Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei! Har et par spørsmål rundt sikring.
Kan man legge en 2x6mm2 kabel til boblebad og sikre denne med dagens 32A?
Og må vaskemaskin og tørketrommel ha separate kurser?
Eller går der bra å smekke dette på en 15 A?
Håper på svar.
Hilsen industri el
Løst
Hei
Jeg har et hus der jeg skal bygge om sikringsskapet til jordfeilautomater.
Fra før av går det en PFSP fra inntaket på loft til sikringsskapet.
Dette er et TT-nett og etter dagens krav må det da være klasse II forlegning på denne kabelen (eller jordfeilbryter plassert i inntaket)
Var det lov å utføre installasjonen slik (bruke PFSP istedenfor klasse II (PFXP) tidligere? (vet ikke helt når huset ble bygd men det er sikkert 40-50 år gammelt?) eller har det alltid vært et krav til beskyttelse mot både direkte og indirekte berøring? (at en ikke skal få strøm i seg både ved normal drift og ved en enkelt feil)
Håper på raskt svar!!!
Løst
Man skal ihht NEK400:2014 544.1 dimensjonere utjevningsledere for beskyttelsesformål ut fra ledertverrsnittet av den største beskyttelseslederen i installasjonen. Den skal være >= halvparten av denne. Er inntakskabelen fra kraftlaget her en del av installasjonen og den som det i de fleste tilfeller skal beregnes ut fra? Man vil jo ofte da måtte bruke 25qmm utjevningsledere i næringsbygg.
Løst
Hei
Jeg skal til å rehabilitere huset å skal til å tegne og planlegge kurser.
Hvordan er det med kvadrat på kabler og kurser ?
Det ble innført noen krav om brudd ved kortsluttning for noen år siden slik at det ble som regel installert 13 amp på 2.5mm2.
Finnes det 16 amp jordfeilautomater som kan bruke 2.5mm2 i dag eller er det enklest å gå rett på 4mm2 og vanelig 16 amp?
Med dette tenker jeg hovedsakelig på kurser til oppvaskemaskin, vaskemaskin, tørketrommel og slike ""tyngre"" forbrukere som bruker vanelig stikk.
Har forøvrig tenkt å bruke Moeller XPole jordfeilautomater.
På forrhånd takk.
Løst
hva er forskellen på et sikringsskap og et modulskap?Kan et sikringsskap være i plast for eks fra biltema.som for øvrig er ce merket.
Løst
Hvilke kvalifikasjonskrav er påkrevd for å starte et enkeltmannsforetak hvor man leverer PLS og reguleringssystemer til diverse bedrifter?
Tenker selvsagt at en autorisert installatør legger opp kurser til styreskap, mens jeg evt hadde levert styreskap og tilhørende instrumentering.
Løst
En såkalt Tesla el-bil har vistnok en 3-fase AC motor 375V 215kW
Men motoren er jo liten i forhold til nærmeste 50Hz 380V normmotor i 215 kW området..
Vil det si at Teslamotoren har ferrite kjerne og går på høy frekvens da tro?? noen som vet??
Løst
Driver å fører opp en stålhall av denne typen:
http://m.finn.no/bap/forsale/ad.html?q=Stålhall&sort=0&ref=fas&finnkode=53625890&searchclickthrough=true
Har noen her inne forslag på hvordan elektroinstallasjonen skal utføres?
Kan kablene ligge oppe på bjelker, eller må det monteres kabelrist for å stripse kablene på?
Er det krav til utjevingsforbndelse mellom alle andre ledende deler som er skrudd sammen?
Noen som har synspunkter vedrørende dette?
Mvh
Løst
Hei.
Følger med på diskusjonen rundt dette med kvalifikasjonskrav for elektrisk arbeid i eget hjem og oppdatert FKE:
http://www.trainor.no/servlet/nettsted.forum?function=visheletraaden&forid=44627&start=0
Uklipp:"" Den som har det faglige ansvaret for arbeid knyttet til elektriske anlegg i egen bolig og fritidsbolig skal oppfylle kravene i første ledd (krav til installatør) eller ha relevant fagbrev og tre års praksis fra bygging og vedlikehold av lavspenningsanlegg."" (dokumentert praksis)
Jeg stiller ofte spørsmålet om hvorfor lovverket er blitt slik det er.
Påstandene er mange:
Ulykker (HMS krav)
Brannstatistikk i Norge (Elektriske feil)
Trehus
Kalde norske vintre
Jeg er enig i påstandene ovenfor om at det er potensielle risikoer når det gjelder ulykker og brannfarer.
Det er vell liten tvil om at kompetanse er en nøkkel for å komme i mål. Men å kutte alle med elektrofaglig bakgrunn (uten boliginstallasjons erfaring) bort fra retten til installasjon i egen bolig, blir i mitt syn å gjøre seg selv en bjørnetjeneste. Jeg vil påstå: Det er høyere krav til HMS og utførelse blant flere av de som er kuttet en de som har fått enerett.
Si følgende scenario:
En automatiker får beskjed fra sin overordne i hjemmet! :) Hun har lyst på å kunne dimme den nye spisebordslampen. Problemet er at det er en vanlig lysbryter her fra den tid huset ble bygget. Hvor mange automatikere hadde da gått til en elektroinstallatør/bedrift for å få denne gjort? Jeg trenger ikke tippe. Altså, det skjer forskriftsbrudd.
ok, jeg skal komme til poenget.
Det er liten tvil om at en automatiker, ingeniør, sivilingeniør, skipselektriker, telemontør ++++ ikke mangler mye kompetanse for å kunne gjøre slike enkle modifikasjoner.
Trainor, businesscase til dere:
Hva med å jobbe for et ""vedlikehold og modifikasjoner på elektriske lavspenningsanlegg, egen bolig"" og heller ha et kvalifikasjonskrav for dette.
Jeg snakker ikke om et 5 timers teoretisk kurs med god lunch. De aller fleste av de gruppene ovenfor er på FSE kurs hvert år. Jeg snakker om et praktisk kurs der en tar for seg enkle oppgaver og vedlikehold av det elektriske anlegget. Gjerne et kveldskurs over noen måneder. Om antall branner og ulykker går ned vil tiden vise, men en får uansett denne ""lyssky"" praksisen opp i dagen.
Er ette noe som har vært oppe til diskusjon noen gang?
Løst
I FSE kurset blir en kortslutning sammenlignet med energien til en faldene gjenstand.
Finnes det en tabell over dette?
Eventuelt en formel for utregning?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.