Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Vi skal Installere et off-grid anlegg på en hytte som de tidligere har hatt 2 stikkontakter forsyne via aggregat.
Når vi nå skal installere stuen på denne hytten, må vi da forholde oss til NEK400 8-823 med hensyn til antall uttak. (om vi f.eks skal ha lys på et soverom, må vi da installere stikkontaktene også, selv om de ikke er planlagt benyttet?)
Det er jo et lite anlegg som skal installeres (2KW, kombinert 230/12V) så forbruket er jo begrenset. Tenker da også på kjøkken hvor de i utgangspunktet ikke ønsker stikkontakter (kun til et kjøleskap) resten er et 12V anlegg
Løst
Hei, har øyeblikk fagprøve i automatiseringsfaget og har noen spørsmål.
Fagprøve stasjonen vil være en standard nivå-regulering, hvor en frekvensomformer og en elektromotor/pumpe vil regulere nivået i en tank.
Er det riktig av meg å gå ut i fra at det er maskinforskriften og NEK EN 60204 som gjelder?
Den bevegelige delen i anlegget vil være pumpa (på 80W). Vil den alene være nok til at anlegget defineres som en maskin?
Styreskapet får 400V tilførsel fra en stikkontakt. Slik jeg forstår det vil anlegget derfor ikke gå under FEL og NEK400 i og med at det ikke er noe fast installsjon frem til styreskapet.
Så da skal samsvarerklæringen skrives i samsvar med NEK EN 60204?
Jeg ser at tidligere lærlinger har brukt NEK 400 i samsvarerklæringen på tilsvarende fagprøvestasjon, som gjør meg litt forvirret.
Er sensorer ikke så nøye på det her, og er det bare jeg som overtenker? :)
Løst
Det har kommet et avvik om å utjevne til sprinkelanlegg i en boligblokk. Kan den gå rett fra utjevningen til hovedvannkrana, eller må den til tavla?
Løst
Heisann har ein case der det er pr dag dato inntaks kabel går via bakke 4x50 al som går inni hus i 50mm rødt rør.
I sikringskapet er det fult og ikkje mulighet til utskifting av innmat pga måler tar som vanlig plass.
Tanken var å få måler flyttet ut og endre inntaket kabel fremføring, å bytte innmat i sikringskapet slik at ein har plass til 12 modul ekstra til 6 ny kurser i huset.
Har sett litt på tilknyttningskap litt usikker om det er løsningen evt men så kommer spørsmålet:
Kan det splittes flere kurser fra den som eks: 3fase 63A til Hoved bygg huset, 16A til lagerbygg, 25A 3fase til Uthus og 25A/32A 3fase til garasje fra dette tilknyttningsskapet?
Hva sikringer må ein benytte evt da?
Evt annet skap ein kan benytte utendørs på veggen?
Kravet er vel fremdeles at alle bygg inntill 10 m unna må ha egen jordspyd og eget oversp.
Håpe på gode innspill for haster litt med å finne god løsning til dette :)
Løst
Hei
I et prosjekt er det spørsmål om låsing av nisjer til etasjefordelere.
Etasjefordelerne er plassert inni eltavlerom/sjakt, med brannsikker dør ut mot rømningsvei i korridor utenfor leilighetene.
Så kommer spørsmålet opp om hvilken type låsing det er krav til på denne døren. NEK399 9.1 sier noe om alle som skal ha likeverdig tilgang til tilknytningspunkt. Samtidig sier veiledningen at "normen ikke setter krav til uautorisert tilgang til måledata og manipulasjon av målerens styreprogram. Regelverk som forvaltes av NVE, Datatilsynet eller Justervesenet kan sette krav til beskyttelsestiltak."
Er det noen som kjenner til om andre regelverk setter krav til at etasjefordelere skal være låst?
I NEK399 9.3.3 står det at bygningseier er ansvarlig for å etablere lås som er akseptert av el- og ekomnetteiere. Men samtidig skal også boligeierne ha tilgang.
