| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei!
Jeg har et par spørsmål til installasjon av svakstrømanlegg.
1 telekabler og fiberkabler lagt i industribygg ol. hva er krav til merking på disse? Noe opererer med at fiberkabel skal merkes hver 5. meter.
2. Dokumentasjon av installert utstyr hva er krav her? Jeg ser at det er kommet et betydelig bokverk som regulerer telecom nå.
Er det krav til samme massasje som i elektro at installasjonen skal risikovurderes, prosjekteres, installeres og dokumenteres? og er for eksempel. samsvarserklæring del av denne dokumentasjonen?
Løst
Hvilke forskrifter og normer bør man ha til prøven?
Løst
Jeg har installatørprøve fra 1993 og planlegger nå å starte eget firma. Fra 1993 og til i dag har jeg hovedsaklig jobbet med planlegging og saksbehandling for høyspenningsanlegg og offshore installasjoner, men lite med ""vanlig"" lavspenningsanlegg. I §7 står det at det kreves ""annen relevant praksis"" i slike situasjoner for å kunne få godkjenning som installatør. Er det noen erfaring med hvor strengt denne formuleringen tolkes.
Løst
I min bedrift utredes det nå muligheten for å bruke 1 faglært og 1 ufaglært til å ivareta beredskap (vakt) i høyspenningsanlegg.
Det skal gis 10 dagers opplæring til den ufaglærte, men han vil kun jobbe på høyspentanleggene i feilsituasjoner. Den ufaglærte har sitt normale arbeid i en annen del av bedriften som ikke er elektro relatert.
Det er snakk om å rette ""enkle"" feil, men det kan man jo ikke vite før man er på feilstedet og vurderer.
Finnes det noen regler/forbud mot dette?
Løst
Er det ikke lengre tillatt med plastskap/kapslinger i bolig?
Løst
Jeg ser at noen regner ut gjennomsluppet energi, I(opphøyd i andre)t med å ta Ik max X 0,1s.
Kan dette bli riktig? Må ikke den lese ut av tabell for det aktuelle vernet?
Gjennomsluppet energi < kabel tåler
Har noen et fasitsvar på dette?
Løst
Er det tillatt å legge thermofloor sin varmekabelmatte på 160w/m2 direkte på tregulv, støpe med 2,5min, for å så legge gulvbelegg oppå? Tenker selvfølgelig å legge ned gulvføler. Dette er i et gammelt bygg hvor det er behov for mye effekt. Ikke våtrom.
Løst
Jeg har en RIO i sone 2 med nødstopprele fra Schmersal, SRB 200EXI-1A.
Nødstoppen er plassert i sikker sone.
Utgangene fra releet hvor nødstopp skal kobles er merket blå og er i IS utførelse.
Kan kablingen fra rele til nødstopp behandles som grå (NonIS) eller er det noe regelverk som hindrer dette?
Utdrag fra operating instructions for rele:
The Intrinsically safe current circuits of the device (light blue terminals) may be lead in explosion-endangered areas. In this case, it must be especially
observed that they are safely separated from all non-intrinsically safe current circuits.
Løst
Finnes det en tabell som angir minsteavstand mellom fase-fase for lavspentanlegg?
Løst
Hei!
Jeg har ikke klart å finne noe klart i normene vedrørende å benytte DIN-skinnen som PE-fordeling ved bruk av rekkeklemmer med jordingsfot. Finnes det egne DIN-skinner til dette formålet, eller vil det være en god løsning med vanlige DIN-skinner?
MVH
Henning
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.