Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bytte av støpsel på dobbeltisolert vifteovn. Ok med jordet støpsel?

Jeg har en vifteovn med vakkelkontakt i støpselet. Så dette støpselet må byttes ut. Jeg har et jordet støpsel med skrukoblinger liggende. Men kan jeg sånn uten videre benytte dette?

Spurt ${formatDate(1491684755)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Inntak TT-anlegg og Febdok

Hei,

La oss anta TT-anlegg luftstrekk med inntak i 2. etg og hovedfordeling i kjeller. I inntaket står et Schneider kombivern 63A (ikka jfa, men alle kurssikringer i hovedfordeling er jfa). Må da lederne mellom inntaket og hovedfordelingen være dobbelisolert?

Såvidt jeg skjønner er det "sterkt anbefalt", men man kan utelate det basert på NEK400 411.5.4 hvor man dokumenterer Zs*Ia<=U0. Antar at det er usikkerheten rundt beregningen av Zs og eventuelt at kravet til overgangsmotstand til jord blir i overkant tøft som gjør at det er "sterkt anbefalt" å kjøre dobbelisolert. Såvidt jeg forstår gjelder dette kun TT-nett.

Stemmer dette? Har lagt inn som beskrevet over i Febdok, og det gir ingen protester hvis jeg legger inn vanlig RK mellom inntak og hovedfordeling. Programmet virker happy og forteller meg at høyeste utløserstrøm for jordfeilbrytere i installasjonen er 30mA og maksimal overgangsmotstand for jordelektrode, Ra, skal være 1666 ohm. Disse henger jo i hop og U=RI med 30mA og 1666 ohm gir som kjent 50V. Har dobbeltsjekket inputen min til programmet men ser ikke helt at jeg har valgt noe feil, da virker det jo litt snodig at den ikke protesterer eller gir meg problemer med overgangsmotstand til jordelektrode? Er dette en bug i programmet, er det jeg som har misforstått eller lagt inn noe galt eller hva tenker dere?

Spurt ${formatDate(1491666814)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Spenningsfall 48V DC

Står det noe i en forskrift/norm/lov eller lignende hvor mye spenningsfall som er tillatt f.eks. i ett 48V DC anlegg?

Eksempel: Likeretter som gir ut 48V DC, Cisco Router som trekker 400W som last. I databladet til routeren står det at den tåler fra -36VDC til -72VDC. Ved kabellengde på 1m ville det være nok med 1,5mm2 kabel, men med kabellengde på f.eks. 20m vil spenningsfallet være ca 4V (8%). Dvs. at spenningen inn på routeren er 44V. Routeren fungerer fint ved denne spenningen, men skal jeg tolerere ett så høyt spenningsfall?

Spurt ${formatDate(1491600888)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
jordf.brytere

Tenkt situasjon :

Jfb for hele installasjonen i tavle.

Legger opp til utestikk. og installerer en jordfeilbryterautomat foran denne.

Ved jordfeil i utestikk. vil da kun jfb.automaten løse ut og ikke jfb. i tavle?

Begge 30ma.

Spurt ${formatDate(1491501294)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Motor kortslutter sikring, men ikke ved mating gjennom trafo

Hei,

skulle koble om en kompressormotor (3~ asynkron) fra 230V > 400V.

Er nå kjørt gjennom trafo, og så for meg at dette skulle være en enkel jobb.

Begynte å lure når jeg åpnet til lokket på tilkoblingen, og den var allerede koblet i stjerne. U2,V2,W2 lasket sammen. Men tenkte at dette likevel skulle være en 3-minutters jobb. I mitt hode var det da bare å bytte plugg og fiks ferdig.

Byttet pluggen og sikringen la ut med kortslutning. (Samme kurs som matet trafo, så strømtrekk er ikke noe problem)

Noen som har noen teori om hva?

Spurt ${formatDate(1491498728)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sikre ned.

Kokekontakt sikret med 25A og ca 7 meter 6mm2 til automat i tavle. Kobler til 1,5mm2 kabel i stikkontakt, klamrer 10 meter, sikrer ned til 10A og monterer 16A stikkontakt.

Er dette greit med hensyn til minste kortslutningsstrøm......... osv.

Spurt ${formatDate(1491326962)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Grønn TFXP

Har grønn TFXP godkjenning for å legges innvendig i bolig/landbruk?. Hva er eventuelt begrensningene?

Spurt ${formatDate(1491227258)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Produsents representant

I følge FEK §2, andre avsnitt, bokstavpunkt b), kan produsent av elektrisk utstyr, eller dennes representant i Norge utføre reperasjoner på eget utsyr.

Dette gjelder også for elektrisk utstyr på maskiner.

Det jeg lurer på er hva som gjelder som representant for produsent?

Jeg finner litt om dette på elsikkerhet, under maskiner/kvalifikasjonskrav/Drift, service og vedlikehold:

"MaskinprodusentProdusent av maskin kan utføre alle typer elektriske arbeider på maskiner som er levert av virksomheten jfr. § 15 i forskrift om kvalifikasjoner for elektrofagfolk (fke). Forskriften stiller imidlertid ikke formelle krav til kvalifikasjoner, og det vil være opp til maskinprodusenten å kartlegge dette på bakgrunn av maskinens art, størrelse og kompleksitet.

Representant for maskinprodusentOgså maskinprodusentens representant kan utføre arbeid på en maskin som er levert av en produsent som virksomheten representerer. Det stilles heller ikke formelle kvalifikasjonskrav, men man må kunne dokumentere kvalifikasjoner som produsenten anser som nødvendig. Dette kan f.eks. være kurs i hvordan styresystem og sikkerhetsfunksjoner er bygd opp. Med representant menes at arbeidet gjøres i forståelse med produsent og at man har nødvendig dokumentasjon og informasjon for å sikre at produktet forblir sikkert for tredjeperson (dvs. bruker). Dette innebærer at forutsetningene for CE-merking av maskinen blir videreført."

Det er altså ikke formelle krav til kvalifikasjoner, men hva er krav til formalisering av forhold mellom maskinprodusent og representant? Er det kun opp til produsent å avgjøre hva som er nødvendige kvalifikasjoner og dokumentering av disse?

Er det kun når produsent selv ikke er til stede i Norge at en representant kan brukes?

Spurt ${formatDate(1491222385)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Søk i forum

Veldig mange temaer går igjen. Og da bør man heller lese i gamle tråder, fremfor å starte en ny.

MEN søkefunksjonen er ganske dårlig. Her syns jeg Trainor skulle lagt ned litt arbeid.

Spurt ${formatDate(1491193934)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Inntak til garasje fra tilknytningsskap?

Slik det er nå iht. NEK399 på nyinstallasjon til bolig, skal det være ett tilknytingsskap utenfor bolig som inneholder KV, overspenningsvern og måler, samt felt for EKOM. Hvis man da har en enebolig med garasje og i dette tilfelle vil ha en egen fordeling for garasjen. Kan man da gå med en egen inntakskabel fra tilknytningsskap i garasje uavhengig av den inntakskabelen som går inn til enebolig? Mener å ha hørt at du kan gå ut med to kabler til to forskjellige fordelinger fra tilknytningsskapene knyttet mot bolig, men mulig jeg tar helt feil.Eller må man gå via fordelingen i eneboligen og for deretter å lage en underfordeling i garasjen? Hva er anbefalt, er dette enkelt å få til, evt. hvordan? Noe referanse til krav fra forskrift, norm hadde også vært fint da jeg ikke har tilgang til NEK399.

Spurt ${formatDate(1491053786)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.