Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Er det noen som vet hvor det står hva en instruert person får lov til å gjøre av elektrisk arbeide?
Løst
Bør man bruke armatuer med akryl eller polykarbonat skjerm i fjøs?
Løst
Sitter og leser litt her på forum og stiller meg litt undrende til flere av spørsmålene.
I mange fall virker det som at det er viktigere å sparen noen skarve hundrelapper fremfor å lage gode og sikre anlegg.
Det forundrer meg at folk når de pusseropp kjøper dyre kjøkken, tapeter og gulvbelegger, men når det kommer til motoren i huset, det elektriske anlegget, da skal det spares.
Kjøper en bil er det da masse fokus på motoren..
Det virker faktisk som at også elektrofagfolk går i denne fella..
Moderne hus fylles med elektrisk utstyr av alle slag og ofte kobles til skrøpelige el- anlegg.. Er vi elektrikere for redde for å si i fra?
I et riktig fancy hus som jeg veit av er inntaket 40A, platetoppen på kjøkkenet trenger 32A. Steikovnen trenger en 20A kurs. Skal tro om det blir mørkt der på julaften..
Elanlegget sparer man da ikke på, så her er det bare å dimensjonere opp, trekke nødvendige kabler å få tingene slik de bør være. Har du råd til utstyret må du ha råd til installasjonen også.
Løst
Jeg ønsker å bytte mitt gamle skap med skrusikringer med et nytt skap som har kombivern. Dette for å få et sikrere elanlegg. Jeg skal ikke utvide med noen kurser.
Må jeg da få alle stikk kontakter i huset jordet?
Løst
Kan man i en eksisterende installasjon uten jordfeilbryter innstallere en varmepumpe på følgende måte:
Innerdelen er tilkoblet ujordet stikk inne og ytterdelen blir jordet med eget jordspyd?
Løst
Etter å ha skrevet dette innlegget (""Re:1,2,3 fas"" 8/11), fant jeg at temaet var diskutert tidligere på forumet (""en og tofase"" 19/7), og innser at begrepet tofase er en del brukt i dag, dog feilaktig etter min mening.
Mulig dette er flisespikkeri, men jeg tillater meg følgende oppklaring/presisering:
I dag finnes neppe ""riktige"" tofase anlegg. I et tofaseanlegg er spenningen i de to fasene 90 gr. innbyrdes forskjøvet.
Som kjent er produksjon/distribusjon av elektrisk karft i dag trefase, mens forbrukerne (lastene) kan være enfase eller trefase.
I et IT-system er enfaseanlegg riktignok tilkoblet to av fasene, men det er likevel en enfaset last.
For å unngå misforståelser, må man ha klart for seg at det er forskjell på et tofase-anlegg/-system, og en tofaset tilkobling (eller mer presist tilkobling til to faser). Derfor mener jeg man bør unngå begrepet tofase, og heller snakke om IT- eller TN-anlegg: Dreier det seg om enfaset last i et IT-anlegg, er det gitt at den er tilkoblet to av fasene.
Løst
hvorfor gjør en d i et tn anlegg
Løst
Hei.
Et forslag til forumet. Dere burde la innlegget som sist ble svart på ligge øverst.
Om noen svarer på et eldre innlegg kommer det ikke fram på forsiden.
Ellers er dette et kjempeforum :-)
Løst
må man korrigere for temperatur når man har et koblingspunkt over en armatur i en takboks, uansett utførelse?
Om det bare er et forgreningspunkt for armaturen under eller et koblingspunkt for tilførsel og brytere ol. er det noe forskjell der ?
Løst
Hvordan kan det ha seg at et skap som bygges på et verksted skal CE-merkes og et skap som bygges på stedet der det skal stå ikke trenger å CE-merkes????
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.