Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Multiboks

Hei

Hva sier forskriftene om når man borrer på multiboks i gammle anlegg med stive rør, der disse kan være vanskelige å skjønte inn i boksen? Typisk 1 cm utenfor boksen. Er det OK å benytte strømpe over lederne eller må det trekkes om til PFXP?

Spurt ${formatDate(1531564706)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilutrustning på oppgradering av kurs

Hei,

Noen som kan si meg hvor i nek'en jeg kan finne at det skal monteres jordfeilutrustning ved oppgradering/berøring av kurs i bolig?

Spurt ${formatDate(1531432398)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forgrening ny tavle til kjellerleilighet

Skal montere inn ekstra sikringsskap til leilighet i kjelleretasjen i et eldre hus. I huset er det egen inntaksboks innvendig på loftet på den ene kortveggen (luftinntak). Her står KV/OV. Dette har tilstrekkelig størrelse, 3x50 A. Fra denne går det videre en kabel til sikringstavlen lenge inne i huset. Det er svært lite plass i denne sikringstavlen og ikke plass til ny 3 pol sikring og 16mm2 kabel. Føringsveier nedover i huset fra denne er også kompliserte.

En mulig løsning er å borre et hull ut gjennom inntaksboksen som er mye mer romslig, for deretter å gå med PFSP utvendig langs husvegg og ned til ny tavle. Setter da opp "forgreningsklemmer" etter OV/KV i inntaksboks.

OK løsning? Forutsetter selvfølgelig tilfredsstillende tetting rundt kabel og hull.

På forhånd takk for hjelpen!

Spurt ${formatDate(1531164881)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
PFXP rett i vegg

NEK sier lite om akkurat dette. Generellt så sier NEK at ting skal monteres etter anvisninger fra leverandør.

På Nexans sine sider står det "Kan også forlegges direkte i isolert vegg uten ekstra beskyttelse".

I elsikkerhet så står det litt om dette, og alt mulig av ting man må ta hensyn til.

Hva gjelder her? Nexans sier uten ekstra beskyttelse. Er det noe mer man da må tenke på?

Spurt ${formatDate(1531163254)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilbryter på styrestrøm

Hei!

Har drevet å feilsøkt etter jordfeil på styrestrømmen i et eldre lysanlegg. Anlegget er stort og består av flere fordelinger med kontaktor-styringer for de ulike lys kursene, jeg vil anta at det er 100+ lysarmatur i anlegget. Jordfeilen ble oppdaget da de eksisterende skrusikringene ble byttet ut med X-digital jordfeilautomater. Det ble deretter detektert jordfeil i en fordeling som er nå midlertidig utkoblet. Sikringen fortsatte og slå ut på jordfeil selv om jordfeilen ble utkoblet. Jeg prøvde å bytte sikringen med en annen type (EATON PKPM2) og sikringen holdes oppe. Denne slår også ut på jordfeil innimellom, spesielt når anlegget har vært avslått og alle kontaktorene legges inn samtidig ved start av anlegget.

Kan det være at fordelingene gir et "bidrag" til jordfeilstrøm, og grunnet størrelsen på anlegget er alle bidragene nok til å slå ut sikringen på styrestrømmen innimellom? Vi snakker veldig mange lysarmatur og mange kilometer med kabler.

Finnes det en "tregere" type jordfeilautomat/jordfeilbryter som kan benyttes?

Er det krav om jordfeilbryter på styrestrømskursen, da det ikke er stikkontakter eller annet utstyr tilkoblet kursen?

Setter veldig pris på innspill og råd,

Takk på forhånd!

Spurt ${formatDate(1531159325)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Faglig ansvarlig i to bedrifter

Har et par problemstillinger jeg håpet at dere kunne hjelpe meg med.

1. Kan en ha fast jobb som ingeniør, mens en driver et eget AS/enkeltpersonsforetak for seg selv som en installatørbedrift. Der ingen er ansatte. Der kun eier jobber.

2. Kan en ha et eget AS/enkeltpersonsforetak og være faglig ansvarlig for bedriftens eget høyspenningsanlegg.

3. Kan to installatører drive et AS sammen, der begge er installatører og har fast arbeid på siden. Der instruktørvirksomheten er birolle for begge.

Spurt ${formatDate(1531139402)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
722.305.301 elbil i eksisterande installasjon

Hei

722.305.301

Vil det si at ein kan plugge inn elbil i eksist stikk, uten noe meir installasjon?

Det virke som ein kjempemotsigelse til resten av 722.

Eller må ein eks. sette opp kapsling med b vern og 10A foran ein 502 stikk tatt utifra ein av stikkontaktane på kursen?

Spurt ${formatDate(1530957898)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
DALI styring av viftehastighet. Er det mulig?

I forbindelse med installasjon av nytt lysanlegg så brukte vi DALI som styringsløsning.

Men det ble forespurt om DALIsystemet også kunne styre viftene i taket så vi slipper å sette opp et separat speed control system.

Det burde jo være mulig å bruke ledige DALI-kanaler til viftestyring i mitt hode. DALI er jo bare et signal som sier hvor mange prosent guffe man vil ha.

Finnes det noen hastighetsregulatorer for vifter som lar seg styre med DALI?

Spurt ${formatDate(1530883497)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
5-sikre EKOM

Hei,

Jeg har noen spørsmål til noen av punktene i Nelfo/NKOM sin risikovurdering og samsvarserklæring i 5-sikre EKOM som jeg hadde håpet å få avklart!

Er det noe i veien for å fravike separasjonskravet å legge ekomkabler og kraftkabler i samme ledningssystem (kanal/bro/rør/etc) så lenge kunden ønsker dette og alle kabler har isolasjon som krevet for den høyeste spenning som forekommer i ledningssystemet? Er det isåfall noe krav til å bruke skjermet kabel, eller det kundens ønske som veier tyngst her også? Kabelen det er snakk om dette tilfellet er Kat6 datakabel.

Hvordan skal brannsikkerhetskravet om at inntakskabel som ikke oppfyller brannsikkerhetskravene skal termineres innenfor 2 meter tolkes ved bruk av fiberkabel? Er det maks 2m kabel inn i rommet som er lov, eller er det greit med 15m kabel på en kveileramme så lenge denne ikke er lenger enn 2m inn i rommet?

Spurt ${formatDate(1530827422)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilbryter forran fordeling i garasjen

Det er lagt en pfsp 3x6 ut til en garasje av noen andre. IT-nett.

Så skal det nå monteres sikringsskap i garasjen, i tillegg til noen stikk og lys. Det er lagt en stor kabel ut for mulighet for sveising og elbillader i fremtiden.

Hvordan gjør man det med jordfeilbryter i dette tilfelle? *Hvilken type er å anbefale? Krav til den? Tenker på jordfeilbryteren inne i hoverfordelingen i huset.

Vet det ikke er direkte krav til jordfeilbryter på en stigekurs, men orker ikke å sjekke ut av muligheten for dette.

Spurt ${formatDate(1530729135)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.