Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Det er slik at leder for elsikkerhet må være tilstede under arbeidene til enhver tid, er det ikke?
Og er det rom for dispensasjon fra disse reglene? (Nei, det ville jeg da ikke tro).
Grunnen til at jeg spør er at jeg var innleid i et firma der et annet innleid montørfirma arbeidet på et anlegg i nærheten av et høyspenningsanlegg. Høyspenningsanlegget var for anledningen frakoblet og jordet og kortsluttet.
Men bare av nyskjerrighet så spurte jeg montørene hvor leder for elsikkerhet var. Svaret jeg fikk var at han var og gjorde en annen jobb.
Er ikke slik et forskriftsbrudd?
Løst
Kom over et anlegg som tidligere var ombygd fra IT til TN. PEN leder er splittet i første fordeling, men ut fra denne går en stiger (PFSP 3x16/16) til underfordeling der PE og N igjen er koblet sammen (mest sannsynlig for å slippe å bytte kabel pga manglende leder).
Dette vil bli et vurderingsspørsmål hva som skal gjøres for å få dette riktig iht. regelverk.
Vil det holde å legge en separat 16mm2 PN gul/grønn og bruke denne som PE, og tre blå strømpe på jordskjerm i PFSP og bruke denne som N, eller må det legges helt ny kabel?
Løst
Er det et krav til LFS mtp kvalifikasjonsforskriften, eller kan en som ikke er elektrofagarbeider være Leder for sikkerheten. Evt hvor finner jeg dette.
Løst
Trenger litt hjelp med å forstå desse:
Ledere fra en kurs skal ikke gå gjennom forskjellige flerlederkabler, installasjonsrør eller ledningskanaler. Dette gjelder ikke der et antall parallelle flerlederkabler danner en kurs.
Betyr dette at en ikke kan gå ifra PFSP til PR i en koblingsboks i et uthus??
Hva med kurser som går til stikk rundforbi i en rom via en koblingsboks??
521.8.3 Hvor flere kurser er koblet i samme koblingsboks skal tilkoblingspunktene for hver enkel kurs adskilles med et isolerende skille Dette gjelder ikke rekkeklemmer osv.
Er en wago godt nok isolerende skille ?
Kanskje litt dumme spørsmål men men.
Løst
Hei
Hva er kravet til kapslingsgrad i garasje. Er det tilstrekkelig med IP20? Er det krav med allpolig brudd på lys i garasje?
Installasjonen er ca. 1 meter over garasjegulv
Per
Løst
Hei.
Som jeg har forstått så har en installatør 5 års ansvar for et anlegg vedkommende forestår.
Men gjelder dette på selve funksjonen av anlegget? At installatøren garanterer at anlegget fungerer i 5 år?
La oss si jeg idag leier inn en installatør til å renovere mitt anlegg. Så om 10 år så kommer tilsynet på besøk og nærmest for bakoversveis av hva de ser. Veldig mye som er utført helt feil etter 2011 regler.
Kan jeg da henvende meg til installatør og få dette rettet eller er de fem årene absolutte når det kommer til ansvar? At han er totalt uten ansvar etter mer enn fem år?
Løst
Hei.
Jeg har omsider fått tak i en strømtrafo av den eldre typen til kjøkkenwattmeteret mitt. Og det var en intens jakt etter sjelden vare. Noe som også innebar etterlysning etter en slik en her på forumet. Men jeg var på rehabjobb hos en kunde der strømtrafoen skulle kasseres.
Den er av den typen som er innkapslet i en boks der faselederen må vikles tre ganger rundt kjernen.
Og skal jeg legge den i skapet mitt så har jeg ikke lengde nok på ene fasen i målesløyfa mi, så jeg må nok vikle strømtrafoen utenom med en RK stump og terminere hver av lederendene på et klemmebrett og koble målesløyfa i serie med denne.
Men kan jeg sånn uten videre koble løs ene fasen på målesløyfa på undersiden av automaten bak kWh måleren og legge den via disse klemmene?
Tok kjapt å tegnet opp planen min. Men jeg sitter på laptop med touchpad så det er ikke akkurat ståkarakter i grafisk design.
Det er klemmedelen jeg er interessert i. At jeg kobler vekk ene fasen på målesløyfa og setter den i ene enden på trafoledningen og den andre siden av trafoledningen opp til automaten igjen.
Eller må jeg melde ifra til netteier om jeg skal gjøre slikt? Jeg skal jo ikke kutte eller forandre målesløyfa. Bare legge den via en omvei gjennom trafoen. Men det kan jo hende, så vidt jeg vet, at netteier vil ha beskjed om dette. Ikke vet jeg.
Løst
Hei.
Si et skap har 2 faser og et OV på 25A.
Det blir 5750W kapasitet.
Hvor høy kapasitetsøkning vil man få om man får omlagt til 3-fase med 25A 3-fas OV?
Løst
Hei.
Har et sikringskap med OV på 50A, JFB 63A 30mA, og standard Moeller automater. I den senere tid har jordfeilbryteren gått nokså hyppig, men kan ikke finne feil i anlegget. Har isolasjonstestet alle kurser, og har mistanke om jordfeil utenfra som kan påvirke. Det er stolpenett IT-nett som forsyner flere boliger og lyktestolper fra samme trafo. Jordfeilautomaten er også Moeller, men er det noe jeg kan gjøre, f.eks installere en S-type jordfeilautomat for å redusere uønsket utkobling. Hvordan er dette iht. forskriftene, anlegget er basert på NEK 400: 2002.
Feilen skjer både dag og natt, spesielt i regnvær, eneste som står ute er varmepumpe og denne er avslått i sommerhalvåret. Men som sagt tidligere er alle kurser isolasjonstestet til >2000MegaOhm over 500VDC.
Løst
Følgende tekst kopiert fra NEK400.no:
NK64 har mottatt flere spørsmål knyttet til forståelsen av kravene i NEK 400-8-823:2010, avsnitt 823.810.512.01 vedrørende krav til at kapslinger til tavler skal være i ikke-brennbart materiale.
Spørsmålene har i stor grad vært knyttet til hva slags materiale som er ikke-brennbart. I særdeleshet om selvslukkende materiale er å betrakte som ikke-brennbart.
NK64 har behandlet problemstillingen, og har på sitt møte 2011-03-16 fattet følgende tolkning til avsnitt 823.810.512.01 i NEK 400-8-823:2010:
NEK 400-8-823:2010, avsnitt 823.810.512.01 krever at kapslinger til tavler skal være utformet av ikke brennbart materiale. Et materiale er ikke brennbart dersom det i samsvar med ISO 1182 eller en ekvivalent metode ikke understøtter forbrenning. Metalliske kapslinger, med unntak av kapslinger av magnesium, er å betrakte som kapslinger i ikke-brennbart materiale
NK64 påpeker at hensikten med kravet til ikke-brennbar kapsling av tavler er for å redusere risikoen for spredning av brann i en tavle til omgivelsene eller omvendt
Ved innføringer bør det benyttes nipler som minst er av selv-slukkende materiale eller andre innføringsmetoder som gir en likeverdig beskyttelse mot spredning av brann (for eksempel vil flenser av plastmateriale normalt ikke tilfredsstille kravet til begrensning av brann).
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.