Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
FSE for Telemontører

Vil det være krav til FSE opplæring for telemontører?

Er under tilsyn om de trenger utføre noe i for eksempel et tavlerom.

Stilles det krav til førstehjelp noen andre steder enn i FSE?

Spurt ${formatDate(1472478826)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tverrsnitt

Hei

Feb 91 godtok å sikre 1,5mm2 kabel med 15A skjult forlagt.

Ved bytte av defekt automatsikring er det da idag greit å bytte likt mot likt, altså montere en ny 15A ved 1,5mm2 kabel?

Hvis et anlegg fra feks. 70-tallet sikret en 1,5mm2 kabel med uz 10A, var det da lovlig i feks. 1995 å bytte denne til 15A automatsikring? (alt skjult forlagt.)

Spurt ${formatDate(1472468318)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
PR i k-rør

Hei. Jeg fikk nylig tilbakemelding fra en montør som påsto at å trekke PR i k-rør hadde blitt forbudt ved, dette hadde han fra en saksbehandler i et elektrofirma?? Har dette forumet fanget opp noe rundt dette? Jeg avfeide dette som usannsynlig, men interessant å høre om noen har innspill til dette? Takk

Spurt ${formatDate(1472449279)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Referanseinstallasjonsmetode

Hei,

Har en kunde som har ett eksisterende anlegg hvor det går en PFXP 4G10 fra hovedfordelingen til en underfordeling. Denne kabelen er forlagt fra sikringsskapet ca 5 meter i ett 50mm k-rør i en uisolert innvendig delevegg og går videre åpent forlagt i en uisolert krypkjeller ca 15M, for deretter gå igjennom en vegg og inn i underfordelingen. Hele veien går denne kabelen ca 10-15cm unna andre strømførende kabler.Kunden ønsker mer kapasitet i underfordelingen enn dagens 3x40A sikring i hovedfordelingen.Tidligere installatør har skrevet ref.inst metode C i dokumentasjonen (FebDok) for denne kabelen, uten å korrigere for temperaturer eller andre strømførende kabler.Kortslutningsstrømmer i anlegget har jeg målt og alt er innenfor.

Ut fra tabell 52B-1 sier forlegning A2 at en 3 leder kobber tåler 39A og C 57A.Hvor vil folk si hvor grensen går for hvem forlegningmetode som er gjeldene for denne type installasjon?

På forhånd takk-Andreas

Spurt ${formatDate(1472398498)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utladetest av nødlys

Hei.

Hva er den beste for batterier ved en utladetest, f.eks. test av nødlys?

Hvis man ser bort ifra at et batteri har en krav om å vare i X-antall minutter. Jeg tenker på at under en nødlystest, hvor kravet f.eks. er 30 min, så lyser noen nødlys lenger enn andre. Er det da lurt å fortsette testen til alle nødlysene er slukket før en legger inn kursen igjen eller legge inn kursen med en gang etter de 30 minuttene er passert?

Spurt ${formatDate(1472305522)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
i2 på "L" sikring

Hei!

Jeg lurer på hva i2 verdien er på en sikring merket "aeg elfa e14 L 10 A" er?

Spurt ${formatDate(1472239889)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kvalifisere til Installatør prøven ETTER overgangsregler

Hei,Jeg er skipselektriker per idag, men med fagbrev gr. L fra land.Det har alltid vert planen for meg å starte eget elektrofirma på land, men foreløpig vet jeg ikke når det blir å starte på teknisk. Trodde en gang at eget firma var bare 2 år unnda. Nå er det vist 5 år :(

Prøver å finne ut av de nye kravene til praksisk. Ser en del tråder på forumet her om det samme, men alle havner i kategorien "overgangsbestemmelser".. Det hjelper ikke meg særlig.

Hva er en saksbehandler? Hvor jobber han og hva gjør han? Er det kun 3 år ETTER bestått skolegang som vil godkjennest? Er det kun 100% stilling som godkjennest?Kan jeg starte enkeltmannsforetak og kalle meg saksbehandler, leie meg ut av og til, til de lokale elktro bedriftene, f.eks. ved siden av en offshore jobb og få dette godkjent? (om jeg gjør det etter 2 år teknisk)

Som dere sikkert forstår er jeg ikke kjempe entusiatisk over disse nye reglene. Selv med eget firma har jeg ønske om å jobbe fysisk. Ikke på kontoret HELE tiden.Før noen sier noe. Jada jeg forstår at riktig praksis er viktig og hvorfor det har blitt sånn.Setter pris på all hjelp :)Mvh

Spurt ${formatDate(1472218272)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
LED downlights går "en etter en"

hei

har en kamerat som har alvorlige problemer med downlight hjemme på kjøkkenet sitt. Spottene stod lenge før de begynte å gå en etter en. Integrert lyskilde så hele måtte skiftes, han fikk nye der han hadde kjøpt de ( elby tror jeg). Så skjer det igjen, de ryker en etter en. Denne gangen ryker alle; første gang bare noen.

Nå fikk han en annen type, dyrere, dog ikke SG, men et annet merke og type spotter, som ble installert. Bare dager tok før den første nå har ryki. Sist ba jeg han bytte dimmer til Uniled, men allikevel ryker de så problemer med dommer bør være friskmeldt

spottene på badet og kjelleren hans går aldri. Har stått i 3-4 år det uten noen feil, så dette problemet er relatert kun kjøkken.

Jeg tenkte (og installatør i firmaet sa også), og at kunne være forstyrrelser fra komfyrvakt. Men det mener jeg ikke stemmer allikevel, da komfyrvalt er installert i nyere tid og de første spottene begynte å ryke før den kom på plass

overspenninger ? prøve å koble spottene (8 stk) på en annen kurs i huset ?

noen ideer ? Tusen takk

Spurt ${formatDate(1472213890)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sikkerhetsbryter

Noen som har forslag på en god prosedyre ved utkopling og låsing av sikkerhetsbryter. Dette gjelder da for mekanikere som skal gjøre en jobb på en el motor. Sikkerhetsbrytere er altid forankoplet ved el motoren

Spurt ${formatDate(1472213486)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
NEK 400

Er det krav til NEK 400 kurs?

Evt intervaller på dette?

Spurt ${formatDate(1472212783)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.