| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
NEK400:2018 534.4.3 Er det riktig oppfattet at i en TN-S underfordeling må 4+0 benyttes? Ser flere reklamerer med overspenningsvern for TN-S nett som er 3+0 eller 3+1.
Løst
Finnes det noen retningslinjer og veiledninger ved arbeid på tavler der hendelsesenergien er over 40 cal/cm2?
Vi har beregninger som viser nivå opp mot 80-100 cal i tavler fra 80-tallet. Vet ikke hvordan det er med lysbuetesting, men de er langt svakere konstruert enn nye tavler.
Jeg kjenner til PPE-klassifiseringen, men det stopper litt opp ved 40 cal. I tillegg er jeg veldig usikker på hvordan en skal risikovurdere tavler der energien er så høy. Dette gjelder både utvendig betjening av skillebrytere og effektbrytere (lukket dør), og starterskuffer som en må åpne døren for å få ut.
Arbeidsgiver har gitt oss en del verneutstyr, men maks det tåler er rundt 40 cal. Vi får beskjed om å kle på oss så mye som mulig ved betjening. Jeg synes ikke det er godt nok, men skulle gjerne hatt noe å argumentere med.
Har prøvd å finne noe om dette på internett, men det var ikke så lett.
Løst
Er bruker av luftverktøy ute på norsk sokkel. Har nå blitt høy fokus på at luftverktøy skal være ATEX merket. Dette forstår jeg meget godt, men hva er forskjellen på en ATEX merket slipemaskin (luftdrevet) og en ikke ATEX maskin? jeg mener det er slipemiddlet (Type skive) som brukes på maskinen som er avgjørende, eller menes det nå at selve maskinen kan lage gnister og dermed er montert sammen på en annen måte (Div Tetninger)?????
Hele påenget er jo med tanke på hvilken arbeidstillatelse som må brukes. Varmt arb. eller ikke.
Løst
Hei vi har felles trafo for all IT- forsyning på anlegget vårt. Vi har avlesning av jordfeil med ein Bender Jordfeilovervaking
Det hender det blir stående jordfeil på anlegget 220 v. fase jord.
Har fått spørsmål frå verneombud om faremomentet med ein stående jordfeil. Dette inntil vi på teknisk får fase den ut.
Har dere eit godt svar på dette...?
Løst
Hei.
Er anbefalt minste tillatte tversnitt på lokal utjevningsforbindelse mellom apparater og ledende del(er) 6mm2?
Gjelder apparater som har bolt i chassis som er beregnet for dette, tiltenkt for å sikre funksjonalitet på produktet, og ikke nødvendigvis personbeskyttelse.
Jordleder kan i disse tilfeller på enkelte steder være ubeskyttet.
Produsent sier aldri noe om tverrsnitt.
Løst
Påstand fremsatt i forbindelse med diskusjonen om testing av polymerisolert varmekabel(Heat Trace tape) og ulike test-spenningsnivå 1000V versus 2500V, sitat:
"Det er betydelig arbeids besparende å bruke 1 kV i stedet for 2,5 kV, og ikke minst betydelig lettere tilgang på personell. Dette fordi med 1 kV kan vi benytte vanlige elektrikere med gruppe L sertifikat og vanlig nivå 2 Arbeidstillatelse. Så snart vi går over 1 kV trer Høyspent-forskriftene inn og vi må ha elektrikere med høyspent sertifikat samt at arbeidet må planlegges og gjennomføres under AT nivå 1".
Mine spørsmål angående kvalifikasjonskrav for personells som skal utføre testing:
1. Er påstand over korrekt - dvs.er det krav til å bruke elektrikere med høyspenningssertifikat for å utøre en IR test (megger test) med 2500V DC for å teste varmekabel?
2. Er det tilstrekkelig med Gruppe L kvalifikasjon for å utføre IR test av varmekabel med 2500V DC?
3. Kan en automatiker, telemontør eller andre "EIT" fagpersoner som har fått intern opplæring, utføre IR test av varmekabel med 2500V DC?
