| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1567 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9646 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 904 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 37 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 835 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei
Er det krav til type kabel ved installasjon av røykvarslere tilkoblet sentral. Selv har jeg brukt vanlig cat 5e nettverkskabel tidligere
Løst
Ser av NS-EN ISO13297 at jordleder skal kobles til minus/motor på båt med permanent opplegg for landstrøm, unntatt ved bruk av skilletrafo som ikke er tema her.
En vanlig "feil" blant båteiere er å klippe jordleder for å unngå galvanisk/elektrolytisk tæring.Forutsattr jordfeilbryter i båten, og at det installeres jordplate større enn 0,25m2 på utsiden av skroget, da vil båten ha etablert lokal jording, lik IT systemer i anlegg på land.Er det da tillatt å ikke ta jordleder fra land ombord i båten dersom minus/motor og anlegget forøvrig kobles til jordplaten under skroget. Enkelte personer mener en slik løsning er tillatt, men jeg kan ikke se at en slik løsning er beskrevet i forskriften.Metoden virker fornuftig og jeg kan ikke skjønne hvorfor dette ikke er tillatt.
Kan dere utfylle her, er det tillatt eller ikke, dersom det ikke er tillatt, kan dere si noe om hvorfor.
Løst
Hei
Jeg har blitt opplært i at alle vern og kabler for UPS skal merkes med røde merker og alle vern og kabler for reservekraft skal merkes med gule merker. Hvor står dette egentlig? Kan ikke finne noe i NEK-400.
Løst
Jeg skal flytte en tavle i et hus. I den anledning har jeg trukket om en del kursene frem til første punkt, men noen kursene klarer jeg ikke trekke om, blant annet en 10mm2 tilførsel til en annen underfordeling.
Spørsmålet er om jeg kan glattskjøte disse kablene inne i veggen, eventuelt montere koblingsbokser for skjøting inne i veggen? Og nå kommer poenget: Jeg monterer en liten inspeksjonsluke der jeg skjøter kablene slik at skjøtene er tilgjengelige for ettersyn. Merker den eventuelt også med "skjøtepunkt" etc :)
Er dette ok? Takker for svar!
Løst
Hva sier normen og/eller erfaringer med varmekabel under vegghengt toalett?
Løst
Frekvensomformer til motor ventilasjonsanlegg. Frekvensomformer er forsynt med skjermet kabel i tilførsel til frekvensomformeren, men går videre herfra til motor i uskjermet kabel. Hvorfor får man støy/ulyd fra motoren under drift når omformeren har innstilt switchefrekvens på 4 KHz? Problemet forsvinner når switchefrekvensen er stilt opp til 16 KHz. Ønsker ikke svar på utbedring, men forklaring på hvorfor ulyden i motoren oppstår.
Løst
Ved IT nett uten distribuert jord er det krav til en av tre beskyttelsesmetoder for å hindre brann ved havari av overspenningsvern.
Men hva er det som kan forårsake fare for havari uten distribuert jord?
Er det kun faren for stående induktive jordfeil med økt feilstrøm mot jord og høyere Uc på vern? Og hvorfor er det ikke krav til tilleggsbeskyttelse hvis det er distribuert jord?
Løst
Hei,
Ser røroshetta har en egen variant av komfyrvakt som er integrert. Noen som vet om denne er godkjent iht nek400 og våre krav?
Løst
Er det et krav å montere overspenningsvern når det ettermonteres elbil-lader
Løst
Hei!
Kravet til bolig er jo forskjellig fra kravet til næring når det kommer til I2 vs Iz.
Gjelder dette også om det er forlegningsmåte A1/A2 i næringsbygg?
Og om det er det, hva er årsaken? Hva er isåfall begrunnelsen? Gjerne referer.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.