Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Starte et elektrikerfirma (Krav?)

God dag! Jeg har tatt elektriker fagbrevet igjennom VG3 løp på Videregående skole 2017 (Dette ble startet opp lokalt) Jeg har en kjenning som driver eiendomsfirma med mye utbygging og div. Jeg ble lovet kontrakt hos de om jeg starte opp eget elektriker firma. Spørsmålet mitt er nå:

Kan jeg starte et firma med fagbrevet mitt og evt ansette Installatør?

Må jeg være installatør selv for å starte eget firma?

Kan jeg ansette installatør og starte eget firma, for så å gå de 3 år i praksis som jeg trenger for å gå opp til Installatør prøven?

Har snakket med endel jeg kjenner, men får så mye forskjellige svar..

Spurt ${formatDate(1535902283)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Kalibrering av måleinstrumenter for bruk offshore

Hei!

Hvilke krav finnes, til kalibrering av vanlige måleinstrumenter for bruk offshore?

Tenker da på : multimeter, ex. multimeter, tangamperemeter, megger, milliamperegiver, druck.

Har inntrykk av det blir brukt mye penger på dette, uten at det er forankret i regelverket...

Spurt ${formatDate(1535956583)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forskrifter til Tavle med TT-Nett

Hei, lurte på hvis man skal bygge en tavle med TT-Nett, Hvordan er da kravet til dobbeltisolert?. Skal man bruke Dobbeltisolert kabel kun frem til Første vern (hovedbryter) Feks fra Ensto klemmer og opp til bryter. eller må man bruke Dobbeltisolert til all hovedstrøm, (målesløyfer og frem til laskeskiner, kurser ut osv) i tillegg? Har hørt litt forskjellig om hva som er rett. noen sier kun frem til første vern mens noen sier bruk dobbeltisolert på alt. så lurer jeg på evt hvorfor man må bruke det/ eller ikke?

Spurt ${formatDate(1535983913)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Automatiker gjør jobber i bolig

Hei. Har fagbrev som automatiker. Min bestemor skal skifte ut hele det elektriske anlegget hjemme hos seg. Og i den forbindelse lurer jeg på hva jeg kan gjøre.

Jeg lurer på om en automatiker kan koble opp installasjonen, mens en elektriker kobler installasjonen inn til sikringsskapet?

Jeg legger elsikkerhet 68 til grunn, hvor det står "Avgrensingen mot andre elanlegg er sekundærsiden av vernet/sikringen som ?mater? det automatiserte anlegget, for eksempel en produksjonslinje i en fabrikk"

Det står automatiserte anlegg, men det kan være både installasjon(FEL) eller maskin(FM). Og i læreplanen står det gjentatte ganger "Industrielle elektriske anlegg". Skjønner at det er forskjell på bolig og industri.

Men synes det er litt rart. Da jeg gikk på videregående VG2 og 3 lærte vi spesifikt om bolig installasjoner. Og vi lærte å koble opp lys, stikkontakter osv.

Håper dere forstår problemstillingen min. Håper på gode innspill og eventuelt alternative løsninger.

Tusen takk på forhånd. Er virkelig et bra forum :)

Spurt ${formatDate(1535631090)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording melkerør i landbruk/fjøs

Hei

I forbindelse med el.kontroll i fjøs dukker det alltid opp spørsmål.

Lurer på det må legges utjevningsforbindelse til melkerør av kyr? Melkerør er i rustfritt stål, henger ned fra tak i gjengestak og oppnår et jordpotensial via betongdekket 700ohm (målt på rør). Termen blir vel da "annen ledende del".?

Spurt ${formatDate(1535693940)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ventilasjon i Tavlerom

Finnes det noe krav til ventilasjon i et tavlerom. Avtrekk eller innblåsing og event. krav til maks temperatur i rommet

Spurt ${formatDate(1535703768)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Bytte av shunt trip.

Hei! Lurer på om det er lov å bytte ut en gammel defekt shunt-trip spole med ny, eller om avgangen må bygges om til UVT.

Spurt ${formatDate(1535445418)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Automasjonsingeniør fra EØS land

Kan en automasjonsingeniør fra Litauen jobbe som automatiker i Norge?

Kan han eventuelt jobbe som ingeniør og gjøre selvstendig elektrisk arbeid (AFA) innenfor sitt fagområde?

Begge tilfellene forutsetter fast ansatt i en norsk bedrift med faglig leder.

Spurt ${formatDate(1535628916)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Krav til test av jordfeilbryter offshore

Hei.

Jeg lurer på om det er hjemlet noe krav til test av jordfeilbryter offshore og i tilfelle hvor dette er hjemlet?

På forhånd takk!

Spurt ${formatDate(1535097624)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeil

Fikk installert ny smart strømmåler hjemme får ett år siden. Netteier ringte nå nylig og sa at jeg hadde jordfeil på anlegget, og må få ordnet dette. Jeg målte mellom faser og jord på OV. Målte 230V mellom to av fasene og jord, mellom den siste fasen og jord måler jeg 0V. Dette tyder på full kortslutning mellom fasen og jord, men betyr dette at jordfeilen er hos netteier eller hos naboen?

PS har IT nett

Spurt ${formatDate(1535195136)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.