Andre tilfeller der tilsvarende diskusjon rundt kvalifikasjonskrav ofte dukker opp er i forbindelse med sammenstilling av feks HV-tavler på site der det kommer personell fra tavleprodusentc (ofte fra utlandet) og bistår eller utfører sammenstilling. Tavlemontører fra taleverandør utfører da ofte "highpot test" av tavla som en del av sluttdokumentasjonen. I slike tilfeller kan vi gjerne snakke om høyere testspenninger 20kV (både AC/DC) eller mer, varighet på test ofte på 5 minutt).
5. Er det da krav til at personell (tavlemontør) som utfører highpot test har høyspenningssertifikat for å utføre en slik test? Eller er det tilstrekkelig at de har dokumentert intern opplæring i firma de kommer fra?
6. Dersom intern opplæring i firma de kommer fra er tilstrekkelig, hvilket format kreves på dokumentasjon fra firma de kommer fra?
Løst
Hei Har et spørsmål I Fek, paragraf 7 står det følgende: Den som har det faglige ansvaret for arbeid knyttet til elektriske anlegg, skal ha relevant master- eller bachelorgrad eller toårig utdanning som fagskoletekniker med relevant fagbrev. Vedkommende skal i tillegg ha minst tre års relevant praksis opparbeidet etter endt utdanning.Mitt spørsmål er da følgende: En fagskoletekniker med fagbrev som elektriker (lavspent) som er godkjent elektroinstallatør og tilfredsstiller krav relevant høyspentpraksis etter endt skolegang og avlagt installatørprøve, men ikke har fagbrev i høyspentfaget. Vil han da tross manglende fagbrev innenfor høyspentfaget kunne bli faglig ansvarlig for høyspentanlegg? ,,,, står jo at de med "kun"Teknisk Fagskole skal ha relevant fagbrev,,,-elektrikerfagbrev å regne som relevant ift høyspentfaget? Finnes det noen uttalelser/ tolkninger fra Dsb om dette?
Løst
Hei,
Dersom det skal legges en beskyttelsesleder som har til formål å samle utjevningsforbindelser i en installasjon, hvordan skal denne dimensjoneres i et TN-system? Denne legges på kabelbro, og vil ha stor utstrekning.
Skal denne dimensjoneres etter formel i NEK 400 543.1.2 (S=sqrt(I^2*t)/k)?
Hvor skal man da hente Ijf fra, skal det være fra sekundærside transformator, eller største feilstrøm for utgående kurser fra hovedtavle, og hva er evt. grunnen til at man skal bruke denne feilstrømmen?
Løst
Hei,
Ifm med installasjon av lader for Elbil tenkte jeg samtidig å oppgradere sikringsskap med nye jordfeilautomater, OV\KV. Overspenningsvern kommer jo som et krav. Tidligere eier har på et tidspunkt byttet til automatsikringer, men forankoblet jordfeilbryter og skrusikringer på OV er av en eller annen grunn beholdt.
Selve kursen til elbilladeren er tenkt plassert i ny underfordeling i garasjen. Frittstående garasje.
Jeg hadde tatt utgangspunkt i at jeg hadde IT-nett, men fikk nå oppgitt 230V TN fra nettselskapet. Da ble jeg med en gang litt usikker på type\krav overspenningsvern og om kanskje det er andre feller jeg kan tenkes å gå i her?
Jeg vil for åpenhetens skyld legge til at det er noen år siden jeg jobbet med boliginstallasjoner...
Løst
Hei, llurer litt på krav til kameraovervåking ombord og kompetanse som stilles til prosjektering og utførelse.
Dokumentasjon av nytt anlegg.
Brukerdokumentasjon (manual for dagleg drift.)
innstallasjonsdokumentasjon
-komponentliste, plassering, testresultat, bildeutsnitt, opsett og programvare, samsvarserklæring.
Nelfo har laget ein eigen risikovurdering og sluttkontroll for dette.
Er det andre regler for liten utvidelse av eksisterende anlegg der ein legger til 1-2 kamera eller må samme prosedyre følges?
I hvilken grad er det nødvendig og kontakte Datatilsynet?
Er det andre forskrifter en "Forskrift om kameraovervåking i virksomhet" som må følges?
Kjelder.
Nelfo Kameradokumentasjon s.7
https://docplayer.me/2907981-Bedriften-ma-ha-kompetanse-innen-de-omradene-de-utforer-leverer-kompetansen-kan-vaere-samlet-hos-en-og-samme-utforende-person.html
Datatlsynet.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.