Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Er det lov å kasse inn en inntaksboks?
Løst
Har i helga vært på befaring hos kunde som må flytte skap for å gi plass til trapp. Skapet står i forbindelse men at kjelleren har vært utleie-leilighet, men skal nå implementeres til resten av huset.
Det er dermed to skap. Fødekabel fra everk kommer inn i skapet i den tidligere leiligheten. Det går deretter en stiger videre til skapet i andre etasjen. Det jeg stusser på er at det er kun to 16mm2 ledere i stigeren med fargen gul/grønn og sort. Huset er av nyere dato.
Dette er vel helt feil. Eller finnes det noe jeg har gått glipp av.
Stigeren må i forbindelse med skapflyttingen forlenges, og jeg planlegger selv å trekke seperat PE og N i denne. Jeg kan ikke stå inne for å bruke kombinert PEN her.
Løst
Hei. Jeg lurer på hvor omfattende sluttkontrollen må være hvis jobben går ut på å bytte fra UZ til nye jordfeilautomater. Dette er i en blokk hvor sikringsskapene er plassert i oppgangen. Poenget er om man er nødt inn til hver beboer?!
Løst
Hei.
ble i går spurt om en kan ha en kurs med en del stikkontakter, der det brukes et større kvadrat mellom to av kontaktene enn i resten av anleget. Jeg mener det ikke har noen praktisk betydning.
Løst
Når trer nek 399 i kraft?
Det er for tiden ingen el-entreprenører jeg kjenner til som etterlever denne. På side 2 står det ""Antatt stabilitet for normen: 1.juni 2018"" Betyr dette at det ikke er et krav å følge denne før denne datoen, eller er det elnetteier som setter dato kanskje?
Løst
Hei!
Vi har en del problemer med UPS`er på fabrikken dersom det blir veldig korte avbrudd i nettet. Finnes det noen transformator som kan gi ut spenning ved bortfall av en halv periode??
har søkt på Scott transformator og magnetisk spennings stabilisator uten å finne noe egnet.. effekten jeg er ute etter er rundt 2kVA
Noen som vet om noe?
Løst
Hei
Finnes det noen krav til plassering og tilkomst til kabelbroer?
Tenker da om man har krav til tilgjengelig høyde over/rundt broen, om man må ha tilkomst til noe/deler/hele broen (kan broen ligge over lukket himling uten tilkomstluker) og om broen kan plasseres hvor som hels ifht andre installasjoner OH?
Løst
Krever nye NEk 399 plasering av måler utvendig ?
Løst
Hei,
Jeg har 3årig Bachelor Ingeniør utdannelse fra HIVE innen maritim elektro automasjon. Har 1år fartstid som skipselektriker fra Marinen og dokumentert 16 års erfaring fra forskjellige bedrifter med både prosjektering, drift, igangkjøring, service, reparasjon og vedlikehold av lav/høyspent onshore&offshore installasjoner. Har de siste 5årene jobbet med drift og vedlikehold av offshore installasjoner som elektroniker.
Har nå lyst til å ta fagbrev gruppe L & Maritim modul for å styrke min formelle CV, og i tillegg ta Installatørprøven.
Hva må til for at jeg skal kunne avlegge fagbrev-eksamen og ta installatørprøven?
Løst
NEK 400 - 2010 823.537.06 sier min. en dobbel stikkontakt i hvert rom.
kan man fravike det, evnt droppe det i et rom
begrunnelse ? - hvem kan avgjøre det ?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.