Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Gatelysanlegg 1995

Hei, hvilken forskrift/norm gjaldt på gatelys fra 1995 ?

Har fått en kontrollrapport fra DLE som krever dokumentasjon på at vern kobler ut innenfor forskriftens krav.

Her må man vel se på hva som gjaldt da anlegg var nytt.

Spurt ${formatDate(1643354296)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Spørsmål vedr samsvarserklæring

Hei.

Jeg har for en stund siden pusset opp og etter mye om og men har jeg nå fått utlevert samsvarserklæring på EL installasjon.

Ved en nærmere ettersyn ser jeg at erklæringen er utstedet av et annet firma (firma 2) enn de jeg hyret inn (firma 1). Erklæringen er også signert av en person jeg ikke kjenner til (ifølge brreg daglig leder i firma 2)

Firma 1 er ikke registrert i elvirksomhetsregisteret, det er derimot firma 2. Under arbeidet og under samtaler i ettertid gir derimot elektrikeren som utførte arbeidet inntrykk av at han er ansatt i firma 1 (hans nummer står opplyst på deres hjemmeside, konto på mitt anbud o.l) Jeg har ikke kjennskap om han var vært leid inn til firma 2 eller ikke under arbeidet.

Jeg har vært i kontakt med DLE som opplyser at de har flere bekymringsmeldinger på disse to firmaene som tilsier at firma 2 i tidligere saker også har signert for arbeid utført av firma 1.

- Hvordan går vi frem her, er samsvarserklæringen jeg har fått gyldig? Om DLE velger å slå ned på disse firmaene, kan det slå tilbake på meg?

Spurt ${formatDate(1643307537)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sertifiseringer

For et elektroselskap som ønsker å utøve sitt virke for privat, næring og industri, så kreves det at selskapet har en faglig ansvarlig med bestått elektroinstallatørpapirer. Det er også mer eller mindre et krav at virksomheten må ha en ekom-installatør for å utøve sitt virke. Videre kjenner jeg til at det er FG-sertifisering for å drive med brann/tyverialarm. Må virksomheten være FG-sertifisert for å utøve sitt virke på brann og tyverialarmer, eller er det kun en anbefaling?

Er det andre sertifiseringer/godkjenninger virksomheten må/bør ha?

Ønsker en begrunnelse for svarene.

Spurt ${formatDate(1643306741)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Isolasjonsmåling overspenningsvern

Kan man utføre isolasjonsmåling på et anlegg med overspenningsvern ved testspenning 250V eller må det kobles ut?

Spurt ${formatDate(1643297161)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dobbeltisolert lask

Det finnes produkter på markedet som er laget for å laske sammen rader i sikringsskapet, fremfor å lage egne lasker i RKK/PNN. Disse brukes ofte på 230V IT og TT.

Spørsmålet mitt er som følger: Er dette tillatt, ettersom laskene ikke er dobbelisolerte?

Montørhåndboka skriver på side 86, pkt 5.1.2:

"Det er verdt å merke seg at tavlenormen har mer lempelige krav til jord- kortslutningssikker forlegning enn det NEK 400 har. I henhold til tavlenormen (NEK439) kan det benyttes:

- PN holdt fra hverandre og fra jordet gods med holdere.

- Dobbeltisolert koblingsledning PNN eller RKK

- Koblingsledning med minst 90*C isolasjon, kan ligge inntil hverandre og gods, men ikke over skarpe kanter.

- Enleder kabel uten skjerm

- PN i plastrør"

Men teksten fra montørhandboka nevner ikke dobbeltisolering og klasse 2.

Slik jeg da tolker dette kan ikke dette produktet brukes i TT-installasjoner.

Stemmer det?

Legger ved ett bilde av produktet jeg sikter til:

Spurt ${formatDate(1643214003)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
4
Utjevning av bygning og kavelbro

Utjevning og jording er et tema jeg aldri føler jeg blir ferdig utlært på.

Vi arbeider med en ny bygning (sandwich), med blant annet ståldragere og søyler i stål. 400V spenningssystem. Jordelektrode er 3m dypjord midt i bygget.

1: Må stålkonstruksjonen utjevnes? Hvorfor/hvorfor ikke?

2: Må kabelbro utjevnes? Hvorfor/hvorfor ikke?

I mange tilfeller mener jeg vi utjevner av vane - ikke nødvendigvis fordi vi må iht. NEK.

Spurt ${formatDate(1643058141)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Leie Installatør på Kontrakt

Hei, av personlige grunner har jeg ikke muligheten til å ta installatørprøve / fagskole som medfølger.

Planlegger start av elektro bedrift med noen dyktige elektrikere jeg kjenner godt.

Mitt spørsmål er:

Er det et krav at installatør skal være fast ansatt i bedriften hvor han er faglig ansvarlig?

Eller kan det faglige ansvaret delegeres til F.eks et annet firma for et gebyr oppdrag til oppdrag?

Det er et ganske stort hopp fra null oppdrag til å starte bedriften og ansette en installatør på 60k+ I mnd ved siden av en rekke andre utgifter. En mellomting hadde vært optimalt om dette ikke er brudd på noen krav / lover.

Tusen takk

Spurt ${formatDate(1642842970)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forlegning av kabel i tubing gate

Hei

Jeg er på jakt etter om forskriftene sier noe om det er greit eller ikke å installere kabel i samme gate som instrumentrør. Det er ikke vanlig å gjøre dette så jeg regner med at det står en plass, men finner det altså ikke. I denne spesifikke situasjonen er om det er åpent for å vurdere om det er godkjent at kabel og instrument rør er i samme gate en kort strekning de siste meterne ut til en ventil.

Spurt ${formatDate(1642837495)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skjermet varmekabel over armeringsnett

Nexans TKXP skjermet varmekabel forlagt direkte på armeringsnett(overside)

Er det da krav til jording av armeringsnett ?

Er det avhengig av rom? Ok i stue/oppholdsrom, men må jordes på bad ?

Spurt ${formatDate(1642751930)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Problemer med RCD test

Hei

Vi bruker Eurotest AT som sluttkontrollinstrument. Fra tid til annen fungerer ikke RCD test her på IT-nett uten at vi har noen berøringsspenninger eller lignende, og en tilsynelatende frisk installasjon. Men i går kom problemet også på TN-nett - fremdeles et friskt nett.

Er det andre som har hatt dette problemet med nevnte instrument som vet hva det kan skyldes? Må det rett og slett kalibreres/repareres? Til info er det 6 måneder gammelt.

Tilleggsspørsmål - hva annet kan evt. være feilkilden på anlegget som gjør at RCD ikke vil gå igjennom, utenom eventuelle berøringsspenninger?

Spurt ${formatDate(1642746278)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.