Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei,
Skadestedsledere offshore kan I en nød situasjon være avhengig av å gå inn I høyspent/ lavspent rom som kanskje første respons etter en ulykke/ hendelse.
Stilles det ihh til FSE krav til denne gruppen når det kommer til årlig oppdatering av FSE, eller holder det at denne gruppen tar dette kurset en gang og da slipper årlig oppdatering?
Kan I såfall ansvarshavende "bestemme" at dette er ok?
Har pløyd regelverk uten å finne en fasit på spørsmålet, men ut fra erfaringer og potensielle risiko momenter mener jeg at det vil være uklokt å ikke innrullere denne gruppen I dette kravet.
Løst
Hei.
Ser det er en gammel link angående dette. Jeg håper å starte en ny diskusjon med tanke på dagens marked og hva en bør ha og kan forvente som elektroinstallatør.
Jeg skal forhandle om en installatørstilling ila neste uke. Det er for et firma med ca. 100 ansatte og flere innleide. Av montører som går ute har vi mellom ca 60 stk elektrikere, 15 stk automatikere og 10 stk mot offshore. Vi utfører arbeid mot offshore, landindustri og næring. Mine virkeområder er EX, automasjon og vanlig elektroinstallasjon.
Jeg er alene som installatør og holder til på et presset marked på vestlandet. Mine arbeidsoppgaver blir å følge opp installatørrollen, tilbudsarbeid, prosjektleder på prosjekter mellom 1-5mill. Videre har jeg 1 års erfaring som installatør.
Har noen en formening om hva jeg kan kreve etter disse kriteriene?
Jeg på relevante svar fra installatører som har liknende ansvar og arbeidsoppgaver.
Løst
Om faglig ansvarlig har egen kompetanse gjennom kurs og arbeid, vil han kunne holde kurs videre for egne ansatte for å dokumentere kompetanse. Eks fse og medisinsk område.
Løst
Hei.
Lurer litt på 2 polet brudd på bad, om dette er nødvendig når man for eks. installerer en enøk LED dobbeltisolert IP 44
Ettersom jeg har skjønt er 2pol på bad og ute, en servicebryter for armaturen ved lys-kilde utskiftning.
Er dette noe jeg kan risikovurdere meg bort fra, da led lampen ikke har lyskilde som kunden kan bytte ut selv?
RS
Løst
Hei!
Vi er ei klasse som held på å ta restteorieksamen. Vi greier fint å rekne ut Krav 1 ved kabelberegning, men ved Krav 2 er vi litt usikre. Skal både I2 reknast ut ved å ta In og multiplesere med ein faktor som vi finn i databladet til sikringa og Iz gongast med ein faktor ved ``I2-tilstanden``? Eller er eg heilt på bærtur? Har notert meg dette nedanfor:
Det fyrste vi gjere er å finne I2 i databladet til sikringa. Dette blir fks. I2 = In * 1,45 i fylgje montørhandboka 5.4.2, s. 54, og 1,2 for databladet til ABB-sikringa ved B-sikring. For å sjekke at Iz (kabelen) er større eller lik I2 under ``I2-tilstanden``, må vi multiplisere med 1,39 for små tverrsnitt, og 1,45 for store tverrsnitt (1,45).
Løst
Er det forskjell på intervallene for kontroll av ledelys og nødlys
Løst
Hei har fått spørsmål fra HMS ansvarlig , om FSE for industri-Lavspenning kurs ville kunne passe for ufaglerte formenn og mellomledrer, de er ikke altid så enkle å ha med å gjøre ute i felten. Hadde en ekstra gjennomgang på kurset for å se. De første 47 % var innafor men videre opp til noen og 80 % var det litt mye forskrifter og normer for en ufaglert. De siste % er viktige spesielt i forhold til strømgjennomgang og legevakt og hvor lenge du skal være der, tror alle spørsmålene kan bli vanskelige for en ufaglært. Målgruppe er :Skanska, Veidekke,Hære,Implenia, NCC, osv.Hadde det vert mulig å lage et datakurs for denne gruppen, de kunne trenge litt folkeopplysning
Løst
Hei.
Hvordan ligger dere opp strømmen til boblekar?
Ser att det skal tilkobles via koblingsboks og allpolig bryter og selfølgelig jordfeilbryter. Men ligger dere ut ett k-rør med pn? Føres denne da rett inn i koblingsboksen og fuges med silikon? Oppfylles da kravene til IP grad?
Slik som eg har lest er underkant/bakant av boblekaret sone 1 og det skal være tilstrekkelig med IP44 ?
Løst
Har ein 3 fasa motor som eg må berekne kortslutning sikring til.
Motoren er:
230V
35,3 A
11kW
Kobla i trekant.
Prøvde å starta han med ein 40 A sikring med C karkteristikk,den slo ut med ein gang.
Kobla han deretter på hovedsikringen i skapet som er 63A C,da starta motoren fint.
Det er brukt 10 mm2 pfxp kabel,med eit forankopla motorvern som er stillt inn på merkestraumen til motoren.Motorvernet slo ikkje ut da sikringen i skapet slo ut.
Løst
Hvordan er det med disse nye skapene som skal stå utenfor boligen, kan jeg søke på byggstrøm før dette er montert ?
Hva er vanlig praksis, hva er lurt og gjøre ?
Problemet er at inntakskap vil stå i veien dersom det monteres før reisverk er på plass.
MVH
TIM
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.