Spørsmålet er da om det er krav til å låse etasjefordelere, eller om de kan stå ulåst?
Løst
Hei
Syns det er noe uklart det med jord elektroder.
IT nett:
-Dersom en har jordfeil brytere på 30mA på alle kurser. Er kravet til overgangs motstand 1666 Ohm, eller er krave R=50v:ID maks uansett om installasjonen er sikret med jordfeil brytere?
-Jordelektroden skal virke i hele installasjonens utstrekning. Vis vi bygger en garasje 5 meter fra jordelektroden til boligen, treng vi da og legge ny jordelektrode rundet garasjen?
TN nett:
-Kravet i nek om jordelektroden skal virke i hele installasjonens utstrekning gjelder bare for IT og TT. Men vi skal sikre anlegget mot brudd på PEN leder. Er det nokk og montere et jordspyd ved inntaket, så treng vi ikke og ha jord elektrode rundt hele bygget?
-Vis vi går videre til en garasje som ligger 50m vekke, er det da behov for egen jordelektrode der?
-Har og hørt noen si at jordelektroden hoved oppgave i TN nett er og lede overspenninger til jord. (bland annet sensorene på fagprøven i rogaland. Men har ikke sett noen krav i NEK som sier noe om det. Vern leverandørene sier det ikke eksisterer noen krav rundt dette, men en anbefaling til og holde seg under 300-400 Ohm. Da skal det vær nokk med en jordspyd ved inntaket. Vis jord elektroden er så viktig for overspennings vern, så må det vel vær et krav til den?
Løst
Hei,
Kom over et anlegg ifbm el-kontroll.
- Eget abonnement til driftsbygning forsynt fra bolig
- 3x50A OV
- 2 stk PFSP 3x6 paralellkoblet ut fra 50A OV til driftsbygning. Slik jeg ser det er dette kabler av eldre årgang, den ene er nok noe eldre enn den andre (har rød leder). Det stod et gammelt boksanlegg der tidligere før det ble renovert til 50A OV og eget abonnement rundt 2010.
- Termograferer ulik belastning i disse kablene
- Måler strømtrekk i L2 på kabel 1 til 16,1A og i L2 på kabel 2 til 19,8A.
Dette kan vel tyde på at kabellengde ikke er lik? Målte ikke resistans på kabler.
Er det 10% forskjell i strømtrekk som er toleransegrensen før det blir feil?
Løst
Hei!
Jeg har en sak som gjelder en 12G1,5mm2 kabel, ikke parvis tvunnet. Den forsynes via releer i tavle, og ender i en koblingsboks ute i anlegget, hvor den så er tilkoblet flere separate 230V magnetventiler. Lengden er 30 meter.
Oppdaget at når bare to av lederne, som skal styre en ventil, er spenningssatt, så måler jeg opptil 80V mellom N.leder og jord, på ikke innkoblede ledere i samme kabel. Måler med rms-meter. Ledere seg imellom, og ledere mot jord er megget, men helt tette.
Er dette pga. såkalt spøkelsesspenning, og er dette i så fall reelle målinger, og kan medføre berøringsfare?
Mvh Erik
Løst
Jeg har et sikringsskap med automatsikringer fra GE DPCA 100, jeg trenger flere kurser, min elektriker sier at alle sikringene i skapet må være like, dvs komme fra samme leverandør/merke? Må jeg bytte alle sikringene i skapet?
Så vidt jeg har skjønt så er GE DPCA100 en sikringstype som ikke lenger selges (mine ble installert i 2015)
Løst
I et TN-S anlegg er det behov for mellomtrafo for å forsyne en 3-fase 230V fordeling. Prosjekterende ønsket å etablere et TN-nett på sekundærsiden(230V) for å unngå krav om jordfeilbryter/varsler.
Jeg har aldri vært borti 230V 3-fase i TN-nett før, er dette normalt?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.