Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Definisjon bolig

Jobber for tiden med prosjektering av lodge /hotell. Lodgen inneholder storkjøkken, konferanserom, lager etc. og rom med bad for utleie. Spørsmålet mitt er da om man definerer soverommene med bad som en bolig og bestemmer antall stikk etter hva normen sier?

Spurt ${formatDate(1496853571)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Gjennomføringer eltavle

Hei.

Skal tette kabelgjennomføringer i bunnen av en 400V eltavle i teknisk rom ombord på forflåte bygget i 2015. Bunnen i tavla har en smal slisse hvor kablene er tatt inn. Kan det benyttes skumgummi rundt kablene i gjennomføringen? Ser det brukes andre steder, men skumgummi er ikke brannhemmende. Må materialet være brannhemmende?

Takk for svar.

Spurt ${formatDate(1496825435)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording av sluk

Hei. Jeg lurer på noe angående jording av sluk. Jeg lurer rett og slett på utførelsen av dette. I senere tid har jeg lest at man ikke skal ha kabelen i sluket selv om tilkoblingen for utjevningen er her pga av korrosjon. Jeg har brukt å gå ut med en 2,5mm2 pn fra en "tørr" vegg på badet etter at membran og slukmansjett er montert. Sånn at pn ligger i flislimet. Da kommer jeg inn til tilkoblingen uten å bryte membranen. Men nå har jeg altså hørt rykter om at dette er en dårlig løsning pga korrosjon. Hva er riktig?

Spurt ${formatDate(1496822454)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Stigekabel?

HeiLurer på kva ein "stigekabel" er. Er det eit anna ord for noe?Har spurt andre folk om kva det er, men ingen er heilt sikre.(går i VG2)

Spurt ${formatDate(1496764471)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Oksidasjon på kobberledninger i tavle

Hei

Har en tavle hvor all synlig kobber er helt sort. (landbruk)

Årsaken er mest sannsynlig at luftfuktighet og damp som siver inn i åpning i bunn av tavle. Det er ikke bunndel i tavle. Kunde har selv forsøkt å tette med byggskum (dette bør ikke forekomme i tavler!)

Det å tette for å oppnå tilstrekkelig kapslingsgrad er ikke en del av spørsmålet, men hva bør gjøres med eksisterende ledere og komponenter i tavlen? (tavlen har stått i flere år og blitt værre og verre)

Jeg mener at funksjon på vern og koblingsutstyr ikke kan garanteres pga. dette belegget (tenker da spesielt på kontaktpunkter) hvor motstand kan øke og du dermed får varmgang og eventuelt branntilløp på sikt.

Det er snakk om et gulvskap med ca. 40 kurser, og 3 effektbrytere. Tavlen i seg selv er rustet og ellers ikke i god stand.

Hva mener dere bør gjøres? (jeg tenkte å anbefale kunden å skifte hele tavlen, inkludert utstyret i denne)

Spurt ${formatDate(1496321382)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
24V strømforsyning til lys inne i metalltank

Er det noen som vet om det er noe krav til 24V strømforsyningskilde til f.eks belysning når man skal gjøre arbeid inne i en tank el.?

Spurt ${formatDate(1496300068)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tilførselkabel borti tak

Hei,

Jeg skal til å oppgradere det elektriske anlegget i naustet mitt. Nå ser jeg at luftledningen fra masten er nedi taket til naboen sitt naust. Naboen har bygget naustet etter kabelen er kommet opp, og det er ikke mulig å flytte kabelfestet på naustet mitt eller i stolpen lengre opp.

Hva er en løsning på en slik sak? Og hvem har ansvaret for at det utføres? Jeg tror naboen har bygget naustet sitt for høyt ihht hva han har lov til.

Spurt ${formatDate(1496169893)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
dimensjonering av overbelastningvern og kabel

hei. sitter å regner på vern og kabel og sitter igjen med noen spørsmål.

kriteriene etter 433.1 sier at

1: Ib mindre eller lik In mindre eller lik Iz

2: I2 mindre eller lik 1,45xIz

med disse kommer jeg frem til at jeg kan legge en 4mm2 pr forlagt A2 med en strømføringsevne på 25A og koble denne på en 20A sikring. Men I2 verdien på sikringen er 1,45. det vil si at den kan trekke 29A i en time. noe som er 4A over det kabelen er godkjent for å kunne trekke. er det lovlig å legge en 4mm2 her eller må jeg opp på en 6mm2 som har 32A i strømføringsevne?

Spurt ${formatDate(1496150558)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Samtidig frakobling av knivsikringer

HeiHar en diskusjon på om det er et krav at alle fasene skal kobles samtidig for stikkledninger, eller om det er tillatt med tre frittstående knivsikringer.Dette gjelder nytilknytninger mot gamle nettstasjoner/kabelskap.

Spurt ${formatDate(1496143221)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Minsteavstand foran el-tavle

Finnes det i norske forskrifter og normer krav om minsteavstand (fri luft) foran el-tavle?

Spurt ${formatDate(1496053217)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.