| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Er det krav til gassdetektor ved mekanisk ventilasjon (avtrekks vifte ved toalett) i midlertidlig toalett container i sone 1, containeren er plassert på mongstad.
Er det krav til høytaler i denne containeren, som eventuelt skal kobles opp mot PA systemet.
Løst
Dokumentasjon etter utført arbeid av elektriker på en bensinstasjon. Hva kreves av dokumentasjon? Dette er i forbindelse med pumpebytte.
Er det noen forskejll på en kiosk og en besinstasjon på dokumentasjons omfanget?
Jeg vet at det er EX område på en bensinstasjon.
Må det febdokberegnes alt arbeid man gjør på en stasjon? er det et krav?
Løst
Dokumentasjon etter utført arbeid av elektriker på en bensinstasjon. Hva kreves av dokumentasjon? Dette er i forbindelse med pumpebytte.
Er det noen forskejll på en kiosk og en besinstasjon på dokumentasjons omfanget?
Jeg vet at det er EX område på en bensinstasjon.
Må det febdokberegnes alt arbeid man gjør på en stasjon? er det et krav?
Løst
Hei.
Trenger en maskin fortsatt å ha en sikkerhetsbryter om den er tilkoblet med støpsel og kontakt?
Ved arbeid på maskinen så napper man jo bare ut støpselet og stripser det fast med et skilt. Ihvertfall slik praksisen er idag ved service på maskinen.
Eller må den påmonteres egen sikkerhetsbryter?
Løst
Er det lov til å feilsøke i andre sine boliger dersom du er elektriker??
Case: Naboen har problemer med at sikringen går innimellom
Spørsmål: Kan jeg som elektriker feilsøke da?? eller må det gå gjennom reg. inst. firma??
Løst
Finnes det noen føringer på hva som bør være maks belastning
av forbrukskurser? Kan f.eks. 80% begrunnes i noen norm/utstyrsspesifikasjon?
Løst
Hei. Har planer om å sende ut litt utstyr offshore, og har de siste dagene jobbet med å lese og lære litt mer om Z-015.
Under punkt 4.4.1, Påmontert løfteskrev, står det at containere og rammer skal ha fastmontert løfteskrev.
Vi har en HOF unit montert på ramme som skal være i henhold til Z-015, men det er ikke montert noe løfteinnretninger på denne uniten. Det er derfor heller ikke noe løftesertifikat.
Kan denne da være i samsvar med Z-015, som sier at containere og rammer skal ha fastmontert løfteskrev?
Løst
Hei!
Finnes det noen som helst form for vekselretter på AA batteri f.eks.? Slik at jeg har x antall AA batteri på primær siden og får ut 230V på sekundær siden.
Løst
Var i et sikrings skap en dag og så at på toppen (ut) av hoved sikringen gikk en leder til jordings skinna? Måler da selvfølgelig 230 mellom den ene fasen og jord og 0 mellom den andre og jord.
Det er 230 mellom fasene som kommer inn i huset.
Når jeg koblet vekk denne lederen og hadde alle kurs sikringene nede og målte hadde jeg fortsatt 230 mellom den ene fasen og jord og 0 mellom den andre og jord.
Når jeg begynte å legge inn kursene så jevnet dette seg ut og når jeg hadde lagt inn alle sikringene så hadde jeg 110 mellom L1 og jord og 120 mellom L2 og jord.
Dette er et eldre hus ifra 70 tallet og har jordfeil automater, noen rom i huset er jordet andre ikke.. Fortsatt uvist hvilket nett huset er tilkoblet...
Min spørsmål:
1. Hvorfor jorde en fase etter hovedsikringen?
2. Spenningen mellom fasene og jord endre seg, noen synspunkt, tips?
Løst
skal det ikke være oppmerket 1-linje på tavle feltet i tavle rom?
er det neoen som vet forskriften sier?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.