Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Ex
Soneklassifisering

Vi har et rørstrekk med propan frem til en ventil og et rør videre ut fra ventilen + en stengekran. Prosjektavdelingen har klassifisert opplegget til sone 2. Jeg er både enig og uenig....

Hvis det skjer en feil på systemet enten om noen er uheldig og skader utstyret eller at utstyret feiler som fører til et høyt utslipp av gass og det tar lang tid før noen klarer få finne den rette personen som vet hvor man stenger osv. så har man vel brått sone 0 i hele området eller?

Er det noen som vet hva som er riktig klassifisering?? skal man klassifisere utifra at utstyret ikke feiler eller skal man klassifisere etter verst tenkelige tilfelle? jeg skjønner at man ikke skal gå utifra at taket på et hus raser ned eller at det kan komme en komet eller boing 747 styrtende, men jeg synes det er lov å tenke litt lenger enn nesa rekker og O-ringer og koblinger kan ryke eller lekke så det kommer mye gass på en gang og selv om vi har gassalarmer ned ved gulvet vet jeg det blir mye surring frem og tilbake før noen finner hovedkrana...

Spurt ${formatDate(1511362469)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
OV i sikringsskap

Hei, skal bytte fra skrusikringer til automatsikringer. Dette er en gammel boligblokk, så inn i sikringsskap er det 2x10kvadrat(2x35A hovedsikring). Eaton sine OV vern har en I5 verdi på 800A. Kan man måle den med Euromaster mellom gammel hovedsikring og samleskinne? Skal den verdien man ev måler korrigeres på noen måte? 0,38? 0,76? Eller er det et bedre alternativ og bruke et kombivern og få en I5 verdi fra montørhåndboka?

Spurt ${formatDate(1511382951)}
Løst Løst
Automasjon
Propangass mengdemåler sikkerhetsventil

Er det noen som vet om en "nødstoppventil" for propangass? tenker da på en ventil som stenger ved unaturlig høyt forbruk gjennom et rørstrekk.

Spurt ${formatDate(1511301671)}
Løst Løst
Ex
Definisjon av ex område

Hei, hva er det som definerer et EX-område? vi har et 16mm syrefast permanent opplagt propanrør med 5 Bars trykk frem til en arbeidsbenk... på benken er det en dobbel stengekran som supplerer gassen videre til hvert sitt instrument som bruker propan. det er helt vanlige kontor stikkontakter og vanlige lysarmaturer rett over og ved siden av denne stengeventilen. Hva er kravet her?

Spurt ${formatDate(1511343081)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilbryter gatelys

En større kunde av oss skal renovere et større antall gatelysmaster. Med renovering menes ombygging og utskifting av armaturer. I den forbindelse ønsker de å utelate jordfeilbryter på de aktuelle kursene/mastene.

De fleste mastene mates fra TN anlegg, mens noen fra IT.

Jeg har mange argumenter for å bruke JFB, men slik jeg ser det finnes det åpning for å utelate dette.

Hva mener dere?

Spurt ${formatDate(1511187990)}
Løst Løst
Ex
Egensikker krets

Hei!

Hva menes med at en egensikker krets (ia) skal tåle en kombinasjon av to feil?

Spurt ${formatDate(1511217736)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
NORSOK Z-015 Documentation

Hi,

NORSOK Z-015 4.8.2, states that the documentation that shall accompany the equipment shall be attached to the container.

My question is- can the documentation cabinet be fitted inside the container, in which case the main doors would have to be unlocked to access the documentation, or must the documentation cabinet be accessible, when the main doors are locked?

I ask this question, to determine whether we will build hatches into the secondary structure of our containers, which are accessible when the main doors are locked.

Spurt ${formatDate(1511274916)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
FEK §6, lavvoltsanlegg

Hei.

I Veiledningen til §6 i FEK er det åpning for at ufaglærte kan utføre enkelte arbeider på mindre anlegg. Bl.a tilkobling/skifting av topolede plugger, montasje av lampettbrytere, etc.

Mitt spørsmål er vedr siste ledd i denne veiledningen som gjelder lavvoltsanlegg. Vi benytter i kontroll kabinetter 24VDC / 20A, -omformet fra 230VAC-. 24VDC`en er så fordelt med flere sikringskurser (4 stk) fra 2A til 8A. Vil arbeider på 24VDC her kunne utføres av ufaglærte?

Jeg har nok en formening om at dette avsnittet er rettet mot bl.a montasje av lavvolts belysning med SELV trafo opp til 200VA som ufaglærte kan utføre, som krever nøyaktig installasjon ihht bruksanvisning, inspeksjon og kontroll og tilkobling utført av faglært/el-installatør. Grunnen til at det er rettet mot denne type installasjon er fordi det står beskrevet i samme avsnitt som bl.a skifte av støpsler og montasje av lampettbrytere.

Spurt ${formatDate(1511168017)}
Løst Løst
Automasjon
Temperatur og flow måling

Hei!

Hva er fordelene med thermocouple i forhold til PT-100? Hvorfor krever de fleste flowmålinger fullt rør?

Spurt ${formatDate(1511185247)}
Løst Løst
Automasjon
Elektromagnetisk måling

Hei!

Hva er induksjon og hvordan fungerer prinsippet til en elektromagnetisk mengdemåler? Trenger også mediet å være elektrisk ledende for at selve målingen skal fungere?

Spurt ${formatDate(1510840297)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.