøsmål.
1. I NEK 400:2018 533.2.1 står kravene jeg skal bruke for å sjekke overbelastningsstrømmen, men jeg har et spørsmål på krav Ib < In < Iz. Er In sikringen sin merkestrøm eller børr jeg benytte motorvernet sin høyeste instilling ?
2. Når jeg velger å benytte en kable med lavere tversnitt en 4mm2 må jeg ta hensyn til småe tversnitt som står i NEK 400:2018 på side 213. Er vernets merkestrøm motorvernet sin høyeste instilling eller sikringen sin merkestrøm ?
Løst
Hei
Er det normalt å bruke IS og IE jord som 0 punkts referanse i anlegg offshore?
(minus) - på trafo er koblet til IE jord i kabinett.
Løst
Planlegger installasjon i egen bolig. Er usikker mtp jording i inntaksskap. Skal jordleder i grønn everkskabel tfxp tilkobles ringjord, eller skal dette bare sammenkobles på hovedjordskinne i fordeling inne i boligen?
Regner med at inntaksskapet skal skal tilkobles beskyttelsesjording på min 6mm2?
Løst
Hei, hvem skal ha FSE kurs og hvilken regel går dette under?
Er det slik at motormenn på skip med bare maskinsjef og motormann skal/bør ha dette?
Løst
Er det noen EN eller NS med noen tall etter som sier om en tavle kan betjenes av usakkyndige? Vi har laget prosedyrrer på hvilket personell som får betjene skap med 125A ut og 250A inn og at det er heldekslet...
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.