Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om ExForskrifter og normer DSBForskrifter og normer Hav og SjøfartVarme arbeiderAutomasjonElektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året
TemaTråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx1550
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 4409496
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892892
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering829
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning218
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English16
Ex
ExnA utstyr i Exe boks sone 2

Hei

Jeg har en Siemens OLM som er sertifisert ExnA. Denne er montert i en Exeb IIC boks i sone2.

Er dette lov eller skal den monteres i en ExnA boks. Boksen er sertifisert for sone 1. Hva hvis sonekartet blir forandret om noen år?

Mvh

Thomas

Spurt 13:16 - 10.5.2016
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sikkerhetsbryter el-kjel

Vi har en el-kjel på 70 KW. Forsynt med egen kurs og låsbar effektbryter i tavla. Spørsmålet om sikkerhetsbryter har nå dukket opp. Mekanisk vedlikehold krever utkobling er da effektbryter greit ? Forskriftene er klar på at utstyr som kran, heis rulletrapp skal ha dette. Har noen erfaringer med dette?

Spurt 5:41 - 12.5.2016
LøstLøst
Automasjon
Kobling av trafo

Er det mulig å koble en trafo motsatt og få den til å fungere?Eksempelvis har jeg en trafo som er merket 220/440. 220primærside 440 sekundær. Kan jeg kjøre 440 inn på sekundærsiden og ta ut 230 på primærsiden?Tenkte viklingene er jo faste, så om det har noe praktisk betydning? Evt hensyn som må tas?

Om det lar seg gjøre med trafo, er neste jobb følgende:I tilfellet er nettet 440 og jeg skal tilkoble utstyr som er 130V.

Kan jeg koble 440 på sekundær og samtidig etablere med et 0 punkt ut fra 220 siden (danne et TN-nett) for å få 130 V mellom N og fase?

Dette høres kansje rart ut, men er det mulig om man ikke har valg?

Spurt 12:37 - 9.5.2016
LøstLøst
Ex
Foundation Fieldbus FISCO consept

Er det mulig å blande Foundation Fieldbus (FISCO consept) i samme BFOU kabel som tradisjonell IS 4-20mA i og med at FISCO consept kan levere opp til 350mA?

Spurt 5:13 - 10.5.2016
LøstLøst
Automasjon
0V utligning ModBus/RS485 og databus-er

Hei,

I forhold til 0V utligning mellom f.eks. ModBus-enheter; hva er vanlig praksis der? RS485 benytter et diffrensiert/balansert signal på A og B linje, og skulle i teorien ikke behøve 0V utlikning hvis A og B ellers er flytende. Jeg sliter litt med å knyte sammen komponenter i forskjellige tavler med potensialforbundet forbindelse med tynne datakabler. Hva med apparaturfeil i begge tavler mot forskjellige faser?

MVHHenning

Spurt 7:10 - 10.5.2016
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kabler i rør i bakken

Jeg skal legge ti PFSP-kabler i rør i jord. Jeg skal bruke fem rør, med to kurser i hvert rør. Hva blir riktig korreksjonsfaktor?

Jeg starter i Tabell 52B2-1, installsjonsmetode D1. Så må jeg bruke tabell 52B-19 til korrigering. Skal jeg bruke 0,65 for fem rør som berører hverandre og gnage med 0,85 for to kabler i hvert rør? Eller skal jeg bruke 0,49 for 10 kurser? Eller gjøres dette på en annen måte?

Så antar jeg at jeg kan gange med 1,05 for 15 grader etter tabell 52B-15, og deretter gange med 1,18 etter tabell 52B16 for normal norsk jord?

Spurt 12:05 - 9.5.2016
LøstLøst
Automasjon
HVORDAN FÅ EN ELMOTOR TIL Å LEVERE 30RPM

Jeg skal ha en elektro motor ombord en båt. Der har jeg 400v og 60Hz til rådighet. Jeg ønsker at motoren skal drive en aksling med turtall 30-50 r/min. Hvordan kan jeg løse dette da de fleste motorer ikke leverer under 1000 r/min?Frekvensomformer? trafo?

Spurt 12:35 - 9.5.2016
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kobling og feilsøking i anlegg med 230V og ev. med høyere spenning.

Hei,

Jeg har fagbrev som avioniker fra 2008 og er utdannet automasjonsingeniør(2013) og blir straks sivilingeniør. Med mitt fagbrev er det mange potensielle arbeidsgivere som spør om jeg har lov til å f.eks. feilsøke på 230V-anlegg og høyspentkompetanse. Nå tviler jeg i grunn på det siden mitt fagbrev ikke har noen link til norske forskrifter, men er underlagt internasjonale lover og bestemmelser.

Så det jeg egentlig lurer på er om det finnes kurs/utdanning som forskriftsmessig gjør at jeg kan svare "ja" når slike spørsmål kommer? På forumet ligger det en tråd som omhandler installasjonsrett i egen bolig for en med noe tilsvarende utdanning, men dette handler altså ikke om installasjonrett i egen bolig.

F.eks fra Forskrift om kvalifikasjoner for elektrofagfolk § 11, kap III §13 punkt 2: "Ikke-faglærte kan utføre mindre arbeider i forbindelse med egne elektriske anlegg dersom slikt arbeid utføres sikkerhetsmessig forsvarlig i henhold til egen veiledning 1 utgitt av sentral tilsynsmyndighet."

Betyr dette at hvis jeg som ansatt i en fabrikk kan drive med noe arbeid på elektriske anlegg så lenge denne veiledningen er fulgt?

Spurt 13:42 - 5.5.2016
LøstLøst
Ex
EXia ustyr tilkoblet EXib PLS-modul

Jeg har et anlegg der kunden har kjøpt EXia sertifisert instrumentutstyr selv om selve anlegget kun trenger å være Sone 2. Kan jeg tilkoble dette til en Siemens EX PLS modul som er sertifisert for EXib kretser eller må det være EXia barriere pga. utstyrsmerkingen?

Spurt 12:50 - 6.5.2016
LøstLøst
Ex
Conduit i Ex e boks

Hei,

Er det noe problem å bruke en Ex e godkjent fitting/gland for å koble til en fleksibel stål conduit for føring av en coaxialkabel, og en optisk fiberkabel inn i en Ex e koblingsboks?

Conduiten vil jo være delvis hul. Så det jeg vel egentlig lurer på er om det er noe krav om at en Ex e boks skal være tett innefra og ut?

Mvh

Jørgen

Spurt 8:42 - 9.5.2016
LøstLøst
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.