Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1570
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9664
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 904
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 37
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 836
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
8
OV plassert i TKS

Heisann!

Jeg skal forberede nedbygging av tilknytning imot nettleverandør. Det er en fritidsbolig og et frittstående anneks med 1 fase tilknytning i luft (IT nett) som skal gjøres om til 3 fas kabel i jord inn til TKS. Bolig har eget sikringsskap og annekset har sin egen underfordeling.


Planen var å benytte "utvidet tilknytningskap" ref. RENBLAD 4100 og plasserer kombinert 63A OV/KV i TKS ute. Denne beskytter både inntakskabel i bolig og stiger til anneks (dokumentert i FEBDOK). I fordeling i bolig og anneks monterer jeg inn en lastbryter som da kun er ment for lokal utkobling. se skisse

Kombivernet er godkjent for 10kA iht EN 60898 og vil dermed være ok for usakkyndig betjening.

Er denne løsningen ok?


Om jeg plasserer separate OV (f.eks 40A og 32A i fordelingen i bolig og anneks) så ser jeg i FEBDOK at vernkurvene kommer veldig nære OV ute i TKS og jeg vil bare få et anlegg med dårligere selektivitet. Bakdelen uten egen OV i bolig er jo at man må ut i TKS om overbelastningsvernet skulle løse ut...

Spurt ${formatDate(1683539520)}
Løst Løst
Ex
2
Messing nipler kontra forniklede messingnipler i ex koblingsboks

Heisan.

Har noen ex rustfrie koblingsbokser som vi skal bytte ex niplene på.

De er i dag i messing. Kan vi bruke forniklet messing i stedet ?

Mvh Geir

Spurt ${formatDate(1689233040)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
NFPA 70E

Dekker FSE instruert personell kravene i NFPA 70E

Spurt ${formatDate(1583412756)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Dimmere - krav til vern mot kortslutning o.l.

Jeg prøver å finne ut om det er noen normer/regler/standarder som stiller krav til innebygde vern mot kortslutning og overbelastning i dimmere, eller om det er noen mer generelle regler som legger føringer for dette, men har ikke kommet fram til noen konklusjon. Kan man argumentere for at det er påkrevd med innebygd vern og/eller at installasjonsveiledningen bør angi hvorvidt eventuelle eksterne vern skal monteres?

Bakgrunn: på et prosjekt jeg er involvert i som konsulent har vi brukt noen DMX-dimmere (faseavsnitt) til LED-pærer og dimbare LED-drivere. Det har vist seg at ved feil på kablingen (kortslutning) brenner dimmeren opp. Det er en 16B automat foran, men det blir mye røyk og varme før den rekker å slå ut – nok til at jeg er bekymret for potensiell brannfare. Produsentens installasjonsveiledning sier ikke noe om at det skal monteres sikringer på utgangene, skjemaet viser bare at lasten skal rett på.

Vi har skifta til (dyrere) dimmere som har smeltesikringer på utgangene, så problemet er sånn sett løst, men jeg er nysgjerrig på om det egentlig er lov å selge dimmere som har såpass lett for å ta fyr. Leverandøren mener at f.eks Elko-dimmere også ville blitt svidd ved en "full kortslutning", men jeg er ikke helt sikker på om det stemmer. Jeg har ikke for vane å kortslutte dimmere, men så vidt jeg skjønner har de stort sett elektronisk vern mot kortslutning.

Jeg er ikke installatør, bare en skarve lysdesigner, men det faller ofte på meg å beskrive og anskaffe lysstyringsutstyr, derav nysgjerrigheten.

Spurt ${formatDate(1693397460)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Krav til FSE ved arbeid hjemme hos seg selv?

Jeg fikk beskjed fra DLE at man måtte ha FSE for å jobbe hjemme hos seg selv med relevant erfaring og fagbrev. Jeg synes det høres rart ut. Stemmer dette?

Påstanden kom opp angående en gammel elektriker som hadde fått en tilsynsrapport som han lurte på om han kunne fikse og sende inn selv.

Spurt ${formatDate(1693470660)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Jording

Lurer på om det er krav til hovedjord (spyd etc) i frittstående bygninger som garasjer boder som får strøm fra bolig der jording er ivaretatt. Spikertelt (tilbygg camingvogn) som er forsynt med skjøteledning ,trenger den intern hovedjord ? Hvor i NEK står det spesifikt om dette ?

Spurt ${formatDate(1693390020)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
4
Personlig utleie

Hei.

Hvor mye koster det for et firma å leie inn personell? Kost pr time osv? (elektrikere)

Tanken er å leie meg selv ut til div prosjekter som elektriker. Lurer på hva jeg kan forvente å fakturer til innleier. Ønsker å gjøre dette selv, og unngå bemanningsbyrå.

Spurt ${formatDate(1663598241)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Avkryssing i elvirksomhetsregisteret

Hvor kan en finne tydelig, hva som må til for å kunne stå med avkryssing av de ulike anleggene i elvirksomhetsregisteret. F.eks Medisinske områder, Ex-områder osv.

Spurt ${formatDate(1693299180)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Plast og stålhaller levert med pluggbart skap og belysning.

Jeg har det siste året fått henvendelser om å legge opp tilførsel til plast/stålhaller. Kunder har bestilt haller med elektrisk anlegg, monert på plassen. I tilbudet er det spesifisert at kunde må sørge for tilførsel. Montering av sikringsskap, stikk til porter mm og belysning er inkludert. Når jeg har kontaktet leverandør av hall (to forskjellige), er det tydelig at de ikke har noen elektrofagfolk til å montere. De er uvitende om krav til jordelektroder, overspenningsvern, selektivitet, kortslutningsstrøm mm. Og har kun en fornemmelse av effektbehov. De påstår at de har lov å montere pluggbart utstyr, og at det ikke er krav til kompetanse for å montere pluggbare løsninger. De ønsker kun en trefas kontakt på 16 eller 32A. Etter sigende har de levert uttallige haller på denne måten, uten at noen elektriker har utfordra dem på lovligheten av å legge opp det elektriske i en bygning uten å levere sammsvarserklæring på arbeidet, eller bruke elektrofagfolk.

Har hall-leverandørene rett her? Kan de installere et "byggestrøms-skap" med mere for permanent bruk, uten å gjøre noen elektroteknisk prosjektering, risikovurdering eller sluttkontroll.



Spurt ${formatDate(1693257540)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
2
Jording av flammerister

Hvordan skal FEF og NEK440 tolkes når det kommer til jording av flammerister under hovedtransformatorer i kraftverk? Dersom ristene utføres i rustfritt stål, som jo i noen grad er umagnetisk, trenger man likevel å jorde de?

Spurt ${formatDate(1692882300)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.