Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Overspenningsvern i tilknytningsskap?

Har noen spørsmål:

- Hvis kortslutningsvernet er plassert hos nettselskapet i stolpen, er det inntakmåte B eller C?- Hvis tilknytningsskapet er få meter fra sikringsskapet, skal overspenningsvernet plasseres kun i tilknytningsskapet, eller i sikringsskapet også?- Og holder det med 6mm2 utjevningsforbindelse mellom PE-skinnene mellom disse skapene så lenge den er over bakken?- Jeg har aldri koblet datapunkt før. Jeg forstår hvordan vi kobler de bak TV'en for eksempel. Men hvordan kobler vi på motsatt ende av kabelen? Er det et dataskap, og skal vi isåfall koble vanlig med kroneverktøy, sånn på B måte? Jeg skal ta fagprøve, men ser svært mørkt på spesielt dette punktet

Spurt ${formatDate(1516980878)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Varmekabel fra nexan Tilleder

Noen som kjenner til om det er mulig å kappe tillederen på TXLP/2R ? Det står tydelig i manualen til nexan at varmekabelen ikke skal kuttes. Betyr det også til lederen/kald ende?

Spurt ${formatDate(1516925470)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
FSE kurs ved arbeid på maskiner

Hei, er det et krav å ha FSE kurs ved arbeid på maskiner?

Spurt ${formatDate(1516889396)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Vannrør

Hei ny bolig og det legges inn vannrør av plast, er det da krav til utjevnning til vannrørene/hovedkranen

TN nett

Spurt ${formatDate(1516878904)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Aggregat\nettvender

Hei.

Ønsker å se litt på muligheten for å få montert inn en aggregat\nettvender i tavle for å enklere kunne koble til aggregat ved strømbrudd. Lurer på hvordan dette løses med tanke på målersløyfe? Ved innkobling av vender etter OV så vil jo aggregatstrømmen også gå gjennom smartmåleren, og man vil da betale for egenprodusert strøm. Vil vender bli koblet inn mellom måler og samleskinner? Hva er vanlig å gjøre her?

Er bruk av vender forskriftsmessig påkrevd for å sikre brukerfeil ved innkobling eller kan man bruke et vanlig vern på kabel fra aggregatinntaket. Dvs at man legger ut OV først og så legger inn vern fra aggregat når dette skal kjøres.

Spurt ${formatDate(1516869475)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TT inntak dobbelisolering

Ved TT inntak, skal det dobbel isoleres før jordfeilbryter.

Har TFXP 4x50AL inn til 399 skap, videre PfXP etter KV, som går videre til sikringskap i bolig med OV og JFA.

For og tilfredsstille krav til dobbelisolert:

må det da benyttes ekstra strømpe på TFXP inn på KV i 399 skapet, og på PFXP etter kabelskrittet i sikringsskap frem til OV? (RKK mellom OV og JFA)

Spurt ${formatDate(1516831366)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Rehab bolig, brannvarsling

Noen som vet om rehab av enebolig(3 etasjer, blir gjort om til en leilighet i hver etasje), vil gjøre at det blir krav om :

Eneboliger, to- til firemannsboliger, rekkehus, kjedehus og fritidsbolig med én boenhet i risikoklasse 4. Røykvarslerne må dekke områdene kjøkken, stue, sone utenfor soverom og tekniske rom. Det må være minst én røykvarsler per etasje. Røykvarslere må plasseres slik at alarmstyrken er minst 60 desibel i oppholdsrom og soverom når mellomliggende dører er lukket.

Spurt ${formatDate(1516801832)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
15A eller 16A direktekoblet

HeiIhenhold til Nek400:2014: bolignormen. Kan man øke fra en 15A I2 verdi= 1.3 til 16A I2-verdi 1.3 på en 2,5 mm2 hvis aparatet/produktet er direktekoblet! uten å ta hensyn til I2 verdien som skal være 1.2 for at boligkrav 1 og 2 skal gå opp?

Spurt ${formatDate(1516721580)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
kobberskinner

hei, er det noen krav på hvor mye 04506 schenider kobberskinner kan stikke over lasken eller der lasken slutter, har nå ca 7 cm over lask ledig. er det noen krav til lengde?

Spurt ${formatDate(1516713171)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hjelp!

Hei. Jeg er ingen elektriker men vi hadde en lokal her for 2 og et halvt år siden, snart 3 år siden.. han skulle legge opp en ny kurs i kjelleren og diverse til kjøkken.

Under prosessen presterte han å ødelegge gulvet vi hadde lagt nytt, men dette hadde han klart fordi han var uansvarlig med verktøyet, ikke fordi han måtte.

Vi gjorde en avtale på at de skulle fikse gulvet før vi betaøte andre halvparten av beløpet, vi hørte ikke noe mer fra de, ikke så mye som en purring. Vi har forsøkt å ta kontakt med de flere ganger uten hell, de er veldig utilgjengelig. I ettertid oppdaget vi i tillegg at de ikke la opp ny kurs likevel, noe som er en del av beløpet...

Nå i desember fikk vi en inkassovarsel på 13.000kr helt ut av det blå, og vi sendte klage, da får vi svar om at de hadde tydeligvis fikset gulvet, noe de absolutt ikke har... her sitter de altså å lyver til inkasso selskapet, og nå sitter vi her å føler konstant motgang. Hva er egentlig rettighetene våres her?

Vi er villig til å gå med på en nedbetalingsplan etter st gulvet og kursen er fikset...

Spurt ${formatDate(1516700680)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.