Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1568
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9655
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 904
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 37
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 836
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Krav om panikkbelag på dører i tavlerom?

Hei. jeg lurer på hva kravene om panikk-beslag på tavlerom dører er?
Er det ikke krav om dette i alle type tavlerom?

På forhånd takk :)

Spurt ${formatDate(1236698400)}
Løst Løst
Ex
Bølger og vanninntrengning

Lurer på kravet til kapslingsgrad, og om det er er tatt noen vurderinger i fagmiljøene, når det gjelder gamle plattformer (som har synket noen meter) dette gjelder Bølger som kommer på besøk og river med seg El. utstyr eller fyller opp el. utstyr. Dette gjelder primært utstyr som står under dekk.
Pr i dag blir bare utstyret skiftet ut med identisk utstyr uten å ta hensyn til påvirkning av bølger som er et vanlig innslag i høst/vinter stormene hvert år. Synes selv dette er meget betenkelig, da utstyret skal tilfredstille EX-grad.
Utsyret skal jo normalt ha kapslings grad slik at utstyret skal tåle det som utstyret normalt blir utsatt for. Men blir slike høst/vinter stormer regnet som ekstra ordinære tilfeller?

Spurt ${formatDate(1236585420)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Godkjenning av måleinstrumenter

Hvor ofte skal et måleinstrument (fluke, installasjonstester, megger osv.) testes/kalibreres. Hvilken norm/forskrift omfatter dette?

Spurt ${formatDate(1236585600)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Varmekabel og C-C avstand

Har varmekabelboken til Nexans, der har du C-C formel, men ikke noen illustrasjoner iforhold til hvor man skal benytte C-C og 1/2 C-C.

Men jeg antar at det er som med lys. 1/2 C-C inntil vegger.
Stemmer det?

Også hvordan er det med avstand til sluk, vil det være OK å gå med C-C avstand rundt sluket, da skal det jo være ""utenfor"" varmesonen til kabelen.

Er det andre ting man må ta hensyn til av fast interiør? Vi har do(gulvmontert), også feks en kjøkken øy og lettvegger er det ikke gunstig å ligge under. Andre ting som er greit å passe på?

Spurt ${formatDate(1236445140)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Montering av lamper

Når el-firma har installert en enebolig og det henger isolerte ledninger ut fra takpunktet, har huseier som ikke er fagmann da lovt å montere lampene selv?

Spurt ${formatDate(1236584220)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Effektbryter til usakyndig

Hei lurer på om det er noe i veien for å skifte ut ov på 50amper til en effektbryter jeg stiller inn på eks 60 amper. Inntaket/kv er på 63 ampere. Kommer selfølgelig til å skifte kabel mellom verna.
Vil d bli god nok margin med hensyn til selektiviteten?

Spurt ${formatDate(1236427320)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
høyde på ex stikk

Lurer på om det finnes et krav til høyde på ex stikk ute i områdene på en platform.
og hvor det står isåfall.

Spurt ${formatDate(1236436440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
takpunkt

En har feks 3 takpunkt.Kursen er sikret med 16A.Kan man da trekke 2x2,5mm2+j pn direkte gjennom takpunktene til stikk vegg og samtidig trekke 2x1,5mm2(mellomledninger 2-polet og samme kurs)til takpkt(fast last totalt 120w)uten å korrigere for temperatur?

Spurt ${formatDate(1236201180)}
Løst Løst
Ex
Motorverntyper og utløsetid

Telemecanique har bimetall motorvern med Class 10A og Class 20A.
Er det noe krav til hvilke typer som kan brukes på EX-motorer?

I mitt tilfelle så har jeg en EXnA viftemotor som er beskyttet med et Class 20A vern. Tidligere var det et Class 10A vern, men det løste ofte ut pga lang og tung start.
Spesielt for EX motorer hvor det er krav til overflatetemperatur, ønsker jeg å få avklart dette.
Vil en slik endring av vernklasse kunne medføre problemer for overflatetemperaturen?

Utfra kurvene for ""kald utløsetid"" ved 1,5 In opererer Class 10A vernet i underkant av 3 min og tilsvarende for Class 20A er ca 5,5 min.

Spurt ${formatDate(1236205500)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sikringsskap på våtrom

Er det lov å plassere sikringsskap på et vaskerom i en vanlig bolig? Er det eventuelt ekstra krav til kapsling?

Spurt ${formatDate(1236327180)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.