Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nek 400 stikkontakt balkong

Vi har to balkonger i et nybygg som skal være levert etter NEK 400:2014, men det er bare levert stikkontakt på balkong i 1 etg. EL-firma mener de har risikovurdert at det ikke er behov for stikkontakt på balkong i 2.etg(da balkongen er utenfor to soverom), men vi har ikke blitt forespurt noe ang dette i forbindelse med byggingen og det står ikke dokumentert noe i risikovurderingen at denne er fjernet(og hvorfor).

Kan man som elektriker operere på denne måten?

Spurt ${formatDate(1498596779)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Krav til egen jordelektrode på lysmaster type parklys

Skal i gang med et lite utendørs lysanlegg med 16 parkarmaturer på 4 meters master.

Armaturene forsynes med vanlig pfsp 5G2,5 (fordelt på faser i TN anlegg)

Armaturene står ca 25 meter fra hverandre.

Er det krav til noen form for jordspyd på mastene eller cu wire i grøften?

Spurt ${formatDate(1498571313)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nek 399-2

Hei

Under bygging av en mindre boligblokk med 9 leiligheter over 3etg. (tre stk leiligheter i hver etasje).

Her kan man benytte seg av Nek 399-2 med et hovedfordelingsskap montert nede samt en etasjefordelere i hver etasje og sikringsskap i hver leilighet.

Men mitt spørsmål er om man må benytte seg av etasjefordelingsskapene. Så lenge hovedfordelingen er tilgjengelig, og målerne blir plassert her. ( evt. låser av de deler av skapene som måtte være utilgjengelig for ikke faglig personell)

Håper det er noen gode løsninger her :-)

Spurt ${formatDate(1498559521)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utløsekarakteristikker U, L -karakteristikk

Hei

Noen som vet utløsekarakteristikkene på de U og L-karakteristikk?

Spurt ${formatDate(1498478044)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Smart Connect - fast montert forgreining

Hei

Se link:http://www.smartconnect.no/

Er denne virkelig godkjent for at hvemsomhelst skal kunne montere? Det er jo riktignok bare dekselet på stikkontakten som skiftes ut, men den blir jo en del av den faste installasjonen i huset.

Spurt ${formatDate(1498472721)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Riktig spenning mellom fase jord i IT-nett 230V

Er det riktig å ha 160V mellom fase jord i IT-nett 230V?

Jeg hørte at jordfeil i et 230 V IT nett når spenningen fase jord er mindre en 90 V eller større en 170 (vil si 40 volt pluss minus nominell spenning fase jord). Er det sant?

Spurt ${formatDate(1498390783)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forgreningskontakt

Hei!

Jeg har hatt el-kontroll hjemme og fikk et punkt jeg måtte gjøre noe med. Bak TV-bordet hadde jeg skrudd opp en forgreningskontakt i tv bordet.... det var ikke lov da denne skulle ligge løst å slenge på gulvet.

Forgreningskontakten er 40cm lang og har et hengehull i hver ende som fabrikanten har laget... det var der jeg satte inn skruene uten at det forringet forgreningskontakten.. Hva er problemet her??????????

Spurt ${formatDate(1498221944)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ansvar FSE ved riving/bygging i "jomfruelig terreng"

Hei,

ønsker å lufte en problemstillinger vedrørende ansvarsbestemmelsen i FSE. Bygger videre på et eksempel brukt i en tidligere tråd:

Et energiverk ønsker å bygge en ledning mellom A og B. Linja det dreier seg om er en 66kV-linje. I forbindelse med nybyggingen, skal en eksisterende ledning rives. Under arbeidet med bygging/riving kan ledningene bare komme under spenning ved atmosfærisk påvirkning eller ved induksjon/overslag fra parellelgående ledninger. I tillegg, vil deler av arbeidet foregå i nærheten av en eksisterende, paralelltgående ledning. Energiverket setter ut jobben, og et foretak registrert i elvirksomhetsregisteret blir tildelt oppdraget.

Energiverket mener det er hensiktsmessig å legge følgende til grunn i kontrakten:

- For arbeid nær ved de eksisterende, paraleltgående ledning, mener energiverket at de har ansvaret for ivaretakelse av FSE. Det bestemmes derfor at energiverkets instrukser og prosedyrer skal legges til grunn for godkjenning og utpeking av LfS. Driftsleder skal da identifisere behovet for LfS under prosjekteringen, og på bakgrunn av en individuell vurdering, godkjenne entreprenørens personell som leder for sikkerhet. Energiverkets prosedyrer skal også følges ved utpekningen av LfS.

- For arbeid med riving/bygging, hvor dette arbeidet ikke foregår i nærheten av eksisterende ledninger (men hvor ledningen som rives/bygges kan komme under spenning ved lyn, samt induksjon/overslag fra eksisterende ledninger), legges det til grunn entreprenøren skal følge sine egne retningslinjer for godkjenning og utpeking av LfS. Energiverket mener at entreprenøren har det fulle ansvaret for ivaretakelse av FSE ved dette arbeidet, og at energiverkets ansvar vil være begrenset til det som følger av byggherreforskriften.

Er energiverket på ville veier i siste punkt? Veiledningen til § 6 i FSE sier jo at det tillegger "driftsleder" å godkjenne en person for leder for sikkerhet. Når det gjelder utpeking av LfS, sier veiledningen til § 3 at myndigheten kan delegeres av "eier/driver". Ansvaret for utpeking av LfS synes således i utgangspunktet å ligge til "eier/driver" - også for arbeid som ikke kommer i direkte berøring med eksisterende anlegg. Energiverket mener at sterke reelle hensyn taler for en annen forståelse. Lyn og induksjonsfare er jo risikoer som en elektroentreprenør burde være rustet til å håndtere på egenhånd ved hjelp av deres eget internkontrollsystem. Energiverket mener dessuten at bare vil virke kompliserende å henvise til sine egne prosedyrer på dette punktet.

Spurt ${formatDate(1498203465)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
2p bryter for utvendige installasjoner

På et leilighetsbygg skal det være utvendige persienner som skal tilkobles. Tenkte å ta dette fra nærmeste stikkontakt innvendig da de skal styres av fjernkontroll. Grensensnittet blir da Hirschmann-kontakt utvendig som får konstant spenning. I en ideel elsikker verden uten priskonkurranse vil man jo sette inn 2p-bryter i mellom her, men er det egentlig krav til det?

Spurt ${formatDate(1498133886)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Individuell måling

Hei, har et ønske fra kunde om å splitte ut deler av anlegget for utleie/hybel der han ønsker egen måler for dette. Ganske sikker på at seriemåler ikke er lov lenger (ikke lov å utregne selv).

Fant dette skrivet på NVE:

https://www.nve.no/elmarkedstilsynet-marked-og-monopol/nettjenester/nettleie/individuell-maaling/

Men hvilken forskrift er dette hjemlet?

Spurt ${formatDate(1498114728)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.