Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skjult varme

Hei,hva sier kravene til å legge slik varme matter fra megaflis?https://megaflis.no/veria-varmematte-100w-4m2.htmlDe reklamerer med "trenger ikke elektriker". Dette er etter min oppfatning motstridig ihht FEL.

Spurt ${formatDate(1500287222)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Svakstrømsdel i tilknytningskap

NEK399 setter krav til svakstrømsdel i tilknytningskap. Jeg har forstått at dette kan løses på annen måte enn NEK399, etter avtale med kunde/sluttbruker. Stemmer dette? Kan det også avtales at svakstrømsdel kan droppes? (F.eks på hytte langt fra "allfarvei")

Spurt ${formatDate(1500288281)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
kurs ut fra tilknytningsskap

Hei,

Er det lov å sette opp en kurs la oss si til en garasje eller annet, ute i tilknytningsskapet?

Eller må kursen komme fra innvendig sikringsskap?

Spurt ${formatDate(1499939770)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hvordan gå videre/fortsette med kurset på "siden" Hva er god sikkerhetskultur, offshore fse.

Hei!

sliter med kunne fortsette offshore fse kurset (fast track). Er på siden "hva er god sikkerhetskultur?". Har trykket på alle "El-arbeiderne" og lest hva de mener, men klarer ikke fortsette! Hva gjør jeg?

Spurt ${formatDate(1500024315)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jeg ønsker en løsning.

Det skal installeres 3 elbilplasser i garasjen. Dimensjoner og beskriv utførelsen av installasjonen. Plassene skal forsynes fra hovedfordeling i garasje. Avstand fra fordeling til elbilplasser 30m.

Lag en risikovurdering for hele installasjonen som inkluderer dimensjonering av kabel og vern. Lag en beskrivelse av sluttkontroll som inneholder forventede måleresultater.

Spurt ${formatDate(1500239429)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Komfyr stikk

Hvorfor bruker ikke vi Norge en stikkontakt til komfyrer/koketopper som kan fordele lasten på tre faser i 400V TN anlegg?

Spurt ${formatDate(1499845894)}
Løst Løst
Automasjon
Thermocouple

Hei! Hva er kaldpunkt og hvordan blir det i teorien brukt for å få riktig måling?

Spurt ${formatDate(1499935900)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kombinert KV/OV inntaksboks

Hei,Gammelt sikringsskap med UZ elementer skal skiftes ut til jordfeilautomater. Opplysninger om anlegg:230V IT - Luftinntak. Inntaksboks er plassert rett over sikringsskap. Inntakssikringer: 2x50AHovedsikringer: 25ASpørsmål:Hovedsikring skal økes til 50A. Kan jeg da utelate å sette egen hovedsikring i sikringsskapet, slik at OV blir inntakssikringen i inntaksboks (2x50A)?Slik jeg ser det burde det ikke være noen elektroteknisk grunn til å ha eget vern i sikringsskap, og i og med at sikringsskap og inntaksboks er plassert ved siden av hverandre er det heller ikke noe behov i forhold til bruk og betjening. For ordens skyld kan det også nevnes at jeg har sjekket med e-verk at OV kan økes til 50A. Noen synspunkter?

Spurt ${formatDate(1499452677)}
Løst Løst
Automasjon
Fordeler og ulemper ved bruk av ulike måleprinsipp

Hei! Har leitet en del på nettet nå etter fordeler og ulemper ved bruk av ulike måleprinsipper, men finner ikke noe ordentlig svar. Prinsippene jeg lurer på er: Pt100 element, termocouple, nivå med dp måling og nivå med radarmåling. På forhånd, takk for svar!

Spurt ${formatDate(1499678869)}
Løst Løst
Ex
Høreapparat i EX-soner

På bedriften har vi flere områder definert som EX-områder. De fleste steder er det sone 2 i rommet og sone 1 i liten utstrekning ved flenser ol.

Vi har etter hvert fått medarbeidere som bruker høreapparat. Vi har prøvd å spørre leverandøren, men de skjønner ikke spørsmålet. Er det noen som kjenner til om høreapparater kan brukes i EX-områder?

Spurt ${formatDate(1499777298)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.