| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Har en leilighet der sikringskapet er plassert ute i gangen. Etter ny installasjon har jeg lagt opp ny kabel fra skap i gangen, inn til leiligheten der det vil være ett nytt skap. Vil det være greit å plassere OV og jordfeilbryter i skapet i gangen, for å så sette opp en lastskillebryter i skapet inne i leiligheten? kabel som som er lagt er en PFXP.
har lagt alt inn i Febdok å alt virker greit der, men fremdeles usikker.
Løst
Har en oppgave der jeg skal forklare hvordan man beregner jordelektrode.
Er det samme som jordplatemåling eller blander jeg kanskje. har jordelektroden også noe med jordsmonnet å gjøre?
Løst
Hei!
Er det mulig å sette på egne packninger så lenge en oprettholder ip grad på ex e ? Eller må en sette på orginal packning?
Løst
Vi har et anlegg som er sammensatt av flere enheter som transportbånd roboter pakkeautomater etc.
Vi har kun tegninger som dokumentasjon, men ikke noe sertifikat eller CE dokument som er enhetlig for hele anlegget.
Hvordan går man frem for å dokumentere at anlegget er sikkert osv? tenkte å ta en risikovurdering men det er jo bare en av flere ting som sikkert skal ligge til grunn.
Noen som har peiling på noe slikt? litt av problemstillingen her er at det er flere leverandører som har bygd om, fjernet og endret og lagt til utstyr.
Løst
Er det fortsatt krav om Nemkogodkjenning av shcuko-stikk ?
Husker ikke hvor det stod i farta.
Løst
Vi har et filter som står på innløpet i prosessen vår,som er ATEX godkjent. Pga at dette filteret ikke lenger produseres, må vi etterhvert bytte ut hele filteruniten. Mediet som går gjennom filteret er hydrokarboner,med ca 95% metaninnhold. Trykket er ca 55 barg. Temperaturen er 8-15°C. Filteret ble satt i drift i 2007. Da går tolker vi det slik at ny filter unit må være ATEX godkjent. Hva innebærer det at et filter er ATEX godkjent, i forhold til et filter som ikke er det?
Løst
Vi har vært på kontroll på en bolig hvor det er lagt folie i en stue. Dette er en folie som kommer fra Profag og som er tillatt å legge selv (i følge leverandør) Di hadde lagt ned 48 m2 med folie som er tilkoblet en kontroller som så er plugget i en stikkontakt, noe som i følge papirene fra profag er tillatt.
Vi har vurdert dette som ikke hensiktsmessig, da en fast belastning på stikkontakt på nesten13A er for høyt. Men vi har i ettertid fått tilbakemelding fra kunde (som var meget forbannet på oss) om at leverandør har beskrevet i sin dokumentasjon at dette kan tilkobles en vanlig stikkontakt på 16A kurs.
Noen meninger om dette?
Når elektrikker legger folie er det krav om å dokumentere dette, og de benytter egne skjema og bilder/tegning. Men hva skal kreves når eier har lagt dette selv?
Løst
Hei!
Dersom en IT-installasjon har jordfeilbryter på samtlige kurser, bortsett fra kurs til 230V styrestrøm. Denne kursen er på skilletrafo, med overvåking, men ikke utført i klasse 2. Slik jeg forstår det da så må jeg da ta utgangspunkt i trafostørrelse, og ikke største jordfeilbryter i installasjonen for å imøtekomme krav til overgangsmotstand, da denne ene kursen ikke er beskyttet med jordfeilbryter. Stemmer dette?
Løst
Jeg holder på med fagprøven nå
Der er det et spm angående disneuter. om jeg har forstått dette riktig er det bare disneuter på IT-nett og ikke TT-, og TN-nett? og at denne tar seg av overspenninger som kan oppstå?
Løst
Vi kjøper inn komponenter til ei meltørke (heater, mølle, filter, vifte). Vi setter sammen og leverer instrumentering og automasjon etter komponentleverandørens spec og funksjonsbeskrivelse. Vi kjører HAZOP sammen med komponentleverandør og sluttbruker. Er det krav til verifikasjon av 3. part? Skal de evt være med på HAZOP, eller verifisere design, sonekart, komponentdokumentasjon, kontrollfilosofi og evt. SIL-beregninger?
Tørka skal stå i industribygg på land. Tørket mel er lett antennelig (30 mJ). Hittil er det lagt opp til "explosion suppression system (aut. brannslukking) og "pressure shock resistant" rør og komponenter. (I tillegg til komponenter iht sonekart.)
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.