Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Inntakskabel

Heisann. skal bygge om skapet til boligen min. Da jeg fulgte inntakskabelen til noe jeg trodde var kv vernet oppe på loftet, viste dette seg at dette kun var rekke klemmer og skru sikringene har blitt tatt bort.
Jeg mener at dersom det oppstår en korsluttning på inntakskabelen til skapet må det være monert inn kv vern her. Dette for å forhindre at en må ringe til nettleverandør dersom en ks oppstår.
Kabelen er heller ikke lagt kortsluttings sikker utførelse, dvs 3 ledere i hvert sitt rør.
Hva tenker dere om saken her inne ?

Spurt ${formatDate(1331821200)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
to polt brudd EIB systemer

Spotter og varmekabler styrt av EIB rele, må vi sette egen 2-polt bryter ved dør?

Spurt ${formatDate(1331802360)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Arbeidsverktøy - Målermontører

Er det noe spesielle krav til bruk av verktøy i forbindelse med måler montasje i sikringsskap? Finnes det noen forskrift som definerer minimumsnivå?

Spurt ${formatDate(1331718780)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
14hybel-leiligheter

Hei!
Vi skal installere strøm i 14 hybel-leiligheter.
Vil det være krav til brannvarslingssystem her?

Spurt ${formatDate(1331709120)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kabeldimensjon målersløyfe direktekobling

Hei.

Jeg holder på å skal bygge et skap med 230V 3-fase 80A inntaksvern, med direktekoblet strømsløyfe. Men jeg er litt usikker på dimensjonene på kablene jeg skal bruke fra inntak, til sikringsfordeling. Er det noen spesielle regler på inntakskabler i målesløye? hvilken forlegningsmåte er det som er brukt på dette?
Leser i BKK sine krav til målerpunkt at det skal brukes maks 25mm2 kabel. dette ligger akkurat i grenseland i forhold til forlegningsmåte, så jeg må vite hvilken som er riktig.

Spurt ${formatDate(1331623860)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TN-CS

Hei

Vi har et gammel TN-CS anlegg på jobben. Hovedbryteren kunne jeg tenkt med å bytte. Hva syntes dere om løsningen med å sette opp 4-polet hovedbryter? føre N fra PEN skinna, inn på toppen av en 4-polet hovedbryter. Det er også gamle UZ elementer der som skulle vært byttet ut. Er ikke galt å sette opp 2-polet kombiautomat i TN-CS anlegg?

Spurt ${formatDate(1331579340)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Serielysbue

Hei. Jeg har ved et par anledninger høre folk bruke betegnelsen serielysbue. Hva er dette? Hvordan oppstår det? Og hva betyr tilbaketransformering?

Spurt ${formatDate(1331297520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hovedbryter

Er det krav til at det skal være en hovedbryter i sikringsskap? F.eks hvis OV sitter i kjellern. Er noen steder jeg har sett at det ikke finnes noen bryter, i gamle skap.

Spurt ${formatDate(1331191140)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hovedinntak med flere hybler

Hei!

Jeg skal installere en bolig med 14 hybel-leiligheter.

OV i hovedfordeling kommer til å bli på ca OV 175.A
I hver hybelleilighet kommer det til å plasseres seriemåler.
Fordelingssystemet er TN, blir ca 25A Ov vern på hver leilighet.

Hvilken kabel kan jeg legge fra hovedfordeling til hver leilighet?

Spurt ${formatDate(1330954980)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skilletrafo på stikk

Problemstilling.
125A 3f 230V stikk ute på vegg. Forsynt via egen skilletrafo.

Hva er krav til jordfeil bryting/overvåking før skilletrafo og hva er karavet etter skilletrafo.

Spurt ${formatDate(1330952460)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.