| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1566 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9649 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 904 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 37 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 835 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Har man anledning til å resertifisere en eldre EExd- kapsling som ikke er ATEX-godkjent?
Løst
SKAL det installeres overspenningsvern i nesten alle installasjoner idag? (Der det vil befinne seg data/pc utstyr,, det er jo tilnærmet alle)
Det jeg leser ut av NEK ivertfall, men en stor % av de firma jeg kjenner til installerer nesten ikke overspenningsvern, bare på spesielt ønske av kunde.
Hva er det som gjør at man kan unnlate å installere overspenningsvern i en ny bolig/bygg idag? Eller bryter disse bedrfitene/installatørene normen?
Løst
Hei!
Jeg er en student på Høyskolen i Lillehammer som har fått en forbredelse på en eksamensoppgave.Jeg lurer på om noen har noen tips?Vet ikke om dette er den rette forumdelen,men uansett fin om noen har et svar til meg.
På forhånd takk!
Det ble bygget en scenedekorasjon med flere bevegelige deler og elektriske motorer som drivkraft. Hele dekorasjonen var av metall.
En trefasemotor var feilkoplet med det resultatet at hele dekorasjonen ble satt under spenning og dermed var berøringsfarlig.
Strømmen ble tatt fra et enfase-
uttak og dekorasjonen sto på et isolerende studiogulv.
Undersøke hvilke muligheter det er for å feilkople en trefasemotor (i dette tilfelle en vaskemaskinmotor) når strømmen tas fra et enfase-uttak, vurdere konsekvenser av feilkoplingen og finne ut hvordan en kunne oppdage feilkoplingen ved å feilsøke med et multimeter.
Sammenlign situasjonene når strømmen tas fra et IT-nett og et TN-nett.
Løst
Hei
Lurer på noko i samband med utkopling av trafo. Når trafo er utkopla og sikra mot innkopling (avlåst) skal trafo spenningstestast og jordast. Avstanden mellom spenningsførande delar og kapsling er mindre enn risikoavstanden. Trur at avstand frå spenningsførande delar er ca 20 cm og anlegget er 3,0 kV og har difor risikoavstand 40 cm. Når ein opner kapslinga for å kome til med spenningstesing vil ein difor vere innafor risikoavstanden, og dette på eit tidspunkt før spenningstesting og jording er utført.
1. Vert dette AUS arbeid?
2. Er det lov å produsere utstyr der avstanden frå spenningsførande delar og kapsling er mindre enn risikoavstanden, eller er det minsteavstanden i samsvar med forskriftene som vert styrande her?
Løst
Det har vært en vannskade på et baderom. Hele rommet ble revet, også alt elektrisk.
Badet ble bygd opp igjen med ny elektrisk installasjon med blant annet ny varmekabel.
Installatøren har imidlertid ikke montert jordfeilbryter, da han mener at badet er ført tilbake til opprinnelig tilstand og kan bruke gamle forskrifter.
Jeg mener at jordfeilbryter uansett skal monteres, men installatør nekter.
Han krever skriftlig henvisning til forskriftene.
Løst
PA-høytaler (DNH)
Denne høytaleren er fraisolert fra
konstruksjonen på plattformen via teflonplater og er kun jordet via kabel. Høytaleren har EX-e tilkobling.
Er dette godt nok iht. potensialforbindelse?
Løst
Eldre el.anlegg og utvidelse med 2 kurser på 3x32A. Stikkontakter i enden. Skal forskyne vaskeagregat. Vaskeagregatene står tørt, men siden jeg er usikker på resten av anlegget og at dette er til allmen bruk satte jeg jordveilvern på begge kurser. Er det noen som mener jeg burde sløyfet jordfeilvern?
Løst
Jeg må finne Zytre i en tilførselskabel til skapet, jeg vet kortsluttningstrømmene, det er Ik3pmax 550 A og Ik2pmin 230A, finner ikke ut av Zytre, Formelen er jo bare Z(R)=UI,(med spenningsfaktorer osv) men får ikke ett svar som jeg synes er rett, noen som kunne se på dette?
Løst
Har et anlegg som skal overleveres offshore.Det står i sikkert område.
Er det da ok med EXi transmittere uten barierer og med gråkabel?
Løst
Hei!
Jeg har snart fagbrev som elektriker, stort sett jobbet med industri.
Hvis jeg tar privatist eksamen i VK2 Maritime elektriske anlegg og etter det en praksis på båt/skip bli godkjent som skipselektriker?
Hvilke krav stilles egentlig til en skipselektriker?
Hva med kursing?
Det kreves vel vanlig sikkerhetskurs og noe ekstra for drift av høyspentanleggene.
pluss selvfølgelig FSE da..
Noe dere kan svar meg på?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.