Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hvorfor får du 400V ved brutt N-leder?

Dersom N-leder mistes i en skillebryter til en tavle som er forsynt med trefase 400V, vil du kunne måle 400V mellom en fase og den brutte N-lederen.

Hva er den tekniske grunnen til dette? Hvilken vei går strømmen når du plutselig har 400V mellom fase og brutt N-leder?

Spurt ${formatDate(1309242420)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Laptop forsynt med fastkabel

Hei.

I en styretavle for en pakkemaskin så er en bærbar PC en del av styretavla der den fungerer som PLS-ens monitor der en på skjermen kan overvåke prosessen.

Her har vi klippet av støpselet på dens strømforsyning og koblet tampene direkte på rekkeklemme. Andre enden på 230V kabelen er fortsatt pluggbar i selve strømforsyninga (laderen).

Vi hadde besøk av et firma som driver gjennomgang av vårt elektriske anlegg årlig der kontrolløren påpekte at man ikke kunne koble pluggbart materiell til fast tilkobling.

Jeg spurte han, basert på den logikken, hvorfor overspenningsvernet da var tillatt da dette også har en form for pluggbar sokkel for mulighet for kjapt verktøyløst bytte. Der dette også hadde fast tilkobling i ene enden men pluggbar tilkobling i andre enden.

Laptopen ble levert med tavla, og for å ivareta laptopprodusenten (Toshiba) sin garanti på den alene, så må man selvsagt bruke original strømforsyning. Forventer han liksom at vi skal gå inn i laderen og gjøre den om til permanent enhet med faste ledere rett inn i kretskortet?

Hva er riktig her? Vi kunne selvsagt til å begynne med satt opp en skinnemontert stikkontakt og brukt støpsel og plugg, men vi valgte å hente spenning rett fra rekkeklemme, feste laderen med patentbånd inni tavla og legge kabelen i føringskanalene.

Spurt ${formatDate(1309187520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
416-6 stikk - sikringstype

Hei,

Skal sette opp en 416-6 industristikk.
Har en C16A 4p, og lurer på om det er vanlig/lov å sette C-automater på stikkontaktkurser?
Noe jeg bør passe på? Minste kortslutningstrøm kanskje?

Ik2pmin fra leverandør er 2kA.

Spurt ${formatDate(1309119720)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
jordfeilautomater

Hei jeg fant ut at jeg hadde ett skaf med kombi automatoer liggende på lager. Har en skap jobb hos en kunde denne uken og kunne tenkt meg og brukt det jeg har liggende. dette er en rehabb jobb. Kan jeg da benytte de automatene som jeg har men de gamle I2 tiden? Eller blir dette ulovlig med tanke på det nye kravet til I2 tider ?
Det er ett gammelt skap med skru sikringer i en enebolig :)

På forhånd takk

Spurt ${formatDate(1309103160)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kjølemontør

Hva slags arbeid på elektriske komponenter og anlegg har en kjølemontør lov til å utføre. Hvor går skillet mellom hva kjølemontøren har lov til og hvor kommer elektrikeren inn?Har lest i forskjellige Elsikkerhetspublikasjoner men det er ikke nevnt noe om kjølemontører. Tenker da først og fremst på kjøleanlegg av en viss størrelse og kompleksitet.... ikke varmepumper.

Spurt ${formatDate(1309033380)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hva er forskjellen på Elektriker og Automatiker?

Hva er forskjellen på Elektriker og Automatiker.?Utover at el normalt jobber med kraftforsyning el, og aut med styring/regulering el.

Offshore så er ofte automasjon begrenset til 230v tavlene.

Men offisielt har de vel lov å jobbe med de samme spenningene som elektrikeren. ?

Så er den eneste virkelige forskjellen hva man normalt arbeider med.

Eller er det andre forskjeller relatert til hva man har lov å jobbe med som skiller fagbrevene?

MvH Elektrikern

Spurt ${formatDate(1308920340)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
lysbryter forankoblet stikkontakt

Hjemme hos meg selv (når jeg er ferdig utdannet), kunne jeg tenkt meg å montert/koblet inn en vanlig ""RS16/2 I PH"" lysbryter foran en stikkontakt (RS1091 PT stikk m/j I PH) på en 10A kurs.

I stikkontakten som er styrt av denforrankoblede lysbryteren ville jeg koblet til fjernsyn og tuner til parabol med vanlig støpsel.

Når jeg da skal legge meg om kvelden slår jeg bare av lysbryteren, og alt som er tilkoblet denne stikkontakten er strømløst. Dette synes jeg virker veldig komfortabelt og greit. (blir vel som å slå av den forrankoblede bryteren på en padde)

Spørsmålet er om dette er en forsvarlig måte å gjøre det på. Så lenge lasten er liten ser jeg ikke noen problem, men dersom en varmeovn på 2300W blir tilkoblet den nevnte stikkontakten, og lysbryteren brukes til å koble av og på ovnen i stedet for å bruke bryteren på ovnen, så vil vel ikke dette være bra i lengden for lysbryteren?

Hva sier dere?
-Burde i tilfelle stikkontakten vært merket med ""Kun for TV""?
-Har dere andre og eventuelt bedre løsninger å anbefale.
-Kanskje dere ikke vil anbefale en slik løsning, -Hvorfor?

På forhånd takk for hjelpen

Spurt ${formatDate(1308741300)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Feilsøking av enkelt 12V batteri fra batteribank

Hei.

Er det noen som har noen gode triks for å diagnostisere 12V syrebatterier? Vi har et batteri fra en batteribank vi mistenker synger på siste verset.

Spurt ${formatDate(1308607680)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Driftansvarlig

Jeg er bedriftselektriker.... Jeg hadde fortum på besøk som gikk gjennom internkontrollsystemet vårt. Det var et punkt som ikke var bra og det var at man i tillegg til bedriftselektrikker skulle ha en driftansvarlig.

Spørsmål: Hva er en driftansvarlig sin oppgave????

Spurt ${formatDate(1308500280)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Blank jordkabel

Har en diskusjon med kontrolløren, han sier det er krav å isolere blanke jordkabler i et nytt boligskap med jordfeilbryter på hver kurs. Skapet og kabel er dobbelisolert fram til jordfeilbryterene.
Det gjelder en blank 25mm kabel og et par pr kabler som er avisolert opp til ca 0,5 m lang

Spurt ${formatDate(1308289560)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.