Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1559
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9567
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Arbeid på nær ved elekronikk

Hei. Jeg er en automatiker som er i ferd med å utføre et stykke arbeid i en Exd kapsling nær ved spenningsførende deler(230V). Elektronikken og rekkeklemmer for styringssignal 4-20mA er plassert rett ved rekkelemmer og elektronikk med 230V. I tillegg skal det justeres på en del potensiometer på elektronikken. Dette er en varmeavhengig analysator som vi helst vil unngå å slå av spenningen på grunn av at igangsetting av utstyret blir tidkrevende med tanke på tapet av varmen.

Jeg refererer til kursmanualen deres ""Forskrift om sikkerhet ved arbeid i og drift av eletriske anlegg"" s58 §19. Der dere skriver at krav kan fravikes om disse dersom de ikke er praktisk å oppfylle. Her tenker jeg spesielt på krav om 2 barrierer. Videre nevner dere måling og utarbeidelse av prosedyrer for å opprettholde sikkerheten.

I vårt tilfelle er det umulig å dekke til spenningsførende deler. Svært vanskelig å håndtere verktøyet og arbeidsoppgaven med isoler hansker på grunn av dårlig plass. Det er ingen problem å bruke AUS verktøy og eventuelt visir. I tillegg brukes hansker med gummibelegg, briller, hjelm og flammehemmende dress. Er det forskriftmessig forsvarlig av oss å utføre denne jobben kun med AUS verktøy, eventuelt visir, vår standard verneutrusting og i tillegg utarbeider en prosedyre der det er sjekklister og utgreiing av eventuelle farer. Selv vil jeg vurdere risikoen for berøring som lav.

Spurt ${formatDate(1323181320)}
Løst Løst
Ex
modifikasjon av exd/exe koblingsbokser

Kan jeg bore hull for å feste et tag skilt med popnagler eller skruer i en Exe koblingsboks.

Kan jeg sette inn nye komponenter i en Exd koblingsboks uten å resertifisere boksen?

Spurt ${formatDate(1323159960)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Nødlys bryter

Er det lov å montere bryter til et ordinært nødlys (vanlig lysarmatur i innredning uten batteripakke men forsynt fra nødtavle 220V).
Dersom vi får blackout ombord så skal det vel ikke være nødvendig å lete etter lysbryteren for å få på nødlyset.
I dette tilfellet har vi også et lite armatur med batteripakke i tillegg så vi har rømningslys i 1 time.
Jeg mener å ha hørt at på nødlys (uten batteripakker) er det ikke lov å montere bryter, for de skal stå på til enhver tid.
Så da må vi vel enten fjerne bryteren eller koble lyset over på en ""normal"" kurs?

Spurt ${formatDate(1323162300)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Spiseplass NEK 400:2010

NEK 400:2010 stiller krav til antall stikkontaktuttak ved spiseplass. Dette står oppført under punktet ""kjøkken"". Finnes det noen uttalelser eller tolkninger ang krav til stikkontakter dersom spiseplassen er i stue eller i et annet rom?

Neste spørspål vil kanskje bli definisjon på grense mellom kjøkken og stue i åpne kjøkkenløsninger der stue og kjøkken er i samme rom. (Spisebordet står midt i rommet. Kjøkken på ene siden av spiseplassen og stue på den andre siden.)

Spurt ${formatDate(1323023880)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
jordfeil

Hei! Har vært hos gårdbruker i dag. Han hadde jordfeil i fjøset, men jordfeil bryteren for vindfanget i huset slo ut. Hvordan kan det ha seg?

Spurt ${formatDate(1323117360)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
nek 2010 ?

leiligheten min bygges nå, har nettopp startet.

det elektriske anlegge legges opp etter nek 2006.
dvs, få stikk, ikke overspenningsvern, ikke komfyrvakt ++++
er ikke det litt seint nå ? burde ikke nek 2010 vært brukt.

hva sier reglene ? gjerne med ref til paragraf

Spurt ${formatDate(1323467520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Installasjon av britisk stikkontakt

Hei.

Jeg har ulike spillkonsoller og utstyr til disse kjøpt i England da jeg bodde der en periode.

Spesielt en Kinect enhet til Xbox 360.
Den har en strømforsyningsboks med britisk støpsel på. Og jeg kan ikke bytte den ut med en hvilken som helst strømforsyning for den har 8 ledere og flere spenningsnivåer til forskjellige ting.

Og å kjøpe en ny strømforsyning til denne med schuko er svindyrt spør du meg.

Men jeg skal jo til England snart og da kunne jeg jo stikke innom en forretning som selger elektrisk materiell der og kjøpe to britiske stikkontakter og koble opp disse sammen med Elkokontaktene jeg også planlegger å sette opp bak TV benken. Det er jo samme spenning og frekvens som benyttes der.

Men er det tilstrekkelig at disse stikkontaktene er CE godkjent?
Eller må dem være Nemkogodkjent for at jeg kan sette dem opp på anlegget mitt hjemme i Norge?

Spurt ${formatDate(1323019260)}
Løst Løst
Automasjon
Fittings

Hei!

Sitter her med en teoretisk oppgave om fittings, og har kommet til et spørsmål som sier: ""Hvordan kompenserer man for toleranseforskjeller mellom rør og fittings?""

Har søkt litt rundt på nettet og snakket med flere automatikere. Men har ikke funnet noe svar..

Håper dere har hørt om dette!
Takker for eventuelle svar!

Spurt ${formatDate(1322925780)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Behov for å bytte fra C til OV karakteristikk?

Hei.

På et industrianlegg ønskes eksisterende eldgamle 125A stikk (sikret med 63A C automater i hovedtavlerom) utskiftet med Philip Hauge uttaksentraler med to 32A trefasuttak i hver.

Disse består av en 32A C automat internt.

Bør vi i dette tilfellet bytte ut eksisterende automater nede i hovedtavla med 63A overlastvern? (OV istedenfor eksisterende 63A C).

Kortslutningsytelsene tipper jeg er på godt over 2kA.

Jeg er litt redd for at vi kan få selektivitetsproblemer om en kortslutning bak uttaksentralene skal dra med seg vernet nede i tavlerommet.

Spurt ${formatDate(1322856540)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
samleskinne kompatibelt...

Heisann.
Har en samleskinne med masse siemens automatsikringer. Har bygd om litt på skapet slik at jeg måtte løsne på en sikring for å hente tilførsel fra denne skinnen på sikringen.
Da jeg skulle teite sikringen igjen røyk skruen. entrer ikke gjengene på tilkoplingsklemmen.
Vet noen luringer om man må ha en siemens sikring for at det skal passe, eller kan man bruke en annen sikringsautomat ?
mvh
øystein

Spurt ${formatDate(1322911380)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.