Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1559
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9570
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Brannkrav

I en rømningsvei må ikke kabler overstige 50 MJ/løpemeter hulrom i brannenergi. Det er ofte naturlig å bruke korridorer som føringsveier. Korridorer er ofte også rømningsveier.

Hva vil dette si i praksis? Antall data- og/eller strøm- kabler?

Gjelder dette pr kabel eller totalt for samlede kabler?

Spurt ${formatDate(1323940860)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Generator brytere og vern på skip

Hei har et spørsmål når man har PMS system til styring av generatorer på skip(Deif delomatic), er da generator vern elektronisk i programmeringen på PLS/controller (Diesel generator unit) til aktuell generator. Slik som kortslutning, overstrøm og retureffekt, så dersom for eksempel overstrøm løser ut vil Controlleren måle dette over strømtrafo og gi signal til å trippe generator bryter?
Så er selve generator bryteren kun en bryter uten vern for å koble generator inn og ut?
På forhånd takk for svar.

Spurt ${formatDate(1324159980)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
LED og andre dioder.

Litt utenom, men er nok noen kloke hoder her som kan anbefale. Har en diskusjon med min sønn som er lærling og viser STOR interesse ( kanskje litt for stor )

Jeg ser etter en fysikkbok som forklarer litt om elektron vandringen i blant annet en LED. f.eks hva som danner fargen.

Har selv elektronikk 2000 boken og har selvfølgelig vert på wiki.

Kanskje en longshot av en sjanse men prøver allikevel.

Spurt ${formatDate(1325098080)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skille farger i 24 V / 230 V

Finnes det noen konkrete krav til fargemerking som tydeliggjør feks 24 V og 230 V elller 400 V i tavler til elektrisk utstyr eller maskiner?

Ofte er det sorte ledninger over alt.

Spurt ${formatDate(1323939240)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
FSE offshore vs industri

Hei,

hvilke spesifikke tillegg er det for FSE lavspenning offshore i forhold til FSE for Industri/Produksjon.
Ser at agenda/emneliste er identisk.

Mvh
En som lurer

Spurt ${formatDate(1323854520)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Individuell screen på analoge IS signal

Er det krav til individuell screen på multicore kabler som går til analoge IS signal ?
(Eksepel: en koblings boks med IS transmittere 4-20mA)

Spurt ${formatDate(1323863520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
En liten reminder

Jeg ser det har vært foreslått en forumkategori for erfaringer og hendelser som enda ikke er her. Så jeg poster min erfaring fra idag her istedet. Jeg ligger nå på sykehuset på observasjon og skriver nå med androidtelefonen etter å ha hengt fast i to faseskinner i en 230V hovedtavle. Jeg var heldig som hadde kontroll over beina mine og at effektbryteren var i rekkevidde. Jeg fikk vridd meg rundt og sparket ned armen på effektbryteren. Hvordan? En kollega av meg besøkte meg tidligere ikveld og fortalte meg at gutta på jobben hadde testa instrumentet mitt og funnet brudd i målepinnen. Dette var en gammel og meget dårlig merket tavle som var uoversiktlig. Så folkens; test instrumentene deres før måleoperasjoner. Jeg har aldri vært så redd som den stunden hendene krøket seg fast. Jeg har kun meg selv å takke og jeg har lært leksa. Heldighvis ser det ikke ut som jeg har tatt særlig skade

Spurt ${formatDate(1323822360)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Installatør gr. H

Hei,

jeg har får ""Tillatelse til å videreføre yrket som elektroinstallatør - elektroinstallatør lavspenning POL"" fra DSB.

Jeg er sivilingeniør med over 13 års erfaring med både høy- og lavspenningsanlegg. Hva trenger jeg å gjøre for å kunne formelt titulere meg som installatør gr.H ?

Spurt ${formatDate(1323850980)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sikringer

Hei!

Når må man bruke sikringer mee snøtegn?? 0,-5-10 grader osv..??


Takker for svar

Spurt ${formatDate(1323756480)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skjøt i skjøt på arbeidsbenker

Hei! Har en kunde som har flyttbare arbeidsbenker. Skulle hatt en løsning med fastmonterte stikk på denne og mulighet for sammenkobling av flere i serie bortover. Finnes det en plugg løsning som er ""godkjent"" og som ikke blir oppfattet som skjøt i skjøt?

Spurt ${formatDate(1323779160)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.