Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Driftansvarlig for lavspenningsanlegg

Er det noen som vet konkret hvilke oppgaver som tilligger driftansvarlig person?

Finnes det publikasjoner noe sted?

Takker for svar.

Spurt ${formatDate(1181916900)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sikkerhetsavstand

Er alt arbeid innenfor sikkerhetsavstanden betraktet som AUS arbeid??

Spurt ${formatDate(1181844060)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Samleskinne

Kan man bruke en samlesinne som tåler max 80A til å fordele 125A hvis man mater på midten av skinnen og påser at max belastning ikke blir over 80A noen plass på skinnen ?

Spurt ${formatDate(1181667360)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nødlys

Hva er lysstyrkekravet for nødlysanlegg? Luxm2 basis.

Spurt ${formatDate(1181586720)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bygge skap

Hei!

Stilles det krav til person som skal montere og kople ledninger til el.utstyr i et skap som en innstallatør siden skal montere opp hos kunde?

Spurt ${formatDate(1181545680)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
batterianlegg

Hei!Hva er krav til bryting/isolering av batterianlegg.12v? Skal pluss eller minus brytes? Hva sier EN ISO 10 133 pkt. 6.1?

Spurt ${formatDate(1181544540)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Spenningsfall

Har lagt ned en ny kurs til stikk utendørs.Benyttet en pfsp 2x2,5mm2 med 16A
aut.element.Kabelen ligger i jorden lengden er ca60m.Måler en spenning på 232V
ut av aut men kun 193V på stikk.Kan spenningsfallet være såpass stort?Er det mulig å transformere opp spenningen ved stikk?Anlegget er 230V IT.

Spurt ${formatDate(1181480400)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Varmeutvikling

Fagnormene og forskriftene er jo veldig strenge på varmegang i elektriske apparater.

Men som jeg forstår så slutter jo for eksempel Nemko, CE, NEK 400 etc. sitt ansvarsområde i grensesnittet mellom lavspent og ""ekstralavspent"" (under 50V). For eksempel inni datamaskiner.

Datamaskiner kan jo generere veldig mye varmeeffekt på veldig lite areal. Tatt støvet med i betraktning så kan en datamaskin bli brannfarlig. Hvem kan ansvaret falle på om en datamaskin tar fyr og et hus brenner ned? Hvilke instanser er det som står for godkjenning av lavvoltskomponenter i Norge? Er det for eksempel noe forsikringsselskapene prøver å si i denne sammenhengen?

Spurt ${formatDate(1181238300)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
takpunkt

Hvordan lager dere takpunkt?
Blir det brukt takbokser med lokk eller er det blitt vanlig å stikke ned et k-rør med pn? Ser at noen installatører har begynt å bruke den siste løsningen som medfører mye mindre arbeid.

Spurt ${formatDate(1181123160)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Fagplan for lærlinger

Jeg har vært Gr. L lærling nå i snart 2 år. Og har nylig begynt å tenke på den opplæringsplanen vi skal fylle ut. Ikke nelfo sin siden bedriften ikke er medlem av nelfo. Er ikke helt sikker på hvem som har gitt ut denne planen da den bare består av skjemaer som skal fylles ut i ulike moduler (bedriftslære, HMS, elsikkerhet etc.).

Vil prøvenemda kreve å få se denne planen før de arrangerer en fagprøve for meg? Jeg ble fortalt i starten av opplæringsansvarlig på jobben at denne planen var for personlig oversikt over hva jeg har vært igjennom. Men har begynt å tenke på om dette er sant.

Dere som nettopp har tatt fagprøven, ble dere spurt om denne planen? Jeg har nemlig ikke fylt den ut.

La meg heller omformulere spørsmålet litt... dere som nettopp har tatt fagprøven... ble dere bedt om å vise noen som helst plan over hva dere har vært igjennom iløpet av læretida?

Spurt ${formatDate(1181074560)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.