Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ref. NEK 400-7-706

Forstår at dette avsnittet i NEK 400:2002 gjelder også for metalliske tanker. I vårt tilfelle har vi ved reparasjoner personell inne i tanker.

Når det gjelder håndverktøy som vinkelslipere, bormaskiner etc. skal denne strømforsynes vis SELV-krets eller ved elektrisk atskillelse ved hjelp av isotrafo.

Men når det gjelder håndlamper kan man KUN strømforsyne disse via SELV-kretser (maks 50VAC). Hvorfor kan ikke disse også forsynes via isotrafo, slik at 230V lamper kan benyttes?

Det har tidligere ved vår bedrift blitt godkjent (internt) å henge en lampe via mannluke i toppen av tanken. Denne blir da forsynt via jordfeilbryter og kurs utenom isotrafo. Dette går jeg ut i fra er forskriftstridig. Eller...?

Spurt ${formatDate(1087381440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Lysarmatur på bad

Er det lov å montere lysarmatur IP21 i område 2 dersom armaturen er beskyttet med jordfeilbryter?

Spurt ${formatDate(1087286520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TN anlegg

I FEL og NEK er det krav om jordfeilvern/bryter på kurser til skjult varme. Kreves dette uansett spenningsystem ( også i TN 400/230)

Spurt ${formatDate(1086777240)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeil i TN-nett

Vil jordfeil hos naboen slå ut min jordfeilbryteren i et TN-nett?

Spurt ${formatDate(1085647920)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Feilstrøm melomm N-leder og jord

I et TN-S nett med justerbar jordfeilvarsling for å detektere forbindelse mellom N-leder og jord, hvor store kan feilstrømmer bli og hva vil naturlig størrelse på en lekkasjestrøm i feilfritt anlegg være. Kan dette eventuelt beregnes?

Spurt ${formatDate(1085382060)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Elektrisk anlegg på flytebrygger

Er det tillatt å legge PFSP kabel i ""vannslange"" ut på flytebrygger, og lage synlig sløyfe ved hver flytebrygge-skjøt ?
Kabelen skal forsyne stikkontakter som står plassert i skap.

Spurt ${formatDate(1084464480)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Høyspentrom

Hva er definisjonen på ett høyspentrom ?

Spurt ${formatDate(1084450140)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utvendig ledningssystem??

Et gammelt hus med tømmervegger skal utstyres med nytt elektrisk anlegg. Ledninger ønskes lagt skjult. Huset er kledt på utsiden med isolasjon og ytterpanel. Denne skal skiftes. Eieren har lagt korrugert rør ut gjennom veggen, langs med veggen(Under isolasjonen) på utsiden og inn igjenn til neste stikkontakt.

Hva sier forskriftene til dette? Finner ikke noen fornuftige? Siden alle kurser har jordfeilbryter og kablene teknisk sett er ""i vegg"" kan jeg ikke se at dette skal være noe problem.

Spurt ${formatDate(1083775560)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utj. forbindelse til samlestokker for vann

Når rørleggeren monterer et stålskap med samlestokker for vann i en vegg skal det da legges utj. forbindelse til samlestokker ev. til stålskapet? Veggen er gipsplater skrudd på stålstendere og alle rør til og fra samlestokkene er plast.

Spurt ${formatDate(1083754740)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sammenkobling av utjevningsforbindelser

Kan primax-klemme benyttes for å koble sammen flere utjevningsforbindelser (hovedutjevningsforbindelse-fundament-avløp-vannrør) ?

Spurt ${formatDate(1083063120)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.