Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1568
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9646
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 904
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 37
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 835
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
NEK 410

Hei, har dere kjennskap til om det er en ny versjon NEK 410 pågang, eller planer om dette?

Spurt ${formatDate(1561931382)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilbryter i industrianlegg

Har et industrianlegg 230V IT forsynt fra egen trafo ikke tilknytte allment forsyningsnett. Dette er et gammelt anlegg så jordingssystemet er ikke godt dokumentert. Anlegget er for skakkyndig betjening.

Har en UPS som forsyner en egen tavle, i den tavlen er det igjen kurser som forsyner andre fordelinger. Disse kursene forsyner primært elektronikk i de andre fordelingen og intern stikk i fordelingene. UPS fordelingen kom levert med 300mA JFB type AC (som ikke er godkjent i Norge). Spørsmålet er å kutte ut JFB, men samtidig kunne dokumentere dette i hht NEK400:2018?

Har også en fordeling med 230V IT Normalforsyning som forsyner de samme fordelingene som UPS skapet, med samme type JFB installert. Men her forsyner en av fordelingene ute i anlegget videre ut til motorer/pumper. Samme spørsmål her som UPS skapet.

Det er lagt IFSI kabel til alle fordelingene.

Spurt ${formatDate(1561964020)}
Løst Løst
Automasjon
potensialutgjevning av transmittere i ex område

Hei!

Hvordan er reglene for potensialutgjevning av transmittere i ex område?

Må alle transmittere potensialutgjevnes uansett hvordan de er montert?

Spurt ${formatDate(1561576247)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Driftsleder

Hei,

Jeg ønsker å bli driftsleder på et høyspenningsanlegg som nå er under bygging. Jeg har nettopp bestått installatørprøven og har fagbrev som energimontør, så kompetansen skal være tilstrekkelig.Hvordan tar jeg dette videre med DSB? Må jeg søke om noe?

Spurt ${formatDate(1561709014)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Vifte vil ikke starte.

hei

har installert ei vifte på Vaskerommet hjemme. Det er en flexit silent eco 100 med en elko plus enpolt bryter foran.

jeg har koblet etter koblingsskjema, noe som ikke skulle være noe veldig vansklig å få til. Hva er galt?

Spurt ${formatDate(1561385759)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilbryter type B felles med andre laster

Hei, ref. https://www.dsb.no/globalassets/dokumenter/elsikkerhet-els/veiledninger-pdf/elbil_installatoer.pdf

Det vises til at det skal være ett uttak per bil, og hvert uttak skal være individuelt beskytte av et strømstyrt jordfeilvern med utløserstrøm på 30mA, av type B

Jeg lurer på følgende:- Kan jeg installere en jordfeilbryter type B eksempelvis Eaton FRCdM-40/4/003-G/B og bruke denne som en felles jordfeilbryter for Elbil og andre laster? Eksempelvis så har jeg Noen PFSP kabler som trenger en forankoblet jordfeilbryter.Jeg har tolket det slik at dersom du har 2 stikkontakter som du skal bruke til elbil lading, så skal hver kontakt ha hver sin jordfeilbryter type B.

I spørsmålet mitt over vil jeg kun ha 1 stikkontakt til elbil lading, men jeg lurer på om jeg kan bruke Type B jordfeilvernet forankoblet felles Elbil og pfsp kablene. Er det da fare for å få DC spenning i retur på nettet gjennom PFSP kablene, og at disse da bør ha en egen jordfeilbryter seperat?

Spurt ${formatDate(1561494827)}
Løst Løst
Automasjon
Manglende motordata

Hei!

Har en motor jeg har koblet mot en frekvensomformer der jeg ikke har noe motordata.

Kan regne/gjette meg frem til RPM med ut Hertz og faktisk målt RPM.

Men er det noe god måte og regne finne ut I nominell til motoren?

Spurt ${formatDate(1561525704)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sedimenteringsanlegg og maskinforskrift

Hei

Vil et sedimenteringsanlegg som kun inneholder en elektrisk ventil komme inn under definisjonen maskin? Ref FM §2a - en enhet som er utstyrt med eller beregnet til å utstyres med et drivsystem, som ikke kommer fra direkte drivkraft fra mennesker eller dyr, og som består av sammensatte deler eller komponenter, hvor minst en del er bevegelig og som er sammensatt for et bestemt bruk.

Anlegget har ingen andre bevegelige deler. Jeg mistenker at anlegget kommer inn under definisjonen maskin, men vil gjerne få bekreftet eller avkreftet mine "mistanker".

På forhånd takk for svar!

Spurt ${formatDate(1561530559)}
Løst Løst
Automasjon
Sikkerhetskategorier

Hei, holder på med fagprøve.. en av oppgavene er sikkerhetsreleer. Er det noen som har en link til en beskrivelse over de forskjellige sikkerhetskategoriene som kan velges utifra "farlighets" nivået på en maskin. Vet at man skal bruke to kontaktorer i serie i tilfelle et brenner seg fast osv, men fint med en link hvis noen vet om noe :)

Spurt ${formatDate(1561232297)}
Løst Løst
Ex
Resertifisering av Ex-d kapsling

Vi har noen Ex-d kapslinger som inneholder mottakere for signaler fra fjernkontroll for lastearmstyring. Nå er det mulig at noe av utstyret innvendig skal byttes ut. Kapslingen har sertifikat INERIS 01 ATEX 0025. Den har sertifisering Ex II2(1) GD Exd[ib] IIB T6. I sertifikatet for kapslingen før ombygging er det ikke nevnt noe om komponentene som er montert inni (og som man ser er det ingen U i sertifikatet).

Leverandøren av systemet hevder at sertifiseringen fortsatt er gyldig etter utskifting av komponentene.

Kapslingen er av rustfritt stål og har innvendige mål 400x320x175 mm. Systemet ble levert i 2009/10.

Spørsmål: Må kapslingen reserifiseres etter bytte av komponenter? Kan en erklæring fra systemleverandøren være nok til å slippe resertifisering?

Spurt ${formatDate(1561370225)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.