| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei. Lurte litt på om det er noen spesielle krav til ett off-grid anlegg. altså ikke nett tilknyttet.
Tenkt situasjon er at vi skal levere kameraer med tilhørende dekoder som skal driftes. Også skal det mulig opp ett portsystem for områdesikring. dette skal driftes med enkel ring hytta varm metoden. området skal egentligt bare områdesikres mot uvedkommende.
mest sannsynlig blir det meste av utstyret montert rundt/oppå porten. Det skal monteres både solcelle og vindturbin for å kunne unngå at det blir nedetid.
Ligger vi under noen andre lover/forskrifter enn FEL og eventuelle normer i NEK 400:2018 som omfavner solceller og batteribank? Infoen jeg har funnet til nå er fra Delnorm 712 solceller, delnorm 806 batteriinstallasjoner, litt fra maskindirektivet angående porten. Men finner ikke noe spesifikt angående for eksempel vindturbinen.
utover dette er det noen lover og regler en må tenke på?
mvh Martin
Løst
Hei! Hva er forskjellen på for eksempel et overbelastningsvern på 40A og en automatsikring på 40A? Har overbelastningsvernet annen karaktrestikk? Eller er det at overbelastningsvernet tåler høyere kortslutningsstrømmer?
Løst
Etter et friår fra arbeidslivet så har FSE'en min åpenbart løpt ut. Hvilke klasseromskurs hos Trainor kan fornye dette før jeg går tilbake i jobb?
Løst
25mm2 Ringjording. Er det noe krav om hvor langt den må være rundt grunnen ?
Løst
Saken gjelder dimensjonering av ledninger i husholdningsapparater som for eksempel ovner uten eget vern?Eksisterer det spesielle krav her, utover ledningens strømføringsevne og temperaturbestandighet? Hvor tynn ledning kan benyttes i slike apparater og hva med kortslutningsstrøm?Mvh Egil Hebnes
Løst
I de fleste bedrifter er myndighet delegert for utstedelse av samsvarserklæring ned til montørnivå via Handyman for eksempel.
På service markedet kan det ofte være flere montører innom samme jobb men bare en som fyller ut samsvarserklæring. Hvordan er ansvarsfordelingen hvis det oppstår en feil på det elektriske anlegget? Tenker da hvis montøren som skriver under på samsvarserklæring utfører sluttkontroll på anlegget, har fått informasjon av de andre elektrikere som også har vært der, men det ved et senere tid skjer en feil på det elektriske anlegget.
Alle montører kan ikke ved større prosjekter skrive samsvarserklæring på sine egne arbeider, da kan det bli mange erklæringer. Men hvor det er to montører som har arbeidet og den ene montøren skriver under på samsvarserklæring. Er det bare montør som skriver under på samsvarserklæring som delvis kan stå til ansvar ved feil på anlegget hvis det er en feil som går til rettssystemet? Vet at eier og installatør også vil være personer med ansvarsforhold i en slik situasjon.
Har snakket med flere montører på samme jobb som ikke vil skrive samsvarserklæring på andre sine arbeider på samme jobb.
Løst
Hei!
Hva menes med "forstyrresle" når det gjelder automasjonsprosesser?
Tatt fra tekst om statisk nøyaktighet: "I tillegg til å studere den statiske nøyaktigheten ved endringer i skal-verdien, er det vanlig å betrakte det stasjonære avviket med forstyrrelser"
"Disse figurene [bilde fra bok] viser forskjellen på "godt" og "dårlig" konstruerte systemer når det gjelder å eliminere sprangformede forstyrrelser"
"Et godt konstruert system klare å oppdage og eliminere virkningen av forstyrrelsen på prosessen"
Er det da mediet i prosessen som endrer seg som menes forstyrrelse?
Løst
Hva er kravet til merking av selve nødlysarmaturet i et desentralt nødlysanlegg? Er det krav om å merke selve nødlysarmaturen med en adresse / ID / nummer eller kursnummer?
Løst
Jeg er i en situasjon der det skal gjøres en ombygging av et større bygg som er oppført i flere byggetrinn, fra 60-tallet og frem til 90-tallet.
Det skal gjøres bruksendring for deler av bygget. Dette medfører at inntaket og hovedfordeling må utføres iht. siste NEK399, og områdene som blir bruksendret iht. siste NEK400.
Spørsmålet blir da: er det innenfor å bare koble til de delene av installasjonen fra 60-90-tallet som ikke er en del av bruksendringen til den nye hovedfordelingen?
Når skal ny norm tas i bruk ved rehabilitering? Er det når TEK17 blir gjeldende? Ved hovedombygging?
Løst
Må man som utpekt driftsleder/-ansvarlig for andres elektriske anlegg tilfredstille kravene i FEK §7 ? 2. ledd?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.