Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om ExForskrifter og normer DSBForskrifter og normer Hav og SjøfartVarme arbeiderAutomasjonElektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året
TemaTråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx1535
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 4409451
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892887
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening37
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering829
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer15
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English16
Automasjon
Oppussing og rehabilitering

Hei jeg er utdannet automatiker og har jobbet som det i ett år no.
Jeg kjøpte meg nettopp en leilighet fra 1970 tallet. Denne skal total rehabiliteres. Jeg har plukket ned det elektriske anlegget som var av dårlig stander. Jeg har med meg to utdannete elektrikere med mye erfaring under hele jobben.

Når det nye anlegget kommer på plass kan jeg som automatiker utfører dokumentasjon/sluttkontroll av anlegget mitt? Skal jeg dokumentere at jeg har hatt med meg elektrikere undere hele jobben?

Mvh.

Lasse

Spurt 7:57 - 15.9.2011
LøstLøst
Ex
EEXd kapsling Zone 2 Temp. klasse

Har benyttet en EXd kapsling for utstyr i EX Zone 2 for å få inn en del nødvendige komponenter uten Ex merking.
Kravet i området er temp. klasse T3.
Kapslingen som har blitt benyttet er T6 merket med Tamb. 40 grader.

Kunden setter krav til at utstyret skal fungere i omgivelsestemperatur 45 grader.
Alle komponenter tilfredstiller 45 grader men ikke Ex sertifikat på kapslingen(T6).

Hva gjør vi ?
Bytter til en annen kapsling med dårligere temperaturklasse (T3,T4 eller T5)og får dermed høyere T ambient ?

Noen tips ?

Spurt 14:05 - 14.9.2011
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Personbeskyttelse for tilførselkabel

Driver å jobber med noen oppgaver så har et spørsmål til =)
Oppgaven er: Kontroller person og kabelbeskyttelse for tilførselkabelen i henhold til NEK 400. Lurer litt på hva de mener med personbeskyttelse for tilførselkabelen. Er det kravene i 410 med f.eks automatisk utkobling osv de sikter til? Og kan man si at man har beskyttelse ved automatisk utkobling i et IT anlegg, selv om man ikke har utkobling ved første jordfeil, etter kravene i 411.6 ->??

Spurt 9:47 - 14.9.2011
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ny FKE

Hei forum!

Jeg har fått med meg at DSB har sendt ut en høring om forslag til ny FKE. Er det noen som har noen formening om hvor man er i prosessen, og i i tilfelle når den blir vedtatt?

Jon

Spurt 11:03 - 15.9.2011
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kortslutning

Hei, jeg prøver å finne ut hvor det står skrevet om hvor lenge en kortslutning har lov å stå før vernet skal bryte. Ser i NEK 434.5.2 at vernet skal bryte før kabelen tar skade. Og så står det at ved kortslutninger med varighet opp til 5s, kan tiden t.... osv. Men det står ikke at enhver kortslutning skal brytes innen 5s? Ser også på 411.3.2 Automatisk utkobling ved feil. Et vern skal automatisk frakoble strømtilførselen til faseleder i en kurs eller i et utstyr ved en feil med ubetydelig impedans mellom faseleder og utsatt ledende del eller en beskyttelsesleder i kursen eller utstyret. Gjelder det da f.eks en 2 polet kortslutning? Den trenger jo ikke å ha noe med utsatt ledende del eller beskyttelsesleder å gjøre.

Spurt 8:17 - 14.9.2011
LøstLøst
Ex
EXd motor og te tid

Hei,

Er det te-tid for en EXd motor og skal den hensyntas mtp verninnstilling slik som for en EXe motor?

Spurt 9:10 - 13.9.2011
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
e-verkskabel inn til skap

er det tillatt å legge den grønne everks kablen fra inntak og til første fordeling i et hus ?
har en kunde som har lagt ned kabelen selv, inne i huset ligger kabelen 2 meter i rør før den går inn i tavle.

mener å hørt at dette ikke er tillatt.

noen forskrifter å referere til ?

Spurt 13:59 - 12.9.2011
LøstLøst
Ex
EX E, EX I

Kan man benytte Ex E nippel inn på en PT transmitter Ex I??

Spurt 12:42 - 18.9.2011
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bolignormen 823

Lurte på om noen viste hva det betyr når det står i en av veiledninger til bolignormen 823 at man skal ta henyn til bygninger og universell utforming av punkter, finnes det egne krav i en bygningsnorm / plan og bygningsloven som angir egne punktplasseringskrav for boliger?

Vil også spørre om man feksi et kontorbygg skal prosjektere en arbeidsplass finnes det noen veiledninger for minimum med uttak her? eller er det eier og installatør i risikovurderingen som bestemmer dette!

Spurt 19:55 - 7.9.2011
LøstLøst
Automasjon
Alternativ til fluke 787

Er det noen som har peiling på multimetre som utfører tilsvarende jobb som nevnte multimeter men som er rimeligere?

Det viktigste er at instrumentet har mulighet til å gi ut 4-20mA sløyfestrøm.

Spurt 11:15 - 12.9.2011
LøstLøst
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.