Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei.
Trenger litt hjelp med å forstå noen henvisninger i ei elektro tegning.
=KS4=H3&FS/3.5
Dette har jeg funnet ut: kolonne 5 side 3, komponenter for vern.
Hva menes med dette??
Noen flinke som kan hjelpe meg??
Løst
I NEK 400-4-440.1, annet avsnitt står det at "Kravene i NEK 400-4-44 er ikke ment for allmenne forsyningssystemer eller for produksjon eller overføring av energi til slike systemer..."
Er det riktig å tolke denne formuleringen dithen at NEK400 ikke har spesifikke krav for beskyttelse mot overspenning i produksjonsanlegg (eks. AC-fordelinger i et vannkraftverk, forsynt med egen trafo)? NEK400 gjelder jo i utgangspunktet ikke produksjonsanlegg, men NEK440 beskriver imidlertid at NEK400 skal følges for AC-fordelinger. Normalt er dette greit å forholde seg til, men i dette tilfellet er det altså spesifikt angitt at kravene ikke gjelder for slike systemer
Løst
Hei!
Jeg eier en sjettedel av en familiehytte, og jeg har fagbrev som elektriker og tilstrekkelig erfaring iht FEK §7.
Har jeg her lov å utføre det elektriske arbeidet?
Løst
Ser aldri jordforbindelser fra rør til rør der det er ventiler i mellom noe sted lenger???? hva ligger til grunn for å ikke ha det? ser jo i alle lærebøker at det skal være det... er jo fare for strømgjennomgang eller? Noen som vet bakgunnen eller hvor det står konkrete regler om akkurat dette?
Løst
Hei!
Har lagd en prototype som blir en strømforsyning til en skjerm. Denne har en batteripakke, lading/regulering og et solcellepanel. Delene har vi fått tak i fra e-bay. (billige kort fra kina og div)
Dersom vi skal selge utstyret, hvilke sertifiseringer må det gjennom? Og hvordan gå frem med dette?
Løst
Når man kommer til en installasjon som er installert før 1998 og det er ujordet stikk i et rom med betonggulv med fliser, er dette et avvik? Referer gjerne til lover/forskrifter.
Løst
Hei, jeg har hørt at i sverige og danmark f.eks kan man koble de elektriske anlegget i eget hjem om man har maskinsjef sertifikat. Utifra noen regler jeg klarte og google meg frem til kan dette muligens stemme i Norge også? Stemmer dette? Jeg har maskinsjef sertifikat klasse M1, og har høyspent kurs og tar nytt fse høy og lav spenning vært år.
Løst
Hei!
Jeg har fagbrev Gr L og 4 års erfaring etter fagprøven.
Jeg prøver meg for tiden i ett annet yrke, jobber nå som rørlegger hos en bedrift som kun driver rørarbeid.
Bedriften er vell ansvarlig for sitt eget el-anlegg. Spørsmålet mitt er om jeg har lov til å utføre noe som helst arbeid på el-anlegget?
Løst
Hei.Kan man sikre en XP 1,5 mm² på bru fram til stikkontakt, med 15 A (ikke bolig)?I FebDok kommer det ikke opp feil, men i NEK 400:2014 s. 225, under nasjonale tilpasninger 533.2.1 avsnitt 2, står det maks 13 A, 15 A er ikke nevnt.Jeg mener at dette ikke er lov iht. NEK, men igjen, ingen problemer i FebDok, hva er det jeg ikke har fått med meg??
Løst
Hei.
Lurte på om det er noen ekstra regler når det kommer til prosesser og maskiner med stikkontakt kurser?
Når vi skal dimensjonerer kabel og vern. skal vi gå utifra at det er samme regelverk som gjelder som for fast montasje(Helt vanlige kurser)?
Og hvorlangt skal vi eventuelt gå. Holder det å tenke at kursen starter ved stikkontakten eller er det bedre å gå helt til fordelingen. Siden i mange tilfeller kan det være vrient å vite dette, når det kommer til flyttbare maskiner.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.