Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1559
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9570
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nedtrapping tverrsnitt i tavle, kortslutningssikker forlegning

Hei,

Har søkt og lest flere tråder om samme tema på forumet, men klarer ikke helt å få svar.

Ved nedtrapping av tverrsnitt i tavle, f.eks. om man går ut fra distribusjonsblokk til enkelte motorvern og lignende som bare har plass til 2,5mm2, er det egentlig OK å tre kortslutningssikker strømpe over RK / kortslutningssikre enledere / radox e.l., eller må man egentlig opp med en gruppesikring, mate med 10mm2+.? I dette eksempelet er inntaket 250A.

Har lest tidligere i en tråd at dette kan være OK, sålenge det dokumenteres om at en driftsstans vil få alvorlige konsekvenser.

Men ellers er ikke dette OK, ettersom automaten/motorvernet som står etter her, er ikke kortslutningssikker, så en eventuell kortslutning vil dra med seg den 2,5mm2 som er forankoblet uansett.

Til indirekte måling med måletrafoer fra inntak til automat foran måleromkobler har jeg tidligere blitt fortalt at den 1,5mm2 RK'en som ligger i kortslutningsstrømpen er ment å brenne av under en kortslutning, men dette blir da svidd av inne i strømpen og er OK.

Er jeg inne på noe?

Spurt ${formatDate(1644507380)}
Løst Løst
Ex
Typetest av drive og motor for Ex sone

Vi skal bruke en frekvensomformer i sikker sone og motor i Ex sone (litt usikker på om det blir sone 1 eller 2). Etter det jeg har skjønt må drive og motor type testes sammen for dette formålet.

Stemmer det at det må være en test med en rapport/sertifikat vi må vise til for at dette skal bli godkjent?

Hvor er det jeg finner dette kravet?

Er det likt for både ATEX og IECEx?

Spurt ${formatDate(1644568961)}
Løst Løst
Automasjon
Variatortest

Hei

Har en installasjonstester som har mulighet til å teste overspenningsvern.

Ser i NEK 400 (5 - 524.4) at tennnspenning skal være minst 350V, hva betyr dette for denne testen? Vetyr det at overspenningsvernet er ok hvis det legger ut på en spenning over 350V, når er det eventuelt ikke ok?

Spurt ${formatDate(1643906092)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sams og slutt kntrl..

Det er en ting jeg stusser over når innleide elektrikker firmaer utfører jobber og de overleverer samsvarserklæring og sluttkontroll. Det er krysset av for at det er fulgt visse normer og forskrifter, men når tar en stikkprøve og spør dem om hvilken forskrift og norm de bruke på en spesifikk jobb gliser de bare fra øre til øre akkurat som om de godt vet at kryssene de har satt bare er svada.

Men til dere proffesjonelle som er på dette forumet, når dere er ute på anlegg og utfører oppdrag, bruker dere f.eks montørhåndbok for gjeldende jobbtype, NEK 400 eller annet informativt underlag underveis? eller er blir jobben bare sett på som et mekanisk arbeide som "går av seg selv" på erfaring?

Spurt ${formatDate(1644105250)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Samsvarserklæring på tavler og styringer

Hei

har en case hvor vår kunde har kjøpt inn diverse tavler (styringer og fordelinger) til et automasjonsanlegg ombord på et mindre fartøy. Elektromontasjen er gjort av en annen part i utlandet. Vi skal nå godkjenne dette anlegget og har fått samsvarserklæring på tavlene fra systemleverandør og fra installatør i utlandet.

når det gjelder samsvarserklæringen fra systemleverandøren, står det kun at utstyret er konform med diverse eu direktiv (emc, lavspenning, maskin osv). Er dette nok, eller burde det stå hvilke forskrifter/normer som er benyttet for å tilfredsstille direktivene?

Spurt ${formatDate(1643872965)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jord og kortslutningssikker forlegning

Hei

Er det et krav med mekanisk beskyttelse for at et kabelarrangement skal defineres som jord og kortslutningssikker? Eller går det det mer på risikovurderinga mht ytre påvirkninger?

NEK 400 521.14 sier vel bare at enleder kabler uten metallisk kappe er ok.

(I mitt tilfelle er det TXXI 240 cu med godkjent innfesting på stige.)

Spurt ${formatDate(1643877817)}
Løst Løst
Automasjon
Megging av motorviklinger

Hei.

Trenger litt hjelp til å finne ut om en motor er i orden eller defekt.

Her er litt input:

Motortype: ABB Squirrel cage induction motor, 3x400V Y-kobling,

Utifra megging mellom viklingene så er resultatet ulikt. Hva kan det skyldes. Alle svar tas imot med stor takk :)

Spurt ${formatDate(1643884852)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Innfasing generator mot landstrøm

Hei, prøver å finne regelverk rundt det å fase inn generator på landstrøm og motsatt (korttidsparallell), men finner ikke noe om dette i NEK, utover NEK410B:5.5.2 som sier at det skal være allpolig brudd og vender med indikasjon.

Så vidt jeg forstår er det nå lovlig å samkjøre disse i kortere tid, men finner ingen beskrivelse av dette, samt beskyttelse mot å sette spenning inn mot landstrømskontakten.

Spurt ${formatDate(1643796343)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Feilsøking av utelys

Hei, Har vært ute på en feilsøkingsjobb om noen lysmaster der sikring ryker hele tiden. Jeg kan ha de første 5 lysmastene tilkoblet og da få 10MGohm men hvis jeg prøver å koble inn neste lysmast så får jeg fullt utslag. Så jeg splitter opp alle ledere i alle lysmaster og måler både kablene imellom lysmastene og selve lyskilden og laveste måleresultatet jeg får er 5MGohm, men når jeg da kobler alt sammen så får jeg fullt utslag. Det er vel summen av flere småfeil? På mange av kabelstrekkene måler jeg at de er helt tette som virker usannsynlig siden dette er gamle kabler som ligger direkte i bakken. Jeg har prøvd å skrape jordingen for å få bedre kontakt men fortsatt samme resultat. Jeg måler tilførsel kabel til den første lysmasten uten noe tilkoblet til å være 11MGohm og lyskilden er helt tett. Men når jeg tilkobler lyskilden så dropper verdien ned til 2 MGohm? Jeg forsøkte å måle med et annet måleapparat men fikk det samme resultatet. Jeg prøvde å se etter kutt i kabelen men ser ingenting. adskilte dem for sikkerhets skyld. Hvordan kan verdien falle så drastisk?

Setter pris på forslag!

Spurt ${formatDate(1643881482)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Manglende samsvarserklæring

Hei,

vi har fått en forespørsel fra en potensiell kunde. han har leid inn el-firma for 10-åring siden i forbindelse med opp-pussing. Han skal nå selge huset og har funnet ut at han mangler samsvarserklæring. firmaet han benyttet finnes ikke lengre. Hva kan vi tilby han? Noen som har gode forslag ?

Spurt ${formatDate(1643823758)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.