Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bruk av WAGO i koblingsbokser

Har nettopp tilkoblet en ny varmtvannsbereder i en ELKO 76 koblingsboks (påvegg) og skøytet sammen PR-tilførselskabel med den mangetråda apparatkabelen til berederen. Skøytet sammen lederne i de originale skruklemmene i boksen, men liker ikke helt tanken på å skru sammen entrådet og mangetrådet leder under samme skrue i frykt for å skru til for hardt og at det blir ujevnt press på lederne.

Spørsmålet er om en WAGO 221-klemme kan erstatte de originale skruklemmene, og om dette er en like god eller bedre løsning? WAGO er et smidig produkt og enkelt å bruke til de forskjellige ledertypene.

Spurt ${formatDate(1600156204)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Størrelse jordfeilstrøm IT system skip

Vi kjenne tilnærming i nek 400 for størrelse jordfeilstrøm er. Dette er da med utgangspunkt størrelse trafo og da ett estimert antall kabel som ligger på denne.

2ma x kva trafo gir 2A på 1000kva trafo.

Hvordan blir dette (første jordfeilstrøm) på skip it nett 690 /440 /230V eksempelvis Tot.4,5Mw gen kapasitet og ca1000.meter kabel.

Spurt ${formatDate(1600209190)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
WAGO ELLER TORIX I 2020 Thats the big question :)? To be or not to be

Eg har en discussion med ein kollega ang bruk av tilkoblingsklemmer.

Hva er best Torix eller Wago 2020?

Hvorfor?

Spurt ${formatDate(1600234074)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tjømemuffe

Var innom en kunde for å se på en jobb der det skal legges ut kurs for utebelysning mm. Huset er nytt (ferdigstilt for ca 6 mnd siden). Firmaet som har vert her da har lagt ut rikelig med rør for ekstra kurser men ser det ene røret de har lagt ut til en inspeksjonskum stikker tampen fra tjømemuffa opp og cu lina fra ringjordingen opp og inn i en koblingsboks og er sammenføyet ved C press. Aldri sett denne løsningen og lurer på om den er innenfor eller om jeg skal legge opp en egen utjevning fra hovedjordskinne i sikringsskapet og ut til tjømemuffa og merke denne i skapet med egen id? Noen som kan vise til normen for eller imot denne løsningen?

Spurt ${formatDate(1600084934)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
NEK 400-526.3: skjøte ledninger i igjenkledd veggboks

Heisann

NEK 400-526.3 beskriver at det ikke kan skjøtes ledninger i en veggboks som kles inne og ikke er tilgjengelig for inspeksjon....

Unntaket er bla kaldende skjøt for varmekabler etc.

Kompoundfyllte / innstøpte skjøter O.l

Kabelskjøter forlagt i grunnen

Sammenkobling via lodding, sveising, egnet kompresjonsverktøy

Spørsmål: hva er egnet kompresjonsverktøy, og hva ligger i det å komprimere en el.forbindelse kontra klemskjøt?

Jeg vil jo tro at en normert innstillt tang til å klemme for eks. elpress 2,5mm isolerte skjøtehylser med eller uten krymp komprimerer hylse og leder slik at det blir en varig god forbindelse, eller ?

Spurt ${formatDate(1600087972)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ventilasjon aggregat brudd N-leder

Hei

Vi har fått levert et ferdig kompakt med automatikk. Sikringene inni dette er 1 polig sikring uten brudd på N-leder. Reglene slik jeg ser det er klare. Men leverandøren viser til diverse sertifikater (maskin sikkerhet/EU erklæring osv) + at dette selges i hopetall her i Norge.., (aldri hatt noen problemer tidligere).. Aggregatet er produsert i Sverige. Vår leveranse fra hovedtavla er 400V, 32A med 4 polig brudd

Kan de på noen måte greie å få dette godkjent i Norge? Eventuelt er det noe vi kan gjøre annet en å reklamere?

Spurt ${formatDate(1600073982)}
Løst Løst
Automasjon
Viftestyring

Kan noen forklare meg med relativt enkle ord hvordan en 1-fas motor(f. Eks baderomsvifte) kan hastighetreguleres ved hjelp av kondensatorer? F. Eks 3 forskjellige trinn. Ser noen koblingskjemaer på nettet men klarer ikke skjønne hvordan det funker.

Takk for hjelpen!

Spurt ${formatDate(1599925970)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Elkontroll

Hei.

Jeg har et spørsmål ang elkontroll. Har et vanlig El firma (registrert) lov til å ta kontroll av el/brann/ledelys/nødlys til næring. Denne næringen skal bruke dette til sin internkontroll.

Spurt ${formatDate(1599944837)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
FSE Offshore - lav- og høyspenning med førstehjelp

Hva menes med dette som blir sagt i kurset?

"05 Arbeid på eller nær ved høyspenningsanlegg.Denne modulen er for de som skal ha adgang til, betjene, drifte og sikre høyspenningsanleggene.Den er ikke tilstrekkelig dersom du skal installere eller bygge høyspenningsanlegg."

Vil det si at vi som ikke er ansatt som driftsoperatører, men installerer, utvider og endrer på høyspenningsanlegg offshore burde tatt et annet kurs?

Og at dette kurset ikke tilfredstiller myndighetenes krav for oss som er i installasjonsbransjen?

Spurt ${formatDate(1599992834)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Solcelleanlegg 12V - hva kan utføres selv?

Hei, jeg skal installere et 12V solcelleanlegg på hytta, og vil gjerne ha det klart for meg hva jeg kan gjøre av installasjon selv. Så vidt jeg har skjønt er det en grense på 50V/200VA. Fire spørsmål:

1. Dersom panelet/panelene er over 200W tilsammen, må hele anlegget installeres av fagfolk?

2. Eller kan jeg ha fagfolk til å koble panelet til regulatoren, og videre til et sikringsskap? For så å koble forbrukskursene selv, såfremt hver kurs er på under 200VA? Hva med kobling mellom regulator og batteribank?

3. Hva om jeg i første omgang kobler opp et anlegg med under 200W panel selv, og vil utvide det med flere paneler i fremtiden? Kan fagmann da kun koble til det nye panelet, eller må hele anlegget gjøres på nytt?

4. Kan jeg eventuelt selv koble opp to komplette, helt separate anlegg på under 200VA hver (i samme hytte)?

Spurt ${formatDate(1599816231)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.