Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
230/400 trafo

Heisann.

Jeg har en trafo for 230V til 400V.
Kabelen inn til trafoen er sikret med 100A, problemet mitt er som følger: etter trafoen så er det et lite stykke hvor jeg må gå med kabel usikret før jeg kommer til sikringsskapet.

Overbelastning av kabelen er ingen problem, men hva med kortslutning ? Hvordan beregner jeg dette med hensyn til forankoblet vern ?

Spurt ${formatDate(1187276520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Måletrafoer/Nettanalysator

Vi har måletrafoer med oms 2500/5A på sekundærsiden av en trafo på 11/0,415Volt, de er satt rundt fane bolt. Fra måletrafoer og bort til nettanalysator bruker vi dobbelt isolert radox 2,5mm^2. Mitt spørsmål er om det er krav til legge måleledninger i hvert sitt rør frem til nettanalysator(3rør)? Har snakket med ABB og de gjør det ikke på sine SL tavler og har heller ikke hørt om det siden vi snakker om maks 5A.

Spurt ${formatDate(1187262180)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Flere kurser i samme rør

Hvilken tabell bruker jeg for å finne reduksjonsfaktoren for flere kurser i samme rør eller kabel ?

Spurt ${formatDate(1187198700)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
400V og N gjennom kontaktor

Mulig et dumt spørsmål, men spør alikevel...

Har en tørke som er kjørt på 230V.
Forsyningskabelen er kjørt gjennom en vanlig kontaktor som legges inn når maskinen er slått på. Kontaktoren blir ikke lagt ut under normal drift.

Jeg skal bygge om til 3x400V+N+PE
Kommer da til å legge 3x400V gjennom kontaktoren.
Så er spørsmålet: Må jeg legge N-lederen gjennom kontaktoren også, eller kan den kobles gjennom et koblingsstykke ved siden av kontaktoren.

MVH
Bjørn

Spurt ${formatDate(1187095800)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Artig problemstilling

Installatører har jo, som alle vet, plikt til å ha 5 års garanti på sine installasjoner.

For en ukes tid siden var det grove brudd på forskriftene i nærmest alle leilighetene i bokomplekset her hvor jeg er vaktmester. Det var dommen tilsynet ga når de hadde vært på inspeksjon. Flere av punktene innebar blandet jord og ujordet stikk i samme rom (enkelte jordede stikk var jordet via stålrøret inni veggen). Stikkontakter inne på badet var uten klapplokk og det var brukt for små tverrsnitt på enkelte kurser. Og det var jordfeilbrytere med for høy utløserstrømmer.

Det er jo 3 år siden borettslaget spleiset på renovering av det elektriske anlegget og jeg har samsvarserklæring på samtlige jobber som har blitt gjort.

Så jeg ringer installatøren og får ikke svar. Etter litt etterforskning så viser det seg at installatørfirmaet er gått konkurs.

Sitter vi med skjegget i postkassa nå? Kan noen hjelpe meg med denne morsomme problemstillingen?

Spurt ${formatDate(1187095140)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Montering av 400/230V trafo

Er det noe spesielt vi må tenke på vedr. jording, berøringspenning og kortslutningsytelse når vi kobler inn en trafo på 400V TN på primærsiden og 230V IT på sekundærsiden. Trafoen skal stå ute i et skap.

Spurt ${formatDate(1187070240)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hva kan en elektriker gr. L gjøre?

Hva kan en elektriker gr. L gjøre med en el.installasjon hos familiemedlemmer?

Mener det var/er? noen regler med at man kan jobbe hos nærmeste familie? (mor/far/søsken).

Noen som kan hjelpe meg litt her?

Kan f.eks jeg som har fagbrev gr. L utbedre en mangelrapport fra El.tilsyn? Jeg jobber ikke som elektriker i dag.

Spurt ${formatDate(1187008500)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
2 polt brudd ved bruk av Elkomatic

Sitter og prosjekterer et Elkomatic anlegg i et bolighus. På badet skal det være downlights, lys over speil og gulvvarme.

Elkomatic systemet består av bryterpaneler med bus-kabel til modulære dimmere og rele i sikringsskap. Dimmerne og rele' er i enpolt utførelse.

Det er jo et krav til topolt brudd, men hvordan løses dette? Er det godkjent å bruke automaten som topolt brudd? Eller må det monteres egne brytere???

Føler det er dumt å montere tre egne topoltbrytere i tillegg til Elko-matic-bryterpanelene...

Spurt ${formatDate(1187004000)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Inntak Luftstrekk 2

Er i ferd med å starte installasjon i ei lita hytte. Skal rive det gamle inntaket samt montere nytt skap.
Synes det er meningsløst og montere inntaksboks med trakta og det nye skapet side om side. Er det akseptert løsning å bore inn trakta gjennom bakveggen i skapet og ut?
Dette hadde gitt en mye enklere og ikke minst mer estetisk installasjon. samt at en sparer seg et vern/ Hovedbryter.

Spurt ${formatDate(1186926600)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forumtips

Ser at det er et Varme arbeider-hendelser forum. Hva hvis vi får et slikt forum for FSE også? Slik at vi sammen kan lære av hverandres feil. Helt anonymt altså.

Spurt ${formatDate(1186859760)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.