Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeil

Fikk installert ny smart strømmåler hjemme får ett år siden. Netteier ringte nå nylig og sa at jeg hadde jordfeil på anlegget, og må få ordnet dette. Jeg målte mellom faser og jord på OV. Målte 230V mellom to av fasene og jord, mellom den siste fasen og jord måler jeg 0V. Dette tyder på full kortslutning mellom fasen og jord, men betyr dette at jordfeilen er hos netteier eller hos naboen?

PS har IT nett

Spurt ${formatDate(1535195136)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Lading av elbil definisjon allment tilgjengelig

Hvordan definerer man grensen for allment tilgjengelig for lading av bil?

Jeg tenker da spesielt for bedrifter med felles lading, borettslag ect.

Spurt ${formatDate(1535089036)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Spørsmål om klasse 2 utførelse

Om man legger PFXP som stiger til underfordeling direkte i jord med dekkbord/mekanisk beskyttelse over istedenfor å trekke den i et rør, er dette fortsatt en "fullverdig" klasse 2 utførelse? Altså at det er kun leverandøren for produktet som i det hele tatt krever denne mekaniske beskyttelsen?

Og når man kommer til skap så skal enten skap være dobbelt isolert/klasse 2, eller så skal man bruke dobbeltisolert helt frem til første JFB/samleskinne? (Altså hvis det er typisk gammelt NEB stålskap.)

Har jeg forstått dette korrekt? At det er lurt å trekke kabelen i rør er jeg fullt klar over :-)

Spurt ${formatDate(1534980327)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Overspenningsværn

Hei,

jeg vet ikke om dette er rett plass og spørre men prøver her.

Mener og ha hørt tidligere at at et overspenningsvern bare er "sikkert" 10-12meter inn i installasjonen eller noe sånt, og at det derfor er lurt og ha enten noen montert et ekstra lengre inne eller lignende ved TV, Pc ect.

Tenkte jeg bare skulle høre om noen her visste om dette stemte.

Takk på forhånd.

Spurt ${formatDate(1534927168)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kontinuitetsmåling

Hei

Hvilken verdi kan man forvente med multimeter kontra isolasjonstester?

Spurt ${formatDate(1534625404)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Overspenningsvern (finvern)

Under punkt 534.4.4.2 er det beskrevet overspenningsvern kategori 2 (2,5 KV) jfr. tabell 53B

Under punkt 823.534.101 står det beskrevet overspenningsvern kategori 1 (1,5 kV) jfr. tabell 44C

Tolker jeg det da rett at krav til finvern type 3 kun gjelder nye boliginstallasjoner (823) og ikke er et generelt krav? Og gjelder det da kun fast montert utstyr i bolig og ikke pluggbart?

Hvordan håndterer installatørene dette i forhold til nye boliginstallasjoner?

Spurt ${formatDate(1534429188)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Modifikasjoner uten faglig ansvarlig

Jeg jobber i en bedrift som i all hovedsak leverer kontroll systemer. Kontroll kabinetter får vi fra autorisert tavlebyggere. Før sending til kunde spenningsettes kabinetter for testing og tidvis ønsker vi å kunne utføre mindre modifikasjoner/feilrettinger.

Er det slik at vi da i henhold til FEK må ha en faglig ansvarlig og registreres i Elvirksomhetsregisteret? Og må eventuelt den som har det faglige ansvaret tilfredstille FEK § 7 andre ledd (installatørprøve), eller kan vi her dekke oss under FEK § 7 første og tredje ledd.

Spurt ${formatDate(1534332294)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utjevningsforbindelse tavledør

Er det krav til utjevningforbindelse til tavledør med svakstrøm betjeningsutstyr?

Spurt ${formatDate(1534310746)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Boblebad plassert utendørs

Boblebad eller badekar plassert utendørs. Gjelder 701 - Områder som inneholde badekar eller dusj eller 702 - Svømmebassenger og fontener?

Ser av krav 701.537.3.1.301 (Områder som inneholde badekar eller dusj) krav til fast tilkobling og forankoblet allpolig utstyr for mekanisk vedlikehold.

Har registrert mindre bad plassert utendørs tilkoblet direkte i stikkontakt.

Spurt ${formatDate(1534229565)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
C-press utført av usakkyndig personell

Hei!

Hvordan praktiseres dette med C-press og å la graveentreprenør utføre dette?

Det har tidligere som jeg kjenner til, ofte vært graveentreprenør som har utført C-press skjøting for å enkelt opprettholde fremdriften i prosjektene osv.

Men i senere tid så har everkene begynt å stramme inn på dette, slik at det skal være fagpersonell som utfører dette, da helst everket sitt eget personell.

Åpner regelverket for at usakkyndige som har hatt dokumentert opplæring kan presse C-press?

Spurt ${formatDate(1533712873)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.