Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Farge på beskyttelsesleder

Er det tillatt å bruke en sort leder som beskyttelsesleder hvis den merkes gul/grønn i koblingspunkter. Gjelder i en eksisterende installasjon med skjult røranlegg hvor gammel reguleringsbryter fjernes og ny belastning tilkobles uten regulering, men har behov for jording.

Spurt ${formatDate(1297411740)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Netting over/under varmekabel?

Er det krav til netting over eller under varmekabel? Eventuelt kun på baderom?

I NEK står det blant anna:

""For elektrisk gulvvarmesystemer skal kun varmekabler eller varmefolier i samsvar med relevante produktstandarder monteres dersom de enten har en metallisk kappe, en metallisk kapsling eller er dekket av et finmasket metallisk nett.""

Er det då ikkje behov for netting om ein legg ein kabel med metallkappe inni kabelen som jord?

Kan ein lime ein kabel rett på betong og støype oppå der utan bruk av netting på eit bad dersom kabelen har metallkappe? Ytterst er det sjølvsagt isolasjon, så metallkappa har ikkje noko direkte kontakt med betongen.

Spurt ${formatDate(1297381440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Vern - mindre tverrsnitt

Kan man legge opp til en direkte tilkoblet varmeovn på 2000W med 1,5mm2 og sikre den med 16A? (åpen forlagt) Hvor i NEK400-2010 finner man dette.

Spurt ${formatDate(1297352280)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dokumantasjon av kortsluttningsstrømmer på fagprøve

Jeg skal avlegge fagpøve, og regner med jeg må sette opp en underfordeling.
Jeg må da dokumentere hvilke kortsluttningsstrømmer (IKmaks og IKmin) det er i underfordeling på kursfortegnelsen. (sannsynligvis IT nett)

Jeg må jo da få oppgitt IKmaks og IKmin i forsyningen (hovedfordelingen)

Hvordan går jeg fram for å beregne dette?

Spurt ${formatDate(1297341360)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
to kurser, ett rør, NEK400 2006

Jeg har en jobb der en ""gammel"" komfyr med 20A stikk og 20A kurs skal byttes med ny løsning med separat ovn og topp. Toppen skal ha 16A kurs og topp min 20A, alt ifølge leverandør. Det er kun ett 20mm rør tilgjengelig. Kan jeg trekke 3*2,5 ekstra i samme rør og sette inn en ekstra 16A kurs i tavle?
Tenker som følger : Iz-2,5mm2 i A1 =19,5A, komp med 0,8 for paralellføring = 19,5*0,8=15,6. Kompenserer man så til 25grader temp (rør går i kaldt tak), 15,6*1,06=16,5 -> OK ?? Eller må man bruke 15A sikring (som også er nok for ovn med maks effekt 3400W i datablad)

Spurt ${formatDate(1297323900)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Helsestasjon

Hei forum!

Jeg jobber med et prosjekt på en helsestasjon der det finnes undersøkelsesrom, helsesøster, og gynekolog. Helsestasjonen er en del av et større offentlig bygg.

Ut ifra NEK400-710 antar jeg at overnevnte romtyper normalt klassifiseres som gruppe 1 områder. Noen som har erfaring fra lignende, og kan bekrefte dette?

Hva er i så fall kravene som må følges? Jeg har lest litt og kommet frem til skjerpede krav om tilleggsutjevningsforbindelser, selektivitet, belysning med to strømforsyninger(nødlys) etc.
Noen med erfaring som kan si litt om hva som blir gjort i praksis?

Det skal inn etterlysende ledesystem i resten av bygget, kan dette kombineres med elektrisk ledesystem (nødlys)?
Kan etterlysende ledesystem være tilstrekklig i overnevnte medisinske områder?

Spurt ${formatDate(1297283220)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sikring som tripper grunnet pc-power

Har snakket med noen kollegaer som har opplevd at sikring tripper pga. pc-power som blir satt inn (laptop power/eksterne power). Noen som har vært borti lignende?

Spurt ${formatDate(1297235880)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Motstand og strømmer i trafo

Var ute på en jobb idag hvor jeg mistenkte en kortslutning i en trafo, så jeg målte 0.8 ohm mellom fasene i trafoen på primærsiden.
Samme på sekundærsiden. Syntes det var litt merkeligt at det skulle være kortsluttning på begge sidene så jeg målte noen andre trafoer vi hadde på lager. Målte det samme på alle, virket mesten som om det ble mindre motstand dess større KVA trafoen er ? . !

Det jeg da lurer på er hvordan dette kan gå an? At en spole på 0.8 ohm som blir matet med 230 volt ikke trekker et lass av strøm ( 1000KVA )
Måler jo ikke noen ampere når sekundærsiden er ubelastet ( etter at startstrømmen har tatt sitt.) Men når da belastningen på sekundærsiden stiger så øker strømmen på primærsiden.

Kjenner godt til motor prinsippet, hvor det induseres en strøm i en leder som beveger seg inne i et magnetfelt og visa versa. Men på en trafo er det jo ingen bevegelige deler.

Noen trafoguruer som kan utdype seg?

Spurt ${formatDate(1297206720)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ventilasjonsanlegg

Kan et ventilasjonsanlegg i bolig tilkoplet via stikkontakt regnes som annen ledende del? Kreves det egen utjevningsforbindelse i tilleg til beskyttelseslederen i tilførselen?

Spurt ${formatDate(1297073100)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Finnes det skriv om hvor et sikringskap kan være plassert

Er det lov å plassere sikringsskap i soverom?
Tenker på branfare å stråling. Har hørt om folk som har det også grunnen til jeg spør.
Står du skal plassere det på en plass med enkel tilkomst,osv

Spurt ${formatDate(1296926580)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.