| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1568 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9646 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 904 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 37 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 835 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei.
Jeg er gruppe S montør som arbeider en del med brannalarmanlegg. I utgangspunktet er jo mitt fagbrev begrenset oppad til 100V.
Finnes det ingen muligheter for at jeg kan arbeide spenningsløst med nødlys og brannsentraler som er 230V? Eller er det allerede åpninger som gjør at jeg kunne gjort dette allerede?
Løst
Hei. Jeg ser på muligheten til å lage eget produkt til EX-e koblingsbokser.Utstyret er av plast og skal plasseres i Ex-e glands.Tenkte dette forumet kanskje kunne hjelpe med hvilke krav som stilles til utstyr montert i ex-e glands.Kabler har f.eks. ingen ex merking, men er beskrevet vagt i gland produsentens datablad.1. Hva vil det koste å ex-e godkjene gjennom 3.part (grovt regnet)?2. Tidligere ex nR kunne "selv-godkjennes" , og kunne brukes i sone 2 - Er dette en mulighet?3. Er det mulig å få godkjent utstyret mot produsenter av glands uten re-sertifisering av deres utstyr ?Brainstorm gjerne rundt muligheter - er sikkert ikke de eneste som har tenkt på å få laget noe til offshore, men blitt stoppet av ATEX-frykten :)
Løst
I en industrihall så går det mye kabelføringer som tilhører maskiner og utstyr. Eksempelvis traverskraner, presser og liknende. Bedriften har ingen faglig ansvarlig men har ansatt elektrikere. Kan disse utføre utskifting av materiell tilhørende maskinene? Slitte sikkerhetsbrytere på vegg etc.
Løst
kan Noen hjelpe meg å finne loven der det står at en elektrikker ikke har lov å utføre vennetjenester på annet hus? Jeg vet de kan utføre arbeid på sitt eget hus men ikke andres. Hvor står dette og når tredde denne loven i kraft? Takk for hjelp.
Løst
Elsikkerhet hadde gitt avvik på stikkontakt som var montert i sone 1. Greit nok.
Denne flytter vi. Men spørsmålet er om vi kan sette en koblingsboks der istedet.
Løst
Hei
Jeg har fått en forespørsel på å sjekke en eldre generator, jeg har ikke fått målt så mye men sett litt på den under drift.
Uten last ligger den å jager 230V+-5V, med last jager den 230+-30V(200-260V) syklusen er på 1-2 sekunder så dette går rimelig hurtig.
Mitt første inntrykk er at dette er regulatoren, har noen her andre erfaringer med slike symptomer (Jordfeil, støy osv )?
Løst
Hei
Var borti et rele med spolespenning 42v 50Hz / 48v 60Hz i en gammel tavle. Har dere et godt svar på hvorfor det blir brukt? Hvorfor kan man ikke bare bruke 24vdc eller 230vac som er standard?
Løst
En batterilader i garasjen skal ha tilført 14A max ved 20V DC via klemmer. Jeg har også en strømforsyning som er mer enn tilstrekkelig (også med klemmer). Laderen er ikke kresen på spenningsfall, da den har fungert ved langt dårligere spenninger tidligere. Jeg regner med samme regel gjelder her som i sterkstrøm med ledeevne? Ingen Ik å ta hensyn til, så 1,5mm2 bør vel være tålelig greit ved 14A DC? Det kan jo umulig bli noen brannfare pga ledertverrsnitt ved så lave effekter?Dette er privat, ikke jobb. Hilsen fersk montør
Løst
Hva er et elektronisk motorvern? Og kommer dette i ex utførelse eller må det stå inne i exd kapsling?
Løst
Hei,
Prøver å finne ut hvor i forskrift/norm det er stilt krav til hva som skal ligge igjen av fysisk dokumentasjon i f.eks. en industritavle når en installatør overleverer et anlegg til eier.
Av det jeg har funnet ut etter å ha studert i NEK400 og "tavlenormen" har jeg kun lest at det skal "overleveres" oppdatert dokumentasjon av anlegget til eier. Det er i praksis elektronisk dokumentasjon som overleveres til eiers elektroniske arkivsystem.
Er det da slik å forstå at eier av et anlegg i en bedrift selv må besørge fysisk dokumentasjon i sine tavler, eller stilles det klare krav til installatøren i forskrift/norm, som eier kan henvise til, for å få oppdatert dokumentasjon i sine tavler uten å måtte skrive de ut og legge papirversjoner i tavler selv ?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.