| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9577 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 902 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Har en case:
Skal levere motorstartere (frekvensomformer) til bruk ombord i skip med IT-nett. Har fått anbefalt fra leverandør av frekvensomformer om å bruke NH-patroner grunnet krav om hurtig oppstrømskoblet vern. Dette har vi levert tidligere og fått godkjent av DNV blant andre klasseselskap.
Men jeg reagerer på å bruke NH-patroner i et IT-nett. I henhold til NEK400 er vel dette ulovlig da det skal allpolig brudd ved feil. Har prøvd å finne noen avvikelser fra dette i NEK 410-1:2008, men kan ikke finne noe om det. Vil ikke dette da være lovstridig? Har klasseselskapet da gjort en feil ved å godkjenne dette?
Er klar over at ABB (sikkert andre også) har utviklet superraske effektbrytere som kan erstatte NH-patroner, men det er viktig for meg å avgjøre lovligheten i bruk av NH-patroner i disse tilfellene.
Og hvilken standard/norm skal man levere mot i skipsinstallasjoner? Er det klasseselskap som er øverst i hierarkiet (DNVs standard f.eks referer til IEC 60092) eller det norske regler vi må følge (som norsk selskap), selv om båten er flagget i et annet land, hvis det foreligger avvik mellom standarder?
Løst
Hei!
Har et spørsmål angående ex-utstyr.
Vi tenker å plassere en non-ex PLS i sikker sone.
Det er mulig PLSen får noen signaler fra utstyr plassert i ex sone 0 og 1.
Er det lov å bruke en non-ex PLS som står I sikker sone til å motta signaler direkte fra ex d og ex e utstyr (plassert i sone 1)?
Ex i signalene (sone 0) går via barrierer som står i sikker sone og så deretter til PLSen, vil dette være akseptabelt?
Med vennlig hilsen
Harry
Løst
Jeg og en partner skal sette opp et installasjonsfirma. Vi har lagt ut en annonse for stillingen faglig ansvarlig til denne bedriften. Men responsen er ikke å finne. Flere sier til meg, at jeg bør selv ta prøven, og ta stillingen. Men jeg ønsker mer og fordele stillingen daglig leder, og faglig leder. Har noen ideer om hvor en slik annonse kan nå flest mulig "kandidater"?Og/eller si det slik det er, at jeg må bite i det sure eple, og ta stillingen selv?
Løst
Har hatt en diskusjon i dag om det er vanlig å jorde en leder som ikke er i bruk.
Diskusjonen kom etter at det var lagt en 4 leder (3 +j) som inntakskabel. Det var koblet opp mot ett 1~OV, så da er det en leder til overs. Denne var tapet med gul/grønn og koblet til jordklemmen.
Mitt spørsmål er, hvilke regelverk som krever dette, eller er dette bare fornuft i forhold til emc.
Løst
Hei
Har ein trafo 230V/24V der minus på 24V sida er jorda i tillegg til at sjølve trafoen er jorda.
Kvifor er minus sida på 24V jorda? Nokon som kunne ha gitt meg ein forklaring på dette?
Løst
Hei, Jobber i bedrift som ikke driver installasjon men som likevel driver service på elektriske installasjoner ombord i skip. Våre egne produkter.Service kan for eks. være å bytte elektriske komponenter. Vil vi da ha krav til egen installatør hos oss?
Løst
Hei.
I montørhåndboken 2014 er det illustrert at ved el installasjon montert utendørs som er innenfor 60° vinkel under tak, kan ha IPX0. Gjelder dette også for fuktighet?
Mvh,
Eric
Løst
Ved beregning av effektbehov til en ny installasjon, stilles det krav til at det dimensjoneres slik at det er mulighet for utvidelse av anlegget?Har tidligere gått ut ifra 20% utvidelsesmulighet på hovedvern, med da tilhørende oppdimensjonering av tilførsel, men kan ikke finne noe hjemmel for dette i NEK400. Er det jeg som leter for dårlig, eller finnes det ikke noen retningslinjer på dette? Evt. om det står beskrevet et annet sted. Har hørt med fler som også opererer med 20%, men er altså ute etter henvisning til norm, forskrift eller standard.
Løst
Hei.
Jobber med å montere diverse radioutstyr for kunde. Så lurte jeg på hva jeg må gjennom for å bli sertifisert for å kunne legge opp stikkontakt (230v) til dette utstyret. Så vi slipper å ha med en egen person med gruppe L sertifikat. Har fagbrev som serviceelektronikker innenfor radiokommunikasjon, jobber i bedrift som er godkjent installatør.
Mvh
Morten
Løst
Hei!Har en oppgave der vi skal simulere en motstrøms varmeveksler i matlab/simulink.Det vi ønsker med simuleringen er å kunne få en temperatur på kaldt medie etter at det har passert varmeveksleren og blitt blandet med en kaldstrøm.Vi har en total gassmengde (kaldstrøm) før veksleren på 363.65 mol/s.Denne mengden styres i to løp der det ene løpet går rett igjennom varmeveksleren og varmes opp, og det andre går forbi varmeveksleren (dette kan strupes med en ventil for å få mer kaldt medie til å gå igjennom varmeveksleren og motsatt).Det er ventilen som skal styres for å oppnå korrekt temperatur etter at begge løpene igjen er blandet etter å ha passert varmeveksleren.Vi har følgende informasjon:Kaldt medie inn = 82celciusMengde kaldt medie Varmt medie inn = Mengde varmt medie = 402.13 mol/sAreal = 2095U (W/m2*k) = 20Vi har fått tips om å løse dette ved å benytte differensiallikninger men vet ikke helt hvordan vi skal starte.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.