Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording av aluminiumsvegg

Etter alt om og men når man skal presskjøte eller skru til aluledere i klemmer så lurer jeg på om det er noe spesielle hensyn man må ta om man skal jorde en aluminiumsplate. Det er en vegg i en sveisebås. Og jeg tenkte å bruke en bolt, mutter og kabelsko.

Spurt ${formatDate(1193064240)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TN ( N-lederen)

Hvorfor har det seg sån at når en tar på N leder (anlegg belasted identisk belastninger tilkoblet fase og N leder)

ikke får strøm i seg . Men lampa lyser like fint den?

Spurt ${formatDate(1193054460)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
jording av slukrist

Er det krav om å jorde slukrista som er av metall og avløpet er av av plast,har satt på tjømemuffe og mener det bør holde?

Spurt ${formatDate(1193045400)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
sikringsskillebryter SLK630

en sikringskillebrytermodul SLK 630 i ABB sitt FastLine 3-polet fordelingssystem. lurer på hvilken grad av berøringsbeskyttelse modulen har i:



Innkoblet stilling
Utkoblet stilling.

Spurt ${formatDate(1193032440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dokumentasjon

Jeg går på skole som gir meg teori delen jeg skal ha i læretiden. Her får vi jo masse forskjellige oppgaver.

Det jeg lurer på er hvordan dokumentere, beregne og referere på en skikklig måte, hvordan sette disse tingene opp med og mot hverandre?

Noen linker til veiledning eller eks ville vært greit om det finnes noe slikt på nett.

Spurt ${formatDate(1192993860)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
referanseinst.metode

Hvilken referanseinstmetode hører kabel ført i rør i betongggulv.Er det B2 eller D(inst.metode 60 elller 70)

Spurt ${formatDate(1192978680)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
topolt brudd på kjøkkenarmatur

hve er egentlig riktig ang benkearmatur på kjøkkenet.noen hevder det er kommet krav om forankoplet allpolig bryter, mens andre mener det er godt nok med direkte tilførsel og bruk av armaturets egen bryter som servicebryter. finner ikke dette i nek400. noen som vet hva som er riktig?

Spurt ${formatDate(1192965420)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Samsvarserklæring

Er samsvarserklæringen noe som kan benyttes i en rettsak? Bare et rent hypotetisk spørsmål rundt en jussoppgave.

Spurt ${formatDate(1192919160)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nettkvalitet

Hei!

Er det noen som vet om noen bra instrumenter som måler Cos og overharmoniske?

Jeg må få dokumentert nettkvaliteten på fabrikken...

Spurt ${formatDate(1192904400)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Innstallasjon

Hei!

Det skal bygges et skap som skal inneholde en kontaktor som skal starte en pumpemotor som skal pumpe vann fra en kum og over til avløp.

Kan man velge om man skal bruke NEK 400 eller maskinforskriften for å innstallere dette etter da?

Spurt ${formatDate(1192898100)